Kevin Bacon bu konuda açılıyor kariyerine başlayan film ve filmin başarısının ardından şöhretle nasıl mücadele ettiği.

Yakın zamanda gerçekleşen bir bölüm sırasında Pod ezilmişaktör, sunuculara Penn Badgley, Nava Kavelin ve Sophie Ansari’ye kendisini daha ciddi bir aktör olarak gördüğünü ve 1984 filmindeki Ren McCormack rolüyle yalnızca dans rolüyle tanınmak istemediğini söyledi.

“Pop yıldızı olduğumda, olmak istediğim son şey bir pop yıldızı olmaktı” dedi. “Zaten buraya taşınmıştım, biliyorsunuz, ‘Dustin Hoffman ya da Meryl olmak istiyorum [Streep] veya John Cazale veya [Robert] De Niro. ile çalışmak istiyorum [Martin] Scorsese. Çehov’u yapmak istiyorum.’ Ne demek istediğimi biliyorsun?”

Bacon şöyle devam etti: “Ciddi oyuncu fikrine o kadar kapılmıştım ki, birdenbire bana bu şey verildi. [Footloose] bu kesinlikle ciddi bir aktör değildi. Ben de onu tamamen reddettim. Ve gerçekten de bazı yönlerden kendimin o parçasını ve popülerliğimi sabote etmeye çalıştığımı düşünüyorum.

BaşıboşLori Singer’ın da rol aldığı film, rock müzik ve dansın yasak olduğu küçük bir kasabaya taşınan şehirli genç Bacon’un Ren’ini konu alıyor. Asi ruhuyla kasabayı sarsmaya ve belediye meclisini dans yasağını kaldırmaya ikna etmeye çalışıyor.

Aktör, çocukluğunda fotoğraf çekimleri ve dergi röportajları yapmayı hayal ederken, gerçekten ilgi odağı haline geldiğinde “çok ama çok rahatsız” olduğunu söyledi.

Bacon, “Hayalini kurduğum her şey bende muazzam miktarda kendimden şüphe duymanın yanı sıra kaygı da yarattı,” diye anımsıyordu.

Aynı sıralarda, “Six Degrees of Kevin Bacon” adlı bir parti oyunu internette yayıldı, bu da onun huzursuzluğunu artırdı ve tamamen “dehşete düşmesine” yol açtı.

“Bunu düşündüm ve bu benim oyunculuk güvensizliğim – sahtekarlık sendromu – bunun şakasının, büyük aktörlerin benim gibi zavallı bir aktörle bağlantı kurabilmesi olduğunu düşündüm” dedi. “’Bakın, onun Meryl Streep ile bağlantılı olabileceğine inanabiliyor musunuz?’ diyorlardı. Bu arada, sanırım Meryl Streep’le zaten çalışmıştım, yani öyle bile değildi… Sadece kafamın içindeydi.”

Bacon, zamanla oyunun kendisine ve kariyerine yönelik bir saldırı olmadığını anladığını söyledi. “Sonunda onu kucaklamayı öğrendim ve gerçekten de gitmediğini fark ettim” dedi. “Bu bir şey değil, tutabileceğin bir şey değil. … Bu sadece bir fikir.”

Aktör aslında bunu o kadar benimsedi ki kar amacı gütmeyen Six Degrees’in yanı sıra yeni başlatılan bir podcast’i kurdu. Kevin Bacon ile Altı Derece.sinema-2