Sanatçının Yıldızlararası Haritalama ve İvme Sondası (IMAP) izlenimi. Görev, Güneş’ten gelen ve güneş rüzgarı adı verilen parçacıkların akışını ve bu parçacıkların güneş sistemi içindeki ve dışındaki uzayla nasıl etkileşime girdiğini daha iyi anlamamıza yardımcı olacak. Katkıda bulunanlar: NASA/Johns Hopkins APL/Princeton Üniversitesi/Steve Gribben

NASAHeliosferin sınırlarını keşfetmeyi amaçlayan IMAP projesi hayati bir geliştirme aşamasını tamamladı ve montaj ve test için hazırlandı.

Yıldızlararası Haritalama ve Hızlandırma Probu (IMAP), bu hafta Maryland’deki Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nda (APL) uzay aracı montajı, testi ve fırlatma operasyonlarına giden yolda önemli bir adımın tamamlandığını işaret etti.

IMAP ekibi, bilimsel enstrümantasyon, elektrik ve iletişim sistemleri ve navigasyon sistemleri gibi tüm sistemleri uzay aracına entegre etme planını değerlendirmek için bir inceleme paneliyle bir araya geldi. Bu Sistem Entegrasyon İncelemesinin (SIR) başarıyla tamamlanması, projenin fırlatma hazırlığı için uzay aracının montajına ve test edilmesine devam edebileceği anlamına gelir. Bu süreç, enstrümanların ve destek sistemlerinin farklı tesislere teslim edildiği, Los Alamos, New Mexico’daki odalarda birlikte test edildiği, koreografisi dikkatle hazırlanmış bir dansa benziyor; San Antonio, Teksas; ve Princeton, New Jersey; ve entegre edilmek ve yeniden test edilmek üzere geri gönderildi.

Uzayda Yıldızlararası Haritalama ve Hızlandırma Sondası (IMAP)

IMAP, güneş sistemimizi çevreleyen heliosfer adı verilen koruyucu manyetik kabarcığı ve onun üzerinde meydana gelen parçacık ivmesini inceleyecek. Katkıda bulunanlar: NASA/Princeton/Johns Hopkins APL/Josh Diaz

15 Eylül 2023 Cuma günü Daimi İnceleme Kurulu başkanı, IMAP projesinin entegrasyon ve teste devam etmek için SIR gereksinimlerini başarıyla geçtiğini duyurdu.

IMAP misyonu baş araştırmacısı ve David McComas şunları söyledi: “Bu kritik dönüm noktasına ulaşmamızda ve bu dönüm noktasını aşmamızda herkesin gösterdiği sıkı çalışma ve kararlılıktan dolayı tüm IMAP ekibiyle inanılmaz derecede gurur duyuyorum.” Princeton Üniversitesi profesör. “Şimdi tüm bireysel alt sistemlerin ve araçların bir araya gelerek tam IMAP gözlemevimizi oluşturduğu uzay aracı entegrasyonu ve testine geçiyoruz.”

2025’te fırlatılmaya hazır olacak olan IMAP misyonu, güneş mahallemizi keşfederek Güneş’ten ve kozmik kalkanımızın ötesinden gelen parçacıklardaki mesajları çözecek. Görev, güneş rüzgarı tarafından şişirilen, Güneş’i ve gezegenleri çevreleyen elektromanyetik kabarcık olan heliosferin sınırlarını haritalandıracak.

David McComas, misyonu 20’den fazla ortak kurumdan oluşan uluslararası bir ekiple yönetiyor. APL, geliştirme aşamasını yönetiyor, uzay aracını inşa ediyor ve görevi yürütecek. IMAP, NASA’nın Karasal Güneş Sondaları (STP) Programı portföyündeki beşinci görevdir. NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki Kaşifler ve Heliofizik Projeleri Bölümü, ajansın NASA’nın Bilim Misyon Direktörlüğü’ne bağlı Heliofizik Bölümü için STP Programını yönetmektedir.uzay-2