Federal Ticaret Komisyonu ve bir düzineden fazla eyalet başsavcısı, Amazon’a karşı kapsamlı bir antitröst davası açtı ve e-ticaret devinin potansiyel rakiplerini ortadan kaldırmak için pazar hakimiyetini yasa dışı olarak kullandığını iddia etti.

FTC Başkanı Lina Khan Salı günü yaptığı açıklamada, “Şikayetimiz, Amazon’un tekellerini yasa dışı bir şekilde sürdürmek için nasıl bir dizi cezalandırıcı ve zorlayıcı taktik kullandığını ortaya koyuyor” dedi. “Şikayet, Amazon’un artık kendi platformunda alışveriş yapan on milyonlarca Amerikalı aileye ve Amazon’a güvenen yüzbinlerce işletmeye fiyatları yükseltirken ve hizmetleri düşürürken kendisini zenginleştirmek için tekel gücünü nasıl kullandığını belirten ayrıntılı iddiaları ortaya koyuyor.” onlara ulaşın.”

Amazon, “FTC’nin bugün açtığı dava gerçeklere ve yasalara aykırıdır ve bu davayı mahkemede görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi. Salı günü yapılan açıklamada.

FTC’nin basın bültenine göre dava, Amazon’un tüketicilere ve satıcılara hizmet veren kısımlarını hedef alıyor. Ajans özellikle Amazon’u farklı platformlarda daha düşük fiyatlı ürünler sunan satıcıları cezalandırmakla ve hangi satıcıların Prime nakliye avantajlarından yararlanabileceğini kısıtlamakla suçluyor. Ajans ayrıca Amazon’un arama sonuçlarını şirketin kendi ürünleri lehine saptırma yeteneğini de hedef alıyor.

Ajans, “Amazon’un yasa dışı davranışlarına girişmesini yasaklayacak ve rekabeti yeniden sağlamak için Amazon’un tekelci kontrolünü gevşetecek federal mahkemede kalıcı bir ihtiyati tedbir talebinde bulunduğunu” söyledi.

FTC, Amazon’un Ring kapı zili hizmeti de dahil olmak üzere Amazon’un işinin diğer alanlarıyla da ilgileniyor. Bu yılın başlarında Amazon, Ring çalışanlarını ve bilgisayar korsanlarını müşterileri yasa dışı olarak gözetlemekle suçlayan bir FTC davasını sonuçlandırmak için 5,8 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Teknoloji devi ayrıca uzlaşma için 25 milyon dolar ödedi FTC’den ayrı bir şikayette, Amazon’un Alexa ürününün birçok federal yasayı ihlal edecek şekilde çocuk ses kayıtlarını sakladığı iddia edildi.

Salı günkü davaya yol açan Amazon soruşturması, Donald Trump yönetimindeki eski FTC başkanı Joe Simons yönetiminde başladı. Ancak Simons’un bildirildiğine göre yönlendirilen ajans kaynakları Platformun Cambridge Analytica skandalının ardından Meta’nın Facebook’una yönelik soruşturmadan. Mevcut FTC başkanı Khan, Amazon’un e-ticaret hakimiyetini uzun süredir eleştirdi ve 2021 onayından sonra ajansın devam eden Amazon soruşturmasını yoğunlaştırdı.

Khan, Amazon’un bilinen bir eleştirmenidir. Khan, FTC’ye başkanlık etmeden önce 2017’de bir makale yazdı. Yale Hukuk Dergisi “Amazon’un Antitröst Paradoksu” başlığını taşıyordu.genel-2