Federal Ticaret Komisyonu, Salı günü çevrimiçi alışveriş devi Amazon’a karşı büyük bir hamle yaptı ve şirketi, her yerde bulunan bir perakende varlığı ve dünyanın en değerli şirketlerinden biri olma yolunda rekabeti yasadışı bir şekilde engellemekle suçladı.

17 eyaletten cinsiyet ayrımı yapan avukatlar Davada FTC’ye katıldıAmazon’un tekelini sürdürmek için “birbiriyle bağlantılı rekabete aykırı ve adil olmayan stratejiler dizisi” kullandığını iddia ediyor. FTC’nin eylemine imza atan eyaletler Connecticut, Delaware, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, New Jersey, New Hampshire, New Mexico, Nevada, New York, Oklahoma, Oregon, Pennsylvania, Rhode Island ve Wisconsin’dir.

“Şikayet, Amazon’un artık kendi platformunda alışveriş yapan on milyonlarca Amerikalı aileye ve Amazon’a güvenen yüzbinlerce işletmeye fiyatları yükseltirken ve hizmetleri düşürürken kendisini zenginleştirmek için tekel gücünü nasıl kullandığını belirten ayrıntılı iddiaları ortaya koyuyor.” onlara ulaşın,” dedi FTC Başkanı Lina M. Khan. “Bugünkü dava, Amazon’un bu tekelci uygulamalardan sorumlu tutulmasını ve kaybedilen serbest ve adil rekabet vaadinin geri getirilmesini amaçlıyor.”

FTC ve eyalet ortakları, Amazon’un antitröst yasasını iki farklı alanda ihlal ettiğini iddia ediyor: alışveriş yapanlara yönelik geniş çevrimiçi mağazası ve satıcı tarafı pazar yeri. Amazon’un, Amazon’dan uzakta daha düşük fiyatlar sunan satıcıları cezalandırma uygulaması ve satıcıları, ürünleri için Prime statüsü elde etmeye yönelik agresif bir şekilde yönlendirme stratejisi, FTC’nin davada belirttiği rekabet karşıtı taktikler arasında yer alıyor.

FTC Rekabet Bürosu Direktör Yardımcısı John Newman, “Amazon, gücünü Amerikalı alışveriş yapanların fiyatlarını artırmak ve yüzbinlerce çevrimiçi satıcıdan çok yüksek ücretler almak için kullanan bir tekeldir” dedi. “ABD antitröst hukuku tarihinde, bu kadar çok insana bu kadar fayda sağlama potansiyeline sahip tek bir dava nadiren görülür.”genel-24