Ay'ın güney kutbundaki Shackleton Krateri'nin yeni mozaiği.

Ay’ın güney kutbundaki Shackleton Krateri’nin yeni mozaiği.
Resim: LROC (Lunar Reconnaissance Orbiter) ve ShadowCam ekipleri tarafından oluşturulan mozaik ve NASA/KARI/ASU tarafından sağlanan görüntüler

NASA piyasaya sürülmüş Sürekli olarak Ay’ın güney kutbunun gölgesinde kalan çarpma kraterinin yeni mozaiği. NASA’nın ShadowCam’inin ışık duyarlılığını Ay Keşif Yörünge Aracı’nın gölgeli bölgeleri görüntüleme yeteneği ile birleştiren bilim insanları, Shackleton Krateri’nin benzeri görülmemiş ayrıntılarla görülen nadir bir görüntüsünü bir araya getirdi.

LROC (Ay Yörünge Keşif Kamerası), 2009’dan bu yana Ay’ın yörüngesinde dönerken, Danuri adlı KARI (Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü) uzay aracında bulunan bir NASA cihazı olan ShadowCam, Ağustos 2022’de fırlatıldı.

Her kameranın Ay’ı farklı şekillerde görüntülemesine olanak tanıyan farklı özellikleri vardır. LROC, son derece düşük ışık koşullarında çalışacak şekilde tasarlanmıştır ancak Ay’ın hiçbir zaman doğrudan güneş ışığı almayan gölgeli kısımlarını fotoğraflama yeteneği sınırlıdır. ShadowCam, adından da anlaşılacağı gibi, Ay’ın 200-100 metrelik loş bölgelerinde gelişir.kat daha fazla ışık LROC’dan daha hassastır. Ay kamerası, Ay’ın jeolojik özelliklerinden yansıyan güneş ışığına dayanır. veya Dünya’nın dışında, gölgelerdeki görüntüleri yakalamak için, bu nedenle görüntünün bazı bölümlerinin net görüntülerini yakalayamıyor NASA’ya göre doğrudan aydınlatılan ay.

Yörüngedeki Ay Kameraları Gölgeli Ay Kraterinin Güzel Mozaiğini Dokumak İçin Güçlerini Birleştiriyor başlıklı makale için resim

Resim: LROC (Lunar Reconnaissance Orbiter) ve ShadowCam ekipleri tarafından oluşturulan mozaik ve NASA/KARI/ASU tarafından sağlanan görüntüler

Son mozaik, Ay’ın hem en parlak hem de en karanlık kısımlarını ortaya çıkarmak için birlikte çalışan iki Ay yörüngesindeki kameradan alınan görüntülerin birleştirilmesiyle oluşturuldu.

Kraterin kenarındaki üç nokta, Ay’ın kendi ekseninde 1,5 derece eğik olması ve Dünya’nın 23,5 derece eğik olması nedeniyle yılın %90’ından fazlasında toplu olarak güneşli kalıyor. NASA. GüneşAncak ışık kraterin tabanına asla ulaşmaz ve bu da onu kalıcı olarak gölgede bırakır.

Önceki kanıtlar, Ay’ın kalıcı olarak gölgede kalan bölgelerinin, ay yüzeyine inmek isteyen gelecekteki mürettebatlı görevler için değerli bir kaynak olarak kullanılabilecek su buzu rezervuarları içerebileceğini ileri sürmüştü.

NASA, “Ay’ın Güney Kutbu’na yapılacak gelecekteki Artemis misyonları, güneş enerjisinden yararlanmak ve düşük sıcaklıktaki kraterin neleri tuttuğunu belirlemek için gölgeli bölgelere geziler düzenleyerek bir ana kampı desteklemek için bu oldukça aydınlatılmış bölgeleri kullanabilir” diye yazdı. “Güney Kutbu aynı zamanda Dünya ile neredeyse sürekli iletişim sağlıyor.”

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin X (eski adıyla Twitter) ve Gizmodo’nun özel Uzay uçuşu sayfası.



genel-7