FaceTime üzerinden birini aramaya çalışıyorsunuz ama cevap vermiyor. Daha önce aramayı kapatmanız yeterliydi. Ancak iOS 17/ıpados 17 sayesinde artık mesaj bırakabilirsiniz.

FaceTime sesli araması sırasında sesli mesaj bırakabilirsiniz. Görüntülü görüşme durumunda cihazınızın kamerasını kullanarak mesaj kaydedebilirsiniz. Bu seçeneğin çalışması için sizin ve kişinizin iOS 17/ıpados 17 veya üstünü kullanıyor olmanız gerekir.

1. Cihazınızı güncelleyin

iPhone veya iPad’inize en son işletim sistemi güncellemesini yükleyerek başlayın. Git Ayarlarseçme Genelardından dokunun Yazılım güncellemesi. İşletim sisteminin yeni sürümünü indirip yüklemek için adımları izleyin. Aramak istediğiniz kişinin de cihazını güncellediğinden emin olun.


Cihazınızı güncelleyin


Lance Whitney/ZDNET’in ekran görüntüsü

2. Sesli arama yapın

Önce sesli arama yapmayı deneyelim. Bunu yapmak için muhatabınızın telefonu açmayacağından emin olun. Açık FaceTime cihazınızda ve düğmeye basın Yeni FaceTime. Aramak istediğiniz kişinin adını, telefon numarasını veya e-posta adresini yazmaya başlayın ve onu önerilerden seçin. Sesli arama yapmak için telefon simgesine dokunun ve ardından seçeneği seçin FaceTime Ses görüntüleniyorsa.


Sesli arama yapma


Lance Whitney/ZDNET’in ekran görüntüsü

3. Sesli mesaj bırakın

Bir süre yanıt alınamayınca, çağrınızın sesli mesaja aktarıldığı ve ulaşmaya çalıştığınız kişiye ulaşılamadığı bildiren bir mesaj gelir. Ses tonuyla mesajınızı kaydetmeniz istenir. Mesajınızı kaydedin. İşiniz bittiğinde kapatmak için çarpı (X) tuşuna basın.


Sesli mesaj bırakın


Lance Whitney/ZDNET’in ekran görüntüsü

4. Sesli postaya erişin

Diğer kişi, sesli mesaj cihazında FaceTime sesli aramanızla ilgili bir bildirim alır. FaceTime uygulamasını açtığında sesli mesajın varlığı da kendisine bildiriliyor. Diğer kişi, sesli mesaj bildirimine dokunarak mobil sesli mesaj ekranına gider ve burada mesajın transkripsiyonunu görebilir ve sesi dinleyebilir.


Sesli mesaja erişme


Lance Whitney/ZDNET’in ekran görüntüsü

5. Canlı sesli posta için bir seçenek ayarlayın

Ayrıca, sesli posta kaydedilirken canlı transkripsiyonunu görüntüleme seçeneğini de ayarlayabilirsiniz. Bu, belirli çağrıların önceden seçilmesi ve canlı olarak duyulan içeriğe göre bu çağrıların yanıtlanıp yanıtlanmayacağına karar verilmesi açısından yararlı olabilir. Ancak dikkatli olun, bu işlev Canlı Sesli Posta Transkripsiyon İngilizce olarak mevcuttur ancak bu kılavuzun yazıldığı sırada henüz Fransızca olarak mevcut değildir.

Bu seçeneği telefonunuzda ayarlamak için şu adrese gidin: Ayarlarseçme Telefon ve Canlı Sesli Posta anahtarını etkinleştirin.


Canlı sesli posta için kurulum seçeneği


Lance Whitney/ZDNET’in ekran görüntüsü

6. Canlı bir sesli mesajı görüntüleyin

Diyelim ki size bir FaceTime sesli araması geldi ve nasıl yanıt vereceğiniz konusunda kararsız kaldınız. Ekranın üst kısmındaki küçük telefon simgesine dokunun. Daha sonra kelimeler kaydedilirken sesli mesajın canlı transkripsiyonu görüntülenir. Buradan aramayı cevaplayabilir veya telefonu kapatabilirsiniz. Tekrar ediyorum, bu işlevsellik henüz Fransızca’da mevcut değildir.


Canlı bir sesli mesajı görüntüleme


Lance Whitney/ZDNET’in ekran görüntüsü

7. Görüntülü arama yapın

Şimdi video görüşmesi yapmayı deneyelim. Açık FaceTime ve düğmeye basın Yeni FaceTime. Aramak istediğiniz kişinin adını, telefon numarasını veya e-posta adresini yazmaya başlayın ve onu önerilerden seçin. Video görüşmesi yapmak için yeşil FaceTime simgesine dokunun.


Görüntülü görüşme yapın


Lance Whitney/ZDNET’in ekran görüntüsü

8. Görüntülü mesaj bırakın

Arama bir süre cevapsız kaldıktan sonra video kayıt düğmesine basabileceksiniz. Geri sayımın ardından video mesajınızı kaydedin ve işiniz bittiğinde kırmızı düğmeye basın.


Videolu mesaj bırakın


Lance Whitney/ZDNET’in ekran görüntüsü

9. Videoyu gözden geçirin veya yeniden oynatın

Video mesajınızı kaydettikten sonra, incelemek için dinleyebilirsiniz. Beğenmediğiniz takdirde yeni bir mesaja devam etmek için bir düğme bulunmaktadır. Aksi halde kaydı diğer kişiye göndermek için oka dokunun.


Videoyu inceleyin veya yeniden çekin


Lance Whitney/ZDNET’in ekran görüntüsü

10. Videoyu oynat

Aradığınız kişi FaceTime video bildirimi alır. Ana ekranda veya FaceTime uygulamasında bildirime dokunduğunda videoyu oynatabileceği bir ekrana yönlendiriliyor. Ayrıca videoyu Fotoğraflar kitaplığına kaydedebilir ve yanıt vermeniz için size bir kısa mesaj gönderebilir.


Videoyu oynat


Lance Whitney/ZDNET’in ekran görüntüsü


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15