Bu hafta buluştuk QuInAs Teknolojisi. Yakın zamanda kurulan bu şirket, UltraRAM’ı daha da geliştirmek ve ticarileştirmek için Lancaster Üniversitesi Fizik Bölümü’nden ayrıldı. Gerçek UltraRAM bellek yongalarını ilk kez şirketin Lancaster, Lancashire, İngiltere’deki Lancaster Üniversitesi’ndeki laboratuvarındaki bir test aracında görmemize izin verildi.

Bu potansiyel olarak yıkıcı teknoloji, flash depolamanın kalıcılığını DRAM’den daha yüksek hızlarla harmanlamak için tasarlanmıştır. Bellek, güç kesildikten sonra bile verileri koruyor ve şirket, NAND’dan yaklaşık 4.000 kat daha fazla dayanıklılığa sahip olduğunu ve 1.000’den fazla yıl boyunca veri depolayabildiğini iddia ediyor. Ayrıca DRAM’in 10’da 1’i kadar gecikme süresine sahip olacak ve benzer bir düğümde üretilen DRAM’den daha fazla enerji verimliliğine sahip olacak şekilde (100X faktörüyle) tasarlandığından Meta gibi endüstrinin ağır toplarının ilgisini çekiyor.

UltraRAM hakkında en son Ocak 2022’de haber yapmıştık. O zamandan beri QuInAs teknolojisi yeni belleği geliştirmeye, iyileştirmeye ve test etmeye devam etti. Ancak son aylarda en büyük değişiklikler işlerin iş tarafında yaşandı; bu, teknolojisini pazara sunmak isteyen herhangi bir startup için hayati önem taşıyor.

Lancaster Laboratuvarları Turugenel-21