Güvenilir ihbarcı Ice Universe’e göre, yakınlaştırma sistemi Galaxy S24 Ultra üç yıl aradan sonra ilk kez değişecek. Ancak bu seferki değişiklikler pek çok görüşü bölecek.

Galaxy S24 Ultra Artık 3x yakınlaştırmalı 10 MP kamera ve 5x yakınlaştırmalı yeni 50 MP kameranın yer alması bekleniyor. Elbette buradaki beklenmedik değişiklik, Samsung’un üç yıldır üst üste kullandığı (bir nevi ikonik) 10x optik snapper’ın kaldırıldığı iddiası.

Siz uğraşmayasınız diye rakamları hesapladım ve ortaya çıktı ki… Beş, ondan küçüktür. Ama aslında bu kadar basit mi? Samsung, 2024 yılının en pahalı telefonunun kamera sistemini düşürüyor mu? Veya 5x yakınlaştırmalı bir kamera daha akıllıca bir seçim olabilir mi? Değişen cevaplar sizi şaşırtabilir.

OnePlus Açık – katlanır telefon, daha iyi yakınlaştırılmış fotoğraflar çeker Galaxy S23 Ultra kanıtlıyor Galaksi S24 Ultra’nın yeni 5x kamerası doğru çağrı olabilir

Nedenini açıklamadan önce Galaxy S24 Ultra 5x yakınlaştırmalı bir kameraya geçiş yapıyor olabilirsiniz ve bunun neden (çoğunlukla) iyi bir şey olduğu ortaya çıkabilir, 10x yakınlaştırmayı 10x yakınlaştırmayla karşılaştıran bu fotoğraflara bir göz atın. Galaxy S23 Ultra ve yepyeni OnePlus Açık / Oppo Find N3 (Çin’de).

Beyniniz size oyun oynamıyor. tarafından çekilen 10x yakınlaştırmalı fotoğrafların çoğu OnePlus Açık S23 Ultra ile çekilenlerden daha iyi görünüyor. Peki OnePlus’ın katlanır telefonunun 3x optik kameraya sahip olduğu düşünüldüğünde bu nasıl mümkün olabiliyor? Dürüst olmak gerekirse… Emin değilim ve muhtemelen senin kadar ben de şaşkınım.

Bununla birlikte, yıllar boyunca sayısız telefon tarafından çekilen yeterli fotoğraf örneğini gördükten sonra tahminimce OnePlus sensör kırpma (bu da 6x kayıpsız yakınlaştırmayla sonuçlanır) + 50MP 3x kameradan ekstra veri + bir çeşit yükseltme kullanıyor /bileme.

Peki neden Samsung’un 15 veya 20x yakınlaştırmalı kamera yerine 5x yakınlaştırmalı kamerayla “geriye gitmesi” bekleniyor?

Samsung’un 10x yakınlaştırmalı kamerayı cihazdan kaldırmasının gerçek nedeni Galaxy S24 Ultra: Daha çok şuna benzer hale getirin Piksel 8 Pro Ve iPhone 15 Pro Max

Size Samsung’un eninde sonunda 10x optik yakınlaştırmalı kameradan kurtulacağını bildiğimi söylersem yalan söylemiş olurum… Her zaman daha kısa zoom yakalayıcıların daha kullanışlı olduğunu düşünmüş olsam da, 10x kamera, dünyada yalnızca bir telefonun sahip olduğu göze çarpan bir özelliktir: Galaxy Ultra modeli.

Üstelik Samsung, bu kamerayı üç yıldan fazla bir süre elinde tuttu ve ilk olarak 2021’de Galaxy S21 Ultra ile tanıttı. Elbette Sammy 10x kameranın öncüsü değildi (bunu ilk olarak Huawei P40 Pro+ yaptı), ancak ona sadık kaldı onu “havalı” yapan kişi olacak kadar uzun.

Ancak yukarıdaki fotoğraf örneklerinden de görebileceğiniz gibi, Ultra’nın 10x optik kamerası artık 2021’deki kadar özel hissettirmiyor ve bu, performansını çok daha kısa sürede yakalamanın veya aşmanın yollarını bulan rekabet sayesinde. yakınlaştırma lensleri.

  • Gibi telefonlarda tekrar tekrar gördüğümüz gibi iPhone 15 Pro Max, Piksel 8 ProVe OnePlus Açık3-5x yakınlaştırma günlük fotoğrafçılıkta, özellikle Portre modunda çok daha kullanışlıdır
  • Daha kısa odak uzaklığına + daha büyük sensörlere + daha büyük diyafram açıklığına + sensör kırpmaya sahip kameralar, her bitte 10x optik yakınlaştırma kadar iyi (çoğunlukla daha iyi – en azından zorlu aydınlatma koşullarında) 10x yakınlaştırmalı fotoğraflarla sonuçlanabilir
  • Küçük sensör ve diyafram açıklığı zorluklarının yanı sıra, 10x optik yakınlaştırmanın fotoğraf çekerken dengelenmesi inanılmaz derecede zordur ve özellikle video kaydederken titrektir.

Galaxy S24 Ultrasöylentilere göre 50 MP 5x yakınlaştırmalı kamerası, S23 Ultra’nın 10x yakınlaştırmasından çok daha yüksek kalitede olacak; çok benzer Piksel 8 Pro5x yakınlaştırma kamerası

Samsung 10x yakınlaştırmalı kamerayı değiştirecekse şirket üç yoldan birine gidebilirdi.

  • 10x’e sadık kalın ancak sensörün boyutunu artırarak ve diyafram açıklığını genişleterek kamerayı daha iyi hale getirin; süper uzun odak uzaklığı göz önüne alındığında oldukça zorlayıcıdır
  • İkinci seçenek, çok daha iddialı bir 15-20x optik lens ile ekstra uzun yakınlaştırmayı iki katına çıkarırken, küçük sensörü ve diyafram açıklığını korumaktır (ya da muhtemelen onları daha da küçültmektir).
  • Üçüncü seçenek, çılgın 10x yakınlaştırmayı daha geleneksel bir şeye çevirmek, ancak yeni, çok daha büyük bir sensöre geçmek ve daha kısa odak uzaklığını telafi etmek için hesaplamalı fotoğrafçılığa güvenmektir (Samsung’un şu an için en olası tercihi).

Ice Universe’den gelen sızıntı ve söylentilere göre, yeni 5x sensör Galaxy S24 Ultra S23 Ultra’nın 10x snapper’ının arkasındaki sensöre kıyasla çok daha kaliteli olması gerekiyor. İki kameranın tam özellikleri aşağıdadır. Gördüğünüz gibi, çok daha büyük bir sensörden ve çok daha geniş bir diyafram açıklığından bahsediyoruz (her ne kadar ikincisi doğrulanmamış olsa da).

  • Galaxy S23 Ultra: 10MP, 1/3,52 inç, 10x yakınlaştırmalı kamera – daha uzun yakınlaştırma, çok daha küçük sensör, küçük diyafram açıklığı (f/4,9)
  • Galaxy S24 Ultra: 50MP, 1/2,52 inç, 5x yakınlaştırmalı kamera – daha kısa yakınlaştırma, çok daha büyük sensör, çok daha geniş diyafram açıklığı (en az f/3,0)

nasıl olduğunu merak ediyorsanız Galaksi S24 Ultra’nın iddia edilen 5x kamerası, Piksel 8 Pro Ve iPhone 15 Pro Max’in 5x zoom kameraları sayesinde Galaxy, iPhone’unkinden daha büyük olan Pixel ile aynı sensör boyutuna sahip olacak. Bununla birlikte hiçbiri oyunun 3x atıcısının yanına bile yaklaşamıyor. OnePlus AçıkHem daha geniş bir açıklığa hem de gözle görülür derecede daha büyük bir sensöre sahip olan bu kamera, atıcının odak uzaklığı göz önüne alındığında beklenebilir.

Samsung, benzersiz 10x yakınlaştırmalı kamerasını Ultra amiral gemisinden çıkararak hata mı yapıyor?

Birincisi, sevilen 10x snapper, Samsung’un Ultra amiral gemisine övünme hakkı veriyor. Bununla birlikte, en azından belirli senaryolarda, rekabet karşısında gerçek bir avantaj sağlıyor.

Örneğin, çalışmak için 10x optik yakınlaştırmanın başlangıç ​​noktasına sahip olması sayesinde, süper uzun ancak kullanışlı 20-30x yakınlaştırmalı fotoğraflar/videolar çekmek, yalnızca Galaxy S23 Ultra şu anda yapabilir. Elbette, bunu başarmak için bol miktarda ışığa ihtiyacınız var ve mümkün olduğunca hareketsiz durmalısınız ama… bunu yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, çok daha iyi optiklere sahip, daha muhafazakar bir 5x yakınlaştırmalı fotoğraf makinesine geçişin uzun vadede karşılığını alacağına bahse girerim. Elbette bu, Samsung’un söylentilere göre 5x yakınlaştırmalı kamerayı bundan tam anlamıyla yararlanacak şekilde optimize etme hızına bağlı.

Teorik olarak, 5x kameradan alınan uzun menzilli yakınlaştırmalı fotoğraflar, sensör kırpma sayesinde ve özellikle düşük ışıkta aynı derecede iyi veya hatta daha iyi olabilir. Bunun dışında 5x snapper, uzun mesafeli Portre modu fotoğrafçılığı için de kullanışlı olacaktır. iPhone 15 Pro Maxşu anda sektördeki en iyi portreleri çeken firma.

Sayılar her şey değildir, bu yüzden Samsung’un özel bir şeyler hazırladığını umalım. Bu arada, yakında çıkacak olan kameralar hakkında bildiğimiz her şeyi öğrenebilirsiniz. Galaxy S24 Ultra özel olarak Galaxy S24 Ultra merkez.telefon-1