Çin’den gelen bir söylentiye göre Samsung, Galaxy S24 Ultra’nın maliyetlerini düşürüyor olabilir, ancak bu mümkün olan en kötü yollardan biriyle. Şirket, gelecek yılın amiral gemisi için daha küçük bir buhar odası kullanıyor olabilir ve bunun Snapdragon 8 Gen 3’ün çok çekirdekli performansından ödün vereceği söyleniyor.

En son söylentiye göre, Snapdragon 8 Gen 3’ün performans kısıtlaması, çok çekirdekli sonuçlarda yüzde 5-6 arasında kayıp yaşayabileceği anlamına geliyor

Galaxy için Snapdragon 8 Gen 3’ün Geekbench 6’da çok çekirdekli kıyaslamada 7.400 puan elde ederek aynı uygulamada yalnızca 7.199 puan almayı başaran Apple’ın en yeni 3nm A17 Pro’sunun önüne geçtiği daha önce bildirilmişti. Ancak Mochamad Farido Fanani’nin X’te paylaştığı bir söylentiye göre Snapdragon 8 Gen 3, etkili bir ısı dağıtma çözümünün bulunmaması nedeniyle Galaxy S24 Ultra’da termal kısıtlamaya maruz kalabilir.

Bu, amiral gemisinin Galaxy S23 Ultra’dan daha küçük bir buhar odasına sahip olabileceği ve yonga setinin performansından ödün verebileceği anlamına gelebilir. Galaxy S24 Ultra’da maliyet düşürme kararı tüketiciler tarafından pek hoş karşılanmayacak ancak görünen o ki Samsung’un bu konuda çok az seçeneği var. Galaxy için Snapdragon 8 Gen 3’ün, tahmini fiyatı 160 dolar olan zaten pahalı bir silikon olan Snapdragon 8 Gen 2’den daha pahalı olduğu söyleniyor.

Samsung, Qualcomm’un yaklaşmakta olan SoC’sinin yüksek fiyatını dengeleyebilir ve Snapdragon 8 Gen 3’ü dağıtmak için kullanılan bakırı azaltarak marjlarını artırabilir. Ancak ayrı bir rapor, Güney Koreli firmanın Galaxy S24’teki 10x optik yakınlaştırma yükseltmesini kaldırmayı planladığını iddia ediyor Ultra’nın da aynı maliyet düşürücü nedenlerden dolayı daha fazla uzlaşmanın yolda olabileceğini gösteriyor. Bu bilgiyi bizzat Muhammed’e sorduğumuzda, söylentinin yanlış olabileceğini ve ihtiyatlı davranılması gerektiğini söyledi.

iPhone 15 Pro Max’in Apple’dan 100 dolarlık fiyat artışı alan tek model olduğu göz önüne alındığında, bu hamle Samsung üzerinde gelecek yılın başlarında rekabetçi bir Galaxy S23 serisi sunma konusunda büyük bir baskı oluşturuyor ancak bu ancak şirketin belirli bileşenleri çıkarması durumunda mümkün olabilir. Maliyeti düşürmek için amiral gemilerinden. Her zaman olduğu gibi gelecekte de Samsung’un planlarıyla ilgili güncellemelerimiz olacak, o yüzden bizi izlemeye devam edin.

Haber kaynağı: Muhammed Farido Fanani

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecangenel-17