Özet

  • Fargo’nun 5. sezonu, orijinal Coen kardeşler filminin konusunu yakından yansıtıyor; kaçırılan bir Orta Batılı ev kadını ve isteksiz kayınvalideler gibi benzerlikler var.

  • TV şovu, ev hanımının kaçıranlara karşı mücadelesi ve kaçıran ikili arasındaki sürekli çekişme gibi benzer sahnelerle filme saygı duruşunda bulunuyor.

  • Fargo’nun 5. sezonu ile film arasında paralellikler olsa da, TV şovu orijinal anlatımdan saparak kendine özgü dönüm noktalarına sahip.

GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Uyarı: Bu yazı spoiler içermektedir Fargo 5. sezon.

Fargo 5. sezon, FX antoloji serisinin orijinal Coen kardeşler filminin olay örgüsünü doğrudan uyarlamaya en çok yaklaştığı sezon; ancak benzerlikler tam olarak ne kadar yakın? Noah Hawley’in yarattığı Fargo Coen’ların filminin bir TV uyarlamasıdır ve başlığını paylaşmaktadır ve hikâyedeki kurgusal olayların gerçek olaylara dayandığına dair alaycı iddiasını paylaşmaktadır. Ancak Hawley, Oscar ödüllü klasiği yeniden yapmak yerine, filmin Ortabatı ortamını, zifiri mizah anlayışını ve suç dolu bir hayata sürüklenen sıradan insanların hikayelerini taklit eden yepyeni karakterlerle yepyeni hikayeler anlattı. .

Her önceki sezon Fargo kendi suç hikayesini seriye ilham veren 1996 filminden tamamen ayrı bir şekilde anlatmıştır. Fargo 1950’lerdeki Kansas City gangsterleri, bir tetikçi ile bir sigorta acentesinin alışılmadık arkadaşlığı, kendini “Minnesota’nın Park Yeri Kralı” ilan eden kişi ve güçlü bir mafyayla bağlantılı bir vur-kaç olayı hakkında hikayeler anlattı. aile. Ancak yumuşak huylu bir araba satıcısı, ters giden bir adam kaçırma planı ve fidye istemeyen bir çift zengin kayınvalide ile birlikte, Fargo 5. sezon Coen’ların orijinal filmiyle birkaç önemli benzerliğe sahip.

İLGİLİ: Fargo Sezon 5’te Kaç Bölüm Kaldı (& Final Ne Zaman Çıkacak)

6 Ortabatılı Bir Ev Hanımı Evinden Kaçırıldı

Ama Bu Ev Hanımı Nasıl Karşı Çıkacağını Biliyor

Zamansız olanlarla arasındaki en belirgin benzerlik Fargo film ve dizinin beşinci sezonu olay örgüsünü kışkırtan olaydır: Ortabatılı bir ev kadınının banliyödeki evinden kaçırılması. Juno Temple’ın Dot Lyon’u, bir gün iki maskeli saldırganın evine girip onu tekmeleyip çığlık atarak dışarı sürüklediğinde işine bakıyor. Bu sahne, Coen’ların filminden Jerry Lundegaard’ın karısı Jean’in evinden kaçırıldığı bir sahneye doğrudan saygı duruşu niteliğindedir. Temel fark, Dot’un müthiş bir mücadele vermesi; kaçıranlardan birini yakıyor ve diğerini buz pateniyle kesiyor.

Her iki durumda da, kaçırılan kişinin kocası kaçırma olayını organize etti, ancak çok farklı koşullar altında. Jean’in kocası Jerry, yüklü bir fidye karşılığında kayınpederini kandırmak istiyordu. Ancak Dot’un kocası Şerif Roy Tillman (Jon Hamm’ın canlandırdığı), yeni bir hayata başlamak için ondan kaçtığı için ihanete uğradığını hisseder ve kendisini kaçıranları onu geri getirmeleri için gönderir. Ole Munch ve ortağı Donald Ireland’ın diziye zorla girme sırasında taktığı derme çatma maskeler, orijinal filmde Jean’i kaçıran Carl ve Gaear’ın taktığı maskelerle neredeyse aynı. Her iki sahnede de kaçırılanlar saklanmak için banyoya koşuyor.

5 Zengin Kayınvalideler Fidye Ödemekten Çekinmiyorlar

Yedekleyecek Çok Param Olmasına Rağmen

Her ikisinde de kaçırılma olayının ardından Fargo Film ve TV şovunun 5. sezonuyla ilgili olarak, zengin kayınvalideler fidye ödemeye isteksizdir. Dot’un soğuk kalpli kayınvalidesi Lorraine – Amerika’nın en büyük borç tahsilat acentesini yöneten “Borç Kraliçesi”, Jennifer Jason Leigh tarafından harika bir şekilde canlandırılmıştır. Fargo 5. sezonun oyuncu kadrosu – Dot’un gerçekten kaçırıldığından şüpheleniyor. Lorraine, Dot’un her şeyi kocasının ebeveynlerinden biraz para koparmak için uydurduğuna inanıyor. Filmde Jean’in babası, John Paul Getty’ye benzer şekilde, zorlukla kazandığı paralardan herhangi biriyle yollarını ayırmayı reddediyor. Her iki durumda da, kayınvalidenin ödeme yapma konusundaki isteksizliği komployu önemli ölçüde karmaşıklaştırıyor.

4 Kocası Araba Bayisinde Çalışıyor

Ama Bu Kaçırmayı Planlayan Kocayla Aynı Değil

Wayne Fargo'daki ofisinde oturuyor

Hem filmde hem de dizide kaçırılan kadının kocası bir araba bayisinde çalışmaktadır. Hatta ofisleri birbirleriyle neredeyse aynı görünecek şekilde tasarlanmış ve giydirilmiştir. Ancak TV şovunda bu adam kaçırma olayını planlayan kocayla aynı değil. David Rysdahl’ın canlandırdığı Wayne Lyon, Dot’un Şerif Tillman’ın pençesinden kaçtıktan sonra evlendiği çekingen çocuktur. Filmde Jean’in şu anki kocası aynı zamanda onu kaçıranları kiralayan kişidir. İçinde Fargo 5. sezonda Dot’un iki farklı kocası var: Biri bir çift adam kaçıran kişiyi kiralamış, diğeri ise neler olup bittiği hakkında hiçbir fikri olmayan.

3 Kaçıranlar Sürekli Tartışıyor

Ole Munch ve Donald Ireland Carl & Gaear’ın Yenileri

Ole Munch Fargo'da bir arabada

Orijinalin en komik kısımlarından biri Fargo Film, kaçıranlar Carl ve Gaear arasındaki sürekli çekişmeydi. Steve Buscemi ve Peter Stormare bu sahneleri mükemmel bir şekilde oynadılar; Stormare duygusuz sosyopat ve Buscemi bıkkın komik folyo rolündeydi. Fargo Ole Munch ve kiraladığı yardımcısı Donald Ireland, tüm kaçırılma süreci boyunca çekişmeyi bırakmadığı için 5. sezon da bu geleneği sürdürüyor. Donald yanıklarından şikayet edip duruyor ve Ole Munch da bunu duymaktan bıktığı için rütbesini geri çekiyor. Fargo TV şovu her zaman filmin canlı komedi etkileşimini taklit etti, ancak 5. sezon belirli bir karakter dinamiğini ödünç alıyor.

2 Hikaye Minnesota’da Geçiyor

Tam Olarak Scandia

Adını Kuzey Dakota’daki Fargo’dan almasına rağmen Coen’ların filminin büyük kısmı Minnesota’da geçiyor. Fargo 5. sezon Minnesota’nın tanıdık yerlerine geri döndü – Scandia’da, tam olarak söylemek gerekirse – tanıdık “Minnesota güzel” aksanıyla. Önceki sezonların çoğu Fargo TV şovu filmle bu benzerliği paylaştı. 1. Sezon Bemidji, Minnesota’da başladı (ancak sonunda Las Vegas’a taşındı); 2. sezon Luverne, Minnesota’da gerçekleşti; ve 3. sezon St. Cloud, Minnesota’da geçti. 4. Sezon Minnesota’da geçmeyen tek sezon; onun yerine Kansas City, Missouri’de geçiyor.

1 Kaçırma Korkunç Şekilde Ters Gidiyor

Ama Çok Farklı Şekillerde

Fargo'da kırmızı ışıkta nokta

Sadece bunu yapmakla kalmıyor Fargo 5. sezon, filmin Ortabatılı bir ev kadınının kaçırılmasıyla ilgili kışkırtıcı olayını ödünç alıyor; aynı zamanda kaçırma olayının korkunç derecede ters gittiğine dair sonraki olay örgüsünü de ödünç alıyor. Ancak kaçırma olayının ters gitme şekli her iki hikayede de tamamen farklı. Her iki durumda da, kaçıranlar arabadayken polisler tarafından kenara çekiliyor. Filmde Gaear polisi ve yoldan geçen birkaç kişiyi öldürüyor. Bu gece yarısı cinayet çılgınlığı, sadece adam kaçırma olayından çok daha fazla polisin dikkatini çeker ve komploya dahil olan tüm suçlular bunun için harekete geçer.

TV programında polisler, kaçıranları durdurunca Dot olay yerinden kaçar ve bir benzin istasyonuna kaçar. Orada Donald’ı öldürecek bir bubi tuzağı kurar ve Ole Munch onu yakalayamadan gecenin karanlığında ortadan kaybolur. burası Fargo 5. sezon, Coen kardeşlerin filmindeki olaylardan büyük ölçüde sapmaya başlıyor. Bu, orijinal filmin basit bir yeniden yapımı değil; daha çok remix’e benziyor. Aşağı yukarı aynı olay örgüsüyle başlıyor ama sonra beklenmedik gelişmelerle tamamen yeni bir hikayeye dönüşüyor.sinema-1