Bugün grafik kartları dünyasının yanı sıra, her zamankinden daha kritik olan bu donanımla yapay zeka alanında da kontrolü kim elinde tutuyor? Rekabet Kurumu isim vermiyor.

Öte yandan geçtiğimiz hafta sektörde rekabete aykırı uygulamalar yaptığından şüphelenilen bir şirkette arama yapıldığını duyurdu. Wall Street Journal satmak fitil: bu Nvidia.

GPU’ya bağımlı bulut sağlayıcıları

GPU devinin halihazırda rakiplerinin, özellikle de Intel ve AMD’nin yerini alması nedeniyle çok az rekabeti var. Bulut sağlayıcıları için kendilerini Nvidia grafik işlemcileriyle donatmak, müşterilerine yapay zeka hizmetleri sunmak açısından ekonomik bir zorunluluktur.

Geçtiğimiz hafta, yalnızca Fransa’da Scaleway ve OVHcloud, Amerikalı şirketle anlaşmalar imzaladı ve yapay zekaya yönelik ve üreticinin en yeni GPU’larını temel alan yeni teklifler duyurdu.

Model eğitimi ve çıkarım aşamaları için bilgi işlem kaynaklarının yoğun olduğu üretken yapay zekadaki patlama, Nvidia için bir nimet teşkil ediyor. Ancak bu ticari fırsata rekabete aykırı uygulamalar da eşlik etmiyor mu?

“Habersiz ziyaret ve el koyma” olarak bilinen bir operasyon gerçekleştiren Fransız Rekabet Kurumu’nun tespit etmeye çalıştığı şey bu. Doğaçlama olarak, ziyaret daha önce bir özgürlük ve gözaltı hakiminden izin almıştı.

Bulut pazarında bir engel daha mı var?

Arama şu: resmileştirilmiş Kurumun genel raportörü tarafından ancak basın açıklamasında ilgili şirketin kimliği veya söz konusu uygulamalar belirtilmedi. Ancak Otorite, bu operasyonun daha geniş bir prosedürün parçası olduğuna dikkat çekiyor.

Nitekim Haziran ayında Fransa’daki buluttaki pazar uygulamalarına ilişkin analizinin ilk değerlendirmesini yaptı. Hiper ölçekleyiciler ilgi odağıdır. Bulut kredileri gibi bazı alışkanlıkları girişte engel oluşturabilir.

Peki ya hiper ölçekleyiciler ile GPU üreticileri arasındaki tercihli anlaşmalar bugün de bulut devleri için pazara kilitlenmenin bir yolu olsaydı? Yapay zeka ve grafik kartlarına olan talep de Nvidia’nın lehine. Kurucu bunu kötüye kullanır mı?

Rekabet Kurumu, “Bu aşamada, bu müdahalenin, ilgili şirketin iddia edilen uygulamalardan dolayı suçlu olduğu konusunda bir ön yargı oluşturmadığı açıktır; bu durumun ancak esasa ilişkin bir soruşturmayla, gerekirse tespit edilmesi mümkün olacaktır” dedi.genel-15