Threads by Meta, yakında kullanıcıların Instagram hesaplarını bozmadan hesaplarını silmelerine olanak tanıyacak. Bir Meta yöneticisi yakın tarihli bir etkinlikte şirketin Threads için ayrı bir silme seçeneği yayınlamaya çalıştığını ve bunu bu yılın Aralık ayına kadar kullanıma sunabileceğini söyledi. Hatırlamak gerekirse Threads, bu yılın temmuz ayında Meta tarafından Elon Musk’a ait mikroblog platformu X’e (eski adıyla Twitter) rakip olarak piyasaya sürüldü. Lansmanından sonraki ilk birkaç saat içinde 10 milyondan fazla kişinin uygulamaya kaydolmasıyla kısa sürede popülerlik kazandı.

Meta’ya ait Threads’in en büyük dezavantajlarından biri hesap silme politikasıydı. Şirket, Threads’i Instagram ile sıkı bir şekilde entegre etti ve bu, bir Threads hesabını silen kullanıcının aynı zamanda Instagram hesabını da silmek zorunda kalacağı anlamına geliyordu. Ancak görünen o ki şirket şu anda bu dezavantaj üzerinde çalışıyor.

TechCrunch’a göre raporMeta’nın Gizlilik Sorumlusu (Ürün) Michel Protti kısa süre önce TechCrunch Disrupt’ta şirketin, kullanıcıların Instagram hesaplarını etkilemeden Threads hesaplarını ayrı ayrı silmelerine olanak tanıyacak bir özelliği başlatmak için çalıştığını söyledi. Özelliğin bu hafta Aralık ayında kullanıma sunulması bekleniyor.

Özelliğin Android veya iOS uygulamalarıyla sınırlı olup olmayacağından veya masaüstü sürümüne de genişletilip genişletilmeyeceğinden bahsetmese de, bu özelliği yapma görevinin son derece zorlu olduğunu açıkladı. Şu an itibariyle kullanıcılar, Instagram’a zarar vermeden yalnızca Threads hesaplarını devre dışı bırakabiliyor ve içerikleri gizleyebiliyor. Kullanıcılar ayrıca herhangi bir bildirim almamak için Threads hesaplarını sessize alabilirler.

Ayrıca şirketin, Threads’i birbirleriyle iletişim kurmak üzere tasarlanmış bağımsız sunuculardan oluşan birbirine bağlı bir ağ olan federal evrenle entegre etmeye çalıştığını da söyledi. Şirket daha önce Threads’in ActivityPub protokolüyle uyumlu olacağını belirttiği için bu yeni değil. Ancak Meta, bir kullanıcının bir Konu gönderisini başka bir sunucuya gittikten sonra silmeye karar vermesi durumunu değerlendiriyor.

Daha önce de belirtildiği gibi Threads, Meta tarafından bu yılın temmuz ayında piyasaya sürüldü ve lansmandan sonraki ilk birkaç saat içinde 10 milyondan fazla kullanıcı kazandı.


Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8