NASA’nın Osiris-Rex misyonu 24 Eylül 2023’te Amerika Birleşik Devletleri’nin batısına başarıyla indi.

Yedi yıllık bir bekleyişin ardından NASA bilim adamları Salı günü sonunda zorla açıldı Şimdiye kadar Dünya’ya getirilen en büyük asteroit örneklerini taşıyan bir uzay sondası siyah enkaz buluyor.

ABD uzay ajansı, araştırmacıların “Bugün ilk kapak kaldırıldığında OSIRIS-REx bilim kutusunun aviyonik güvertesinde siyah toz ve kalıntılar bulduklarını” söyledi ancak bunların kesinlikle asteroide ait olup olmadığını belirtmedi.

Bilim adamları, sondanın “karmaşık bir şekilde sökülmesini” gerektirecek olan numunenin büyük kısmını araştırmayı sabırsızlıkla bekliyorlar.

OSIRIS-REx, 2016 yılında fırlatılarak Bennu asteroitine indi ve kayalık yüzeyinden yaklaşık 250 gram toz topladı.

NASA, bu küçük miktarın bile “Dünyayı tehdit edebilecek asteroit türlerini daha iyi anlamamıza yardımcı olacağını” söyledi.

3,86 milyar mil (6,21 milyar kilometre) yolculuğunu, Dünya atmosferi boyunca yüksek riskli, ateşli bir inişin ardından Pazar günü batıdaki Utah eyaletindeki çöle indikten sonra sona erdirdi.

Geri dönen NASA sondasının açılması sırasında muhtemelen asteroit kalıntıları bulundu

Lockheed Martin Kurtarma Uzmanları Levi Hanish ve Michael Kaye, numune iade kutusunun kapağını çıkarıyor. Kredi bilgileri: NASA/Robert Markowiz

Salı günü bulunan aviyonik güvertedeki kalıntı muhtemelen toplama sırasındaki sorunların bir sonucuydu ve NASA, sonunda çözüldüğünü ve numunenin güvenli bir şekilde aktarılmasına olanak sağladığını söyledi.

Kapak, Houston, Teksas’taki Johnson Uzay Merkezi’ndeki hava geçirmez bir odada açıldı.

11 Ekim’de numunenin büyük kısmının kamuoyuna açıklanacağı bir basın toplantısı planlanıyor.

Bilim insanları, asteroit analizinin araştırmacıların güneş sisteminin oluşumunu ve Dünya’nın nasıl yaşanabilir hale geldiğini daha iyi anlamalarına yardımcı olacağına inanıyor.

Örneklerin çoğu gelecek nesillerin çalışması için saklanacak. Yaklaşık dörtte biri deneylerde hemen kullanılacak ve küçük bir miktar da görev ortakları Japonya ve Kanada’ya gönderilecek.

© 2023 AFP

Alıntı: Geri dönen NASA sondasının (2023, 27 Eylül) açılması sırasında bulunan muhtemel asteroit enkazı, 27 Eylül 2023’te https://phys.org/news/2023-09-asteroid-debris-nasa-probe.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1