Tam da itibarının daha da kötüleşemeyeceğini düşündüğünüz sırada TikTok, Usame bin Ladin’i resmi olarak iptal etti. Her nasılsa, Usame bin Ladin’in 11 Eylül terörist saldırılarını düzenleme gerekçesini açıklayan mektubunu tanıtan videolar bu hafta internette yayıldı ve TikTok buna Bin Ladin’in hesaplarına yönelik bir baskıyla karşılık veriyor.

Bin Ladin’in 2002’siAmerika’ya Mektup”, bu hafta insanlar İsrail ile Hamas arasındaki çatışmayı ve Amerika’nın dış çatışmalardaki rolünü tartışırken milyonlarca sosyal medya kullanıcısının dikkatini çekti. İsrail ve Filistin çatışmasının tarihini ve Yahudi lobicilerin Amerika’nın dış politikası üzerindeki etkisini tartışıyor.

Bin Ladin’le ilgili içeriğin ani yükselişi, sosyal medya platformları bu hafta yön bulmakta zorlanırken yanlış bilgi Gazze’deki savaşla ilgili kampanyalar.

TikTok, “Bu mektubun tanıtımını yapan içerik, her türlü terörizmi desteklemeye ilişkin kurallarımızı açıkça ihlal ediyor” dedi. X. “Bu içeriği proaktif ve agresif bir şekilde kaldırıyoruz ve platformumuza nasıl ulaştığını araştırıyoruz.”

TikTok ayrıca bunun kendi uygulamasına özgü olmadığını ve birden fazla platformda ve medyada görüldüğünü ve bir kez olsun TikTok’un haklı olduğunu belirtti. Huffington Post Serbest Gazetecisi Yaşar Ali’nin mektubuna ilişkin bir tweet alındı 26 milyon görüntüleme. Ali konuyla ilgili birçok TikTok’u inceledi ve birçok kullanıcının “jeopolitik meseleleri bir daha asla aynı şekilde göremeyecekler” şeklindeki mektubu aydınlatıcı bulduğunu belirtti.

Google Trendler, “Amerika’ya Mektup”un 14 Kasım’dan bu yana yükselişte olduğunu ancak Ali’nin tweet’inin viral hale geldiği dönemde keskin bir artış olduğunu gösteriyor.

Geçen hafta “Amerika'ya Mektup”un viralliği.

Geçen hafta “Amerika’ya Mektup”un viralliği.
Grafik: Google Trendler

X’teki “Amerika’ya Mektup”un viralliği sadece bir gün sonra geldi Elon Musk Yahudiler hakkındaki görüşlerini paylaştıYahudi topluluklarının “beyazlara karşı nefreti” teşvik ettiğini söyleyen bir tweet’e rastgele katılıyor.

Beyaz Saray da mektubun internette yayılmasına dikkat çekti.

Beyaz Saray basın sözcüsü yardımcısı Andrew Bates, “Hiç kimse, Usame bin Ladin’in aşağılık sözleriyle ilişkilendirilerek hâlâ sevdiklerinin yasını tutan 2 bin 977 Amerikalı aileye hakaret etmemelidir” dedi. CNN Perşembe günü.

Gardiyan transkriptini kaldırdı Bin Ladin’in Çarşamba günü kendi sitesinden yazdığı mektubun metninin “tam bağlam olmadan sosyal medyada geniş çapta paylaşıldığı” belirtildi. Site artık okuyucularını başlangıçta kendisini bağlamsallaştıran haber makalelerine yönlendiriyor.

genel-7