NASA astronotu ve Expedition 68 Uçuş Mühendisi Frank Rubio, Uluslararası Uzay İstasyonunun Quest hava kilidinin içinde çalışırken görülüyor. Kredi bilgileri: NASA

ISS’deki 69 mürettebat üyesi, temizlik, bakım ve deneylerle dolu yoğun bir haftayı kutladı. Frank Rubio, Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin uzayda bir yılını kutlarken, diğerleri çeşitli görevlere ve bilimsel araştırmalara katkıda bulundular.

Expedition 69 mürettebatı çalışma haftasının sonuna yaklaşırken, on yörünge sakini 21 Eylül Perşembe günü gemide çeşitli temizlik ve bakım görevlerini tamamladı. Uluslararası Uzay istasyonu (ISS).

NASA astronotu Frank Rubio, 21 Eylül 2022’de yörünge karakoluna vardıktan sonra bugün uzayda tam bir yılını doldurdu. Rekor kıran görevi, araştırmacıların insanların uzayda yaşarken ve çalışırken nasıl geliştiklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olan düzinelerce bilimsel araştırmayı içeriyordu. Rubio 365’inin çoğunu harcadıbu gün boyunca istasyonun bakımı, İnsan Araştırma Tesisi’nde bakım yapılması, basınç sensörü bloğunun sökülmesi ve değiştirilmesi. Akşam devam eden çalışmalar için biyolojik örnekler topladı. Standart Ölçüler soruşturma.

NASA Astronot Frank Rubio ISS Kubbesi

NASA astronotu ve Expedition 68 Uçuş Mühendisi Frank Rubio, Uluslararası Uzay İstasyonunun “dünyaya açılan penceresi” olan kubbedeki yedi pencereden birinden bakıyor. Kredi bilgileri: NASA

Uçuş Mühendisleri Jasmin Moghbeli ve Loral O’Hara NASA Günlerine Japon Deney Modülü’nde (JEM) duman dedektörlerini temizleyerek başladılar. İkili öğle yemeğinden sonra ayrıldılar; Moghbeli Destiny Laboratuvar Modülündeki ağ yönlendiricisindeki kabloları söküp değiştirdi, bu sırada O’Hara istasyonun yeni İçme Suyu Sebili ile ilgili eğitim materyalleri üzerinde çalıştı. O’Hara daha sonra ESA’ya katıldı (Avrupa Uzay Ajansı) astronot Andreas Mogensen uzay giysisi operasyonlarını gözden geçirecek.

Bu sırada, JAXA (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı) Uçuş Mühendisi Satoshi Furukawa, istasyonun bisikletini, CEVIS’i ve Gelişmiş Dirençli Egzersiz Cihazını (ARED) kullanarak astronotlar için gerekli olan iki saatlik egzersizle güne başladı. Günün geri kalanını JEM’de çalışarak ve gelecekteki analizler için Su Geri Kazanım Sisteminden örnekler toplayarak geçirdi.

Astronot Frank Rubio Bakım Görevlerini Yürütüyor

NASA astronotu ve Expedition 68 Uçuş Mühendisi Frank Rubio, Uluslararası Uzay İstasyonunun Harmony modülünde bakım görevlerini yürütürken görülüyor. Kredi bilgileri: NASA

Beş Roskosmos Alçak Dünya yörüngesinde yaşayan kozmonotlar, ikisi gelecek hafta Dünya’ya dönmeye hazırlanırken bugün ayrı görevler üzerinde çalıştı. Uçuş Mühendisi Konstantin Borisov, Nauka modülünde vakum pompalarını söküp değiştirerek çalıştı; Uçuş Mühendisi Nikolai Chub ise Zvezda servis modülündeki 3D yazıcıyı çalıştırdı. Geçen hafta O’Hara ve Chub ile birlikte yörüngedeki laboratuvara gelen kozmonot arkadaşları Oleg Kononenko, kardiyovasküler ve solunum fonksiyonlarını değerlendiren bir deney gerçekleştirdi.

Uzun süredir istasyonda görev yapan diğer iki istasyon sakini Komutan Sergey Prokopyev ve Uçuş Mühendisi Dmitri Petelin, Rubio ile birlikte bugün uzayda bir yıla ulaştı. İkili 365’ini harcadıbu gün, gelecek hafta 27 Eylül’de Dünya’ya dönüş yolculuklarına hazırlanmaya devam ediyor.uzay-2