Rapora göre New York Belediye Başkanının Telefonları ve iPad'i FBI Tarafından Ele Geçirildi başlıklı makalenin resmi

Fotoğraf: Michael M.Santiago (Getty Images)

Federal Soruşturma Bürosu, New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın iki cep telefonuna ve iPad’ine bu hafta, 2021 kampanyasına ilişkin federal bir yolsuzluk soruşturması kapsamında el koydu. New York Times.

FBI’ın, Eric Adams’ın kampanyasının Türk hükümeti ve diğerleriyle işbirliği yaparak bağışların New York Belediye Başkanı’nın kampanyasına aktarılıp aktarılmadığını araştırdığı bildiriliyor. Rapora göre ajanlar sokakta Belediye Başkanı Adams’a yaklaştı ve güvenlik ekibinden geri çekilmesini istedi. Bu sürpriz ele geçirmenin doğrudan FBI’ın soruşturmasıyla bağlantılı olup olmadığı belli değil.

Adams’ın kampanya finansman yasasını ihlal ettiğinden şüphelenildiği bildiriliyor ve FBI, Adams’ın veya kampanya üyelerinden herhangi birinin bağışlar karşılığında Türkiye’ye herhangi bir fayda sağlayıp sağlamadığını araştırıyor.

Rapora göre FBI tarafından el konulan cihazlar birkaç gün içinde iade edildi.

NYC Belediye Başkanını temsil eden avukatlar, eski bir kolluk kuvveti üyesi olan Adams’ın bu konuda işbirliği yapmaya kararlı olduğunu ve “herhangi bir yanlış yapmakla suçlanmadığını” söyledi.

“Federal soruşturmayı öğrendikten sonra, bir kişinin yakın zamanda uygunsuz davrandığı ortaya çıktı. Kampanya Avukatı Boyd Johnson, şeffaflık ve işbirliği ruhuyla, bu davranışın derhal ve proaktif bir şekilde soruşturmacılara rapor edildiğini söyledi.

Adams, personelinin her türlü soruşturmada işbirliği yapmasını beklediğini söyledi.

Adams, “Saklayacak hiçbir şeyim yok” dedi.

FBI, Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi.

2 Kasım’da New York Belediye Başkanı’nın bağış toplayan baş sorumlusunun evi Brianna Suggs FBI tarafından basıldı Eric Adam’ın 2021 seçim kampanyasına ilişkin soruşturmanın bir parçası olarak ajanlar. Suggs’un evine baskın yapıldığı haberini duyan Belediye Başkanı Adams, New York City’deki göçmen akınıyla ilgili olarak Beyaz Saray ve kongre liderleriyle görüşmesi planlanan Washington DC’yi derhal terk etti. Adams, ani dönüşünün takımına katılma arzusundan kaynaklandığını söylüyor.genel-7