X (veya eski Twitter), yanlış bilgilendirme nedeniyle artık Avrupa Birliği ile başını belaya sokabilir. AB, platformun yanlış bilgilerin yayılmasında büyük rol oynadığını iddia eden bir rapor yayınladı Gadget’ı etkinleştirin.

AB, X’i dezenformasyon ve yanlış bilgilendirmeyle mücadele konusunda eleştiren bir rapor yayınladı

Yeni rapor DSA veya Dijital Hizmetler Yasasının bir parçasıdır. Mevzuat yakın zamanda kabul edildi ve yürürlüğe girdi ve büyük teknoloji platformlarına ve onların yanlış bilgileri ele almasına odaklanıyor. Ek olarak, birçok şirketin üzerinde mutabakata vardığı, özellikle dezenformasyona odaklanan gönüllü bir “Uygulama Kuralları” da mevcuttu. Ancak X, Mayıs ayında anlaşmadan çekildi. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan raporda platformda büyük miktarda dezenformasyon bulunduğunun belirtildiği ve bu tür paylaşımların gördüğü etkileşimin eleştirildiği belirtildi. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, X’in yanlış veya dezenformasyon paylaşımlarının en fazla olduğu platform olduğunu, onu Facebook ve Instagram’ın takip ettiğini söyledi.

X, rapora bir dizi tweet ile yanıt vererek DSA’ya uyma konusunda kararlı olduğunun altını çizdi.

Jourova ayrıca tüm büyük sosyal medya platformlarının ‘bilgi alanındaki savaşa’ göre hareket etmesi gerektiğini de belirtti. Ayrıca AB’nin X’in sorunla ilgili olarak ne yapacağını izleyeceğini de söyledi.

telefon-1