Bu resimde ana paraşütü açılan örnek kapsül yavaş yavaş Utah çölüne iniyor. Katkıda bulunanlar: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi/CI Laboratuvarı

Uzay aracının Dünya’dan ayrılıp yeni hedefine doğru yol almasıyla birlikte NASA’nın OSIRIS-REx ekibinin odak noktası örnek kapsül üzerindedir.

OSIRIS-REx ve dört helikopter ve iki yedek kara aracındaki askeri kurtarma ekibi üyeleri, kapsül yere indiğinde mümkün olan en kısa sürede ulaşmak için Savunma Bakanlığı’nın Utah Test ve Eğitim Alanında kapsül için belirlenmiş iniş alanının hemen dışında bekliyorlar (her ne kadar kurtarma planı onu bulmak için 40 saat süre tanır). Ekibin hedefi, kapsülü Dünya’nın çevre kirliliğinden korumak için mümkün olan en kısa sürede menzildeki geçici bir temiz odaya taşımaktır.

Kapsül alçalırken ve inerken çıplak gözle görülemeyecek çünkü küçük (büyük bir kamyon lastiği büyüklüğünde) ve gündüz saatlerinde çoğu insanın erişemeyeceği bir alana geliyor.

Kapsülde konum sensörü bulunmadığından ekip, inişini takip etmek için uçaklara ve yer araçlarına güvenecek. Kızılötesi cihazlar, kapsül hala yüksekteyken, kapsülün ısı izini takip edebilmelidir. Bu ısı, kapsülün Dünya atmosferiyle etkileşiminden geliyor: Saatte binlerce kilometre yol kat edeceğinden, atmosferin sıkışması, kapsülü aşırı ısınmış bir ateş topuyla sarmaya yetecek kadar enerji üretecek. Kapsül, içindeki sıcaklığı düzenleyen ve numuneyi 167 derecenin altında tutan bir ısı kalkanı ile korunduğu için numune güvende kalacaktır. FahrenhaytBennu’nun yüzeyini anımsatıyor.

Radar ve optik aletler de kapsülü takip edecek. Bir gemideki optik kamera tarafından görülebilecek kadar alçalınca NASA H135 helikopteri, kapsülün son iniş ve inişini NASA TV ve Dünya üzerinde canlı olarak yayınlayacak. ajansın web sitesi.

Kapsül yere indiğinde saat 10:55 civarında EDT (8:55 MDT) radar cihazları koordinatlarını sağlayarak kurtarma ekibinin iniş noktasına gitmesini tetikleyecek.

NASA’nın OSIRIS-REx Misyonu

OSIRIS-REx misyonu, Dünya’ya yakın bir nesne olan asteroit Bennu’yu incelemek ve toplamak için tasarlandı. Eylül 2016’da fırlatılan uzay aracı, Aralık 2018’de Bennu’ya ulaştı. Sonraki aylarda, örnek toplama için uygun bir yer seçmek üzere ayrıntılı gözlemler ve haritalamalar gerçekleştirdi. Ekim 2020’de OSIRIS-REx, Dokun ve Git (TAG) manevrasını kullanarak asteroit yüzeyine başarıyla indi ve bir örnek topladı. Misyonun birincil hedefi, bu örneği kapsamlı bir analiz için Dünya’ya geri göndermek, erken güneş sistemine ışık tutmak ve muhtemelen yaşamın kökenlerine dair bilgiler sağlamaktır. Örnek dönüş kapsülünün kısa süre içinde Dünya’ya inmesi bekleniyor.uzay-2