iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max incelemelerimizde Apple’ın yeni telefonlarının alışılmadık derecede ısındığını gördük. Diğer birçok kullanıcılar Ve gözden geçirenler Ayrıca telefonların kolayca ısındığını da fark ettim. Görünen o ki bunun nedeni Apple’ın A17 Pro çipine yönelik daha düşük standartlar olması.

A17 Pro, TSMC tarafından 3nm süreci kullanılarak üretildi. Bu, 2020’nin 5nm teknolojisinden bu yana üretim sürecindeki en büyük sıçrama ama performans kazanımları pek etkileyici değil; Apple, CPU’nun yüzde 10 daha hızlı ve GPU’nun yüzde 20 daha hızlı olduğunu söylüyor.

Bir sızıntıya göre A17 Pro, A16 ile aynı mimariye sahip ve performans iyileştirmeleri çoğunlukla önbellek optimizasyonu, saat yükseltmeleri ve ekstra GPU çekirdeğine bağlanabilir.

Bunun üzerine, iPhone 15 Pro düzenli kullanımda bile kızarır ve bu çok çabuk olur. Peki neler oluyor?

Max Tech’in Vadim Yuryev ve bilgi sızdıran Revegnus bunun nedenini biliyor gibi görünüyor. Revegnus Mart ayında tekrar tweet attı TSMC’nin 3nm süreciyle uğraştığını ve bunun sonucunda Apple’ın A17 Pro çipi için standartlarını düşürdüğünü söyledi. Görünüşe göre TSMC’nin verimi düşüktü; bu, arızalı olmayan çiplerin veya tüm testleri geçen ve amaçlandığı gibi çalışan çiplerin yüzdesinin düşük olduğu anlamına geliyor.
Görünüşe göre Apple, verimlilik standartlarını düşürdü ve aksi takdirde reddedilecek olan çipleri kabul etti. Yuryev, Apple’ın istediği kıyaslama sonuçlarını elde etmek için watt değerini artırdığını ancak güç tüketimindeki bu artışın daha düşük pil ömrüne yol açabileceğini düşünüyor. Ve hepsi bu değil.

Beri iPhone 15 Pro o kadar hızlı ısınıyor ki, termal kısıtlama önceki iPhone’lara göre daha erken devreye giriyor, bu da performansın oldukça hızlı düşmesi anlamına geliyor. Bu, telefonun bileşenlerini ve aynı zamanda kullanıcı olarak sizi korumak için yapılır; çünkü telefon, birinci derece yanığa neden olacak kadar yüksek bir sıcaklık olan 118,58F’ye kadar ısınabilir. Ayrıca telefonun bir soğutma çözümüne sahip olmaması da yardımcı olmuyor.

Neyse ki oyuncular için GPU, oyunu daha iyi hale getirebilecek diğer yükseltmeleri de içeriyor. iPhone 15 Pro Daha az enerji tüketimiyle gelişmiş grafikler için metal FX yükseltme de dahil olmak üzere yılın en iyi oyun telefonlarından biri.

telefon-1