Yaklaşık üç yıl süren uzay yolculuğunun ardından, Bennu asteroitinden örneklerin bulunduğu kutu nihayet açıldı.

OSIRIS-REx görev ekibi, salı günü NASA’nın uzay ajansı Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde kirletici maddeleri uzak tutmak için torpido gözünün içine yerleştirilen numune kutusunun ilk kapağını çıkardı. duyuruldu. Alüminyum kapak çıkarıldıktan sonra bilim adamları, kutunun aviyonik güvertesinde siyah toz ve döküntü buldular. NASA enkazın kaynağı hakkında ayrıntılı bilgi vermese de büyük olasılıkla uzay aracı Ekim 2020’de asteroide inip kayalık örneğini yakaladığında Bennu’dan geldi.

NASA’nın OSIRIS-REx uzay aracı asteroit örneklerini düşürdüm Pazar günü Utah çölünde temiz bir odaya hava yoluyla götürüldü. Temiz oda ekibi buradan numune kapsülünün tüm parçalarını Pazartesi sabahı uçakla Johnson Uzay Merkezi’ne nakledilmek üzere paketledi.

NASA, uzay merkezinde özellikle OSIRIS-REx görevi için yeni bir laboratuvar tasarladı. Bir ekip, içindeki numunenin büyük bir kısmını (tahmini 8,8 ons) elde etmek için kutuyu parçalarına ayıracak. (250 gram) asteroit kayası ve tozundan.

Sökme işleminin ardından araştırmacılar, “toplu numunede bulunabilecek kimyasal, mineralojik ve fiziksel özellikler ile kaya türlerine erken bir bakış için” asteroit tozunu analiz edecekler. NASA. Bazı kaya ve toz görüntülerinin yanı sıra numuneden elde edilen ilk bulgular, 11 Ekim’de saat 11:00’de yapılacak canlı yayın sırasında ortaya çıkacak. ben ET’yim.

OSIRIS-REx misyonu Eylül 2016’da fırlatıldı ve Aralık 2018’de asteroit Bennu’ya ulaştı. Yaklaşık iki yıl süren gözlemlerin ardından uzay aracı Bennu’ya indi ve yüzeyinden bir örnek yakaladım. 10 Mayıs 2021’de OSIRIS-REx, değerli kargosunu bırakmak için eve dönüş yolculuğuna başladı.

Bennu, her altı yılda bir Dünya’ya yakın geçiş yapan, Dünya’ya yakın küçük bir asteroittir. Bilim adamları, Bennu’nun yaklaşık 700 milyon ila 2 milyar yıl önce çok daha büyük, karbon açısından zengin bir asteroitten kopmuş olabileceğine ve o zamandan beri Dünya’ya çok daha yaklaşmış olabileceğine inanıyor.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin heyecan ve Gizmodo’nun özel yer imlerine ekleyin Uzay uçuşu sayfa.genel-7