Asteroit Bennu örneğinin bulunduğu kutunun bulunduğu bir nakliye konteyneri, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir C-17 uçağına bağlandı. Numune kutusu, demonte kapsül bileşenleri ve Utah’tan gelen çevresel örneklerle birlikte, Utah çölüne inişten bir gün sonra, 25 Eylül 2023’te NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ne nakledildi. Katkıda bulunanlar: NASA/Molly Wasser.

NASAJohnson Uzay Merkezi ilk ABD asteroit örneğini aldı OSIRIS-REx Bilim adamları yakında asteroit Bennu’dan alınan örneği analiz edecek ve sonuçlar 11 Ekim’de canlı yayında paylaşılacak.

OSIRIS-REx uzay aracı tarafından 24 Eylül’de Dünya’ya teslim edilen ilk ABD asteroit örneği, bakımının yapılacağı, depolanacağı ve dünya çapındaki bilim insanlarına dağıtılacağı NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ndeki kalıcı evine ulaştı.

Bugün örnek, Ellington Field’a inen ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir C-17 uçağıyla Houston’a 12:40 ET’de (11:40 CT) ulaştı. Oradan NASA Johnson’a devredildi.

Temiz Odada Hazırlık

Ekip önümüzdeki birkaç haftayı Johnson’daki Bennu numuneleri için özel olarak inşa edilen temiz odada geçirecek. Temiz odada, içinde TAGSAM (Dokun ve Git Numune Toplama Mekanizması) başlığını içeren numune kutusuna sığacak şekilde yapılmış özel torpido kutuları bulunur. TAGSAM kafası, 20 Ekim 2020’de asteroit Bennu’nun yüzeyinden kaya ve toz toplayan robotik bir kolun ucundaydı.

NASA JSC OSIRIS-REx Örnek Temiz Oda

NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ndeki yeni OSIRIS-REx örnek temiz odası. Bu fotoğraf 22 Haziran 2023’te çekildi. Kredi: NASA/James Blair

Ekstraksiyon ve Muayene İşlemleri

Bu prosedürleri aylardır uygulayan bilim insanları ve teknisyenler, numunenin TAGSAM’dan çıkarılmasına yönelik birçok adımı gerçekleştirmeyi planlıyor. Öncelikle teneke kutuyu torpido gözüne yerleştirip sökmeyi planlıyorlar. Ardından, bilim adamlarının numunenin çoğunun olmasını beklediği TAGSAM kafasını çıkarmayı, bunun dışında bulunan her donanım parçasını ve asteroit tozunu kataloglayıp depolamayı planlıyorlar.

Araştırmacılar, toplu numunede bulunabilecek kimyasal, mineralojik ve fiziksel özelliklere ve kaya türlerine erken bir bakış için ilk sökümden itibaren asteroit tozunu analiz etmeyi planlıyor.

Bulguların Kamuyla Paylaşılması

NASA, bu ilk bulguları ve numunenin ilk görüntülerini 11 Ekim’de canlı yayında paylaşmayı planlıyor.uzay-2