Joe Rogan’ın akıcı Hintçe konuşurken podcast yaptığını hayal edin. Yakında böyle bir şey mümkün olabilir. Spotify, orijinal niteliklerini korurken podcast sunucularının sesini farklı bir dilde taklit edecek çığır açıcı bir yapay zeka özelliği üzerinde çalışıyor

Joe Rogan’ı veya en sevdiğiniz podcast yayıncılarından herhangi birinin akıcı Hintçe konuştuğunu izlediğinizi hayal edin. Yakında böyle bir şey mümkün olabilir. Spotify, podcast’leri için tasarlanmış çığır açan bir AI özelliğini test etme sürecindedir. Bu yenilik, podcast’leri sunucuların farklı seslerini korurken çeşitli dillere çevirmeyi amaçlıyor.

Temelde, “konuşmacının ayırt edici konuşma özelliklerini” koruyarak, sunucunun sesini, tonlamasını ve ritmini kopyalar.

Spotify’ın 1 milyar dolarlık kumarı
Spotify’ın ana odağı müzik akışı olsa da şirket, son yıllarda popülaritesinde dikkate değer bir artış görülen podcasting endüstrisinde güçlü bir varlık oluşturmak için önemli adımlar attı.

İlgili Makaleler

Dolandırıcılar

Dolandırıcılar ‘kaçırma dolandırıcılığı’nda yapay zeka kullanarak kızın sesini klonladı, fidye olarak 1 milyon dolar talep etti

Dolandırıcılar

Spotify üç yeni orijinal podcast serisini başlatıyor

The Wall Street Journal’ın raporları Spotify’ın podcasting alanındaki konumunu sağlamlaştırmak için yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yaptığını gösteriyor. Bu yatırım, şu anda 2,3 milyar dolar değerinde olan podcast reklam pazarının, 200 milyar dolarlık daha geniş dijital reklam pazarında daha önemli bir segment olma potansiyeline sahip olduğu inancından kaynaklanıyor.

Spotify’ın diğer çalışmaları gibi podcasting’in de henüz kâr elde etmediğini belirtmekte fayda var. Haziran 2022’deki yatırımcı günü sunumunda Spotify, podcasting girişiminin bir ila iki yıl içinde kârlı hale geleceği beklentisini dile getirdi.

Bu yenilikçi yapay zeka destekli sesli çeviri özelliğini test etmek için Spotify, aralarında Dax Shepard ve Monica Padman, Lex Fridman, Steven Bartlett ve Bill Simmons’ın da bulunduğu seçkin bir grup podcast yayıncısıyla iş birliği yaptı.

Çevrilmiş bölümler platformda dünya çapında yayınlanacak ve İspanyolca çeviriler de önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak. Spotify ayrıca Fransızca ve Almanca çeviriler de sunmayı planlıyor ancak şirket, özelliğin daha geniş bir şekilde yayınlanması için belirli bir zaman çizelgesi açıklamadı. OpenAI’nin ses oluşturma teknolojisine dayanan bu yeni özellik, podcast yayıncısının sesini gerçek anlamda kopyalayarak küresel izleyiciler için daha gerçek bir dinleme deneyimi sağlıyor. Bu yaklaşım, geleneksel dublaj yöntemlerine kıyasla daha kişisel ve doğal bir deneyim sunarak dinleyiciler ve içerik yaratıcıları arasında daha derin bağlantılar kurulmasını sağlıyor.

Spotify’ın kazancı
Spotify’ın Kişiselleştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ziad Sultan, bu yeniliğin önemini şu sözlerle vurguladı: “Sesli Çeviri, yaratıcının kendi sesini eşleştirerek dünyanın her yerindeki dinleyicilere yeni podcast yayıncılarını her zamankinden daha özgün bir şekilde keşfetme ve onlardan ilham alma gücü veriyor. önce. Yapay zekaya yönelik düşünceli bir yaklaşımın, Spotify’ın insan yaratıcılığının potansiyelini ortaya çıkarma misyonunun önemli bir bileşeni olan dinleyiciler ve yaratıcılar arasında daha derin bağlantılar kurmaya yardımcı olabileceğine inanıyoruz.”

Spotify’ın mali kayıtları, podcast’lerinden gelen reklam satışlarında bu yılın ilk altı ayında 22 milyon Euro’luk (23,3 milyon dolara eşdeğer) bir büyüme ile kayda değer bir artış olduğunu ortaya çıkardı. Şirketin ikinci çeyrekteki podcasting reklam geliri, önceki yıla kıyasla yüzde 30 oranında artış göstererek önemli bir artış gösterdi.

Yatırımlarını kurtarma teklifi
Ancak Spotify’ın Meghan Markle ve Prens Harry ile yaptığı anlaşmanın sonuçları pek de parlak olmadı. Podcast’ler için Spotify yöneticisi olarak görev yapan Bill Simmons, kamuoyunda kraliyet çiftinden “dolandırıcılar” olarak bahsetti. Haziran ayındaki bir podcast bölümünde Simmons, Prens Harry ile podcast fikirleri için beyin fırtınası yapmayı amaçlayan verimsiz bir Zoom görüşmesini anlattı.

Görüşme sırasında Simmons, Prens Harry’yi İngiliz kraliyet ailesine yönelik şikayetlerinden dolayı eleştirerek hayal kırıklığını dile getirerek, “Vurun bu adamı güneşe. Bu adamdan çok sıkıldım.” Simmons, Prens Harry’nin masaya getirdiği değeri sorguladı, özellikle şikayetlere ve kamuya açık röportajlara odaklandığını vurgulayarak, halkın onun hayatına olan ilgisine dair bir miktar şüpheci yaklaşım sergiledi.

Simmons şunu belirtti: “Montecito’da yaşıyorsunuz ve sadece belgeseller ve podcast’ler satıyorsunuz ve siz kraliyet ailesi hakkında konuşmadığınız ve onlardan şikayet etmediğiniz sürece kimse ne söyleyeceğinizi umursamıyor.”

Bu zorluklara ek olarak Spotify, podcasting girişimleri kapsamındaki sorunları çözme çabalarında da önemli harcamalara maruz kaldı.

Özellikle şirket, personel işten çıkarmaları için 12 milyon dolar harcadı ve podcasting alanındaki zorlukları düzeltme stratejisinin bir parçası olarak iptal edilen podcast sözleşmeleri için ilave 41 milyon dolar da silindi.genel-5