Starfield’ın çok büyük bir oyun olduğu bir sır değil. Bethesda’nın 25 yıl içindeki ilk yeni IP’sinde yapılacak iş sıkıntısı yok; oyuncuların keşfedebileceği 1.000’den fazla gezegen, katılabilecekleri (ya da kaçabilecekleri) sayısız uzay gemisi savaşı, inşa edilecek birden fazla ileri karakol, çıkarılacak bir sürü kaynak, çıkarılacak çeşitli uzaylılar var. çalışma (veya dövüşme), romantizm için dört eşlik eden karakter, çalınacak, satılacak veya değiştirilecek görünüşte sonsuz miktarda donanım ve diğer birçok derinlemesine özellik (gemi yapımı ve gemi çalma gibi). Oyunun lansmanı son derece başarılı oldu; lansman gününde 1 milyondan fazla oyuncu aynı anda oyunu keşfederek Skyrim’in Steam’deki eşzamanlı oyuncu rekorunu kırdı ve Bethesda’ya bu süreçte önemli bir değişiklik kazandırdı. Dolayısıyla, Xbox’ta Starfield oynayan oyuncuların dörtte birinden fazlasının kendilerini uzaya fırlatmayı bile başaramadığı haberi, en hafif tabirle oldukça şaşırtıcı.

“For All, Into The Starfield”, oyuncuların oyunda kazanabileceği ilk başarıdır. Bu hiçbir şekilde zor bir başarı değil; aslında başarının kilidini açmak neredeyse kaçınılmazdır çünkü oyuncuların ilk kez kendilerini uzaya fırlatmaları yeterlidir. Uzay araştırmalarıyla ilgili bir oyunda çoğu oyuncunun bu başarıyı şimdiye kadar kazanmış olacağı düşünülebilir. Ancak Xbox oyuncularının yalnızca %75’i “For All, Into The Starfield” başarısının kilidini açtı (üzerinden) Gerçek Başarılar), yani Xbox oyuncularının dörtte biri henüz Frontier’a binmemiş ve bilinmeyene doğru atlamış değil.

Şimdi oynuyor: Starfield – Gemi İnşa Açıklaması

Büyük spoiler vermeden, Starfield’ın açılış sahneleri Narion sistemindeki Vectera gezegeninde geçiyor. Oyuncular kaynak madenciliği etkinliklerine katılıyor, beklenmedik bir yıldızlararası sürprizle karşılaşıyor, karakter yaratma sürecine giriyor ve ilk romantik arkadaşları Barrett ile kısa bir süre tanışıyor. Bir meydan okumadan ziyade bir eğitim niteliğinde olan kısa bir çatışmanın ardından oyuncular Barrett’ın gemisi Frontier’a erişim kazanır ve Alpha Centauri bölgesindeki Yeni Atlantis’teki Constellation Karargahına uçma emri alırlar. Uzaya fırlatıldığında “For All, Into The Starfield” başarısının kilidi açılır. Peki neden bu kadar çok oyuncu bu başarıdan yoksun ve yıldızları keşfedmiyorlarsa Dünya’da (er, Vectera) Starfield’da ne yapıyorlar?

İlk soruyu yanıtlamak kolaydır. Game Pass’te ücretsiz olarak mevcut olduğundan Starfield’a yaklaşık 30 milyon oyuncu erişebilir. Herkes bilim kurgunun, uzayda geçen oyunların veya genel olarak Bethesda oyunlarının hayranı değil; bu nedenle, oyunun ilk başarısına sahip olmayan oyuncuların büyük bir kısmının, Starfield’ı denemeyi seçen meraklı Game Pass aboneleri olması muhtemeldir, ancak sonunda bunun onlara göre olmadığına karar verdi. Starfield oynayan herkesin para ödemek zorunda kaldığı Steam’de ilk başarıyı kazanan oyuncuların yüzdesi %88 ile çok daha yüksek. (Ayrıca Xbox’ta hatalı başarım raporları da var; bu, Xbox oyuncularının yalnızca %75’inin ilk başarının kilidini açmasının nedeninin bir parçası olabilir). Yine de, oyunun Vectera’daki girişinin ne kadar kısa olduğu göz önüne alındığında, Xbox oyuncu tabanının dörtte birinin, karakter oluşturma aşamasından yeni çıktıklarında bunu bir gün deyip sonsuza dek havlu attıklarını hayal etmek zor. Dolayısıyla şu soru ortada kalıyor: Eğer oyuncular yıldızları araştırmıyorlarsa orada ne halt ediyorlar?

Starfield hiçbir şekilde mükemmel bir oyun değil ama kapsamlı bir oyun. Oyunu bir geçiş noktasından diğerine kadar takip ederseniz, hikayede önemli miktarda ilerleme kaydedebilirsiniz. Ancak alışılmışın dışına çıkmayı seven oyuncular için Starfield’ın sunabileceği çok şey var. Oyunun ilk başarısını kazanmamış oyuncular, sırf toprağı keşfetmekle çok meşgul oldukları için yıldızları keşfedmiyor olabilirler. İlk bakışta yalnızca bir iniş pisti, bir görev yeri ve bir veya iki mağarası varmış gibi görünen daha küçük gezegenler bile yapılacak şeylerle doludur. Rastgele bir gezegenin yüzeyinde dolaşarak, kaynak madenciliği yaparak, bitki örtüsü ve hayvanları tarayarak, gizli düşman karakollarına rastlayarak, yan görevleri keşfederek ve daha fazlasını yaparak 12 gerçek hayat saatini kolayca kaybedebilirsiniz. Muhtemelen “For All, Into The Starfield”ı kaçıran oyuncuların önemli bir kısmı bunu kaçırıyor çünkü Barrett’ın gemisini ve geminin onları götürebileceği her yeri daha sonraya kurtarmak için bilinçli bir karar verdiler ve bunun yerine gemiyi tercih ettiler. Vectera’nın başka neler sunabileceğini görün.

Oyunun “başlangıç ​​gezegeni” olmasına rağmen Vectera’nın gerçekten de keşfedilecek çok şeyi var. Oyunun bir madencilik karakolunda başladığı gerçeği göz önüne alındığında, gezegenin çeşitli türlerde faydalı (ve değerli) cevherlere ev sahipliği yaptığı bir sır değil. Ayrıca oyuncunun Vectera’ya dönmesini gerektiren bazı yan görevler ve en az bir hikaye görevi de var, bu yüzden burası çorak, sıkıcı bir eğitim gezegeninden çok uzak. Oyunun devasa kapsamı göz önüne alındığında, tek bir gezegeni tamamen keşfetmek saatler sürebilir. Vectera’da kalmayı seçen oyuncular, oyunun hikayesinden çok keşfetme özgürlüğünün tadını çıkarabilir veya belki de daha sonra karakol inşası sırasında zaman kazanmak için zaman ayırıp kaynak stoklamak isteyebilirler. Oyunun ilk başarısı, tuhaf bir şekilde dengesiz tamamlama istatistiklerine sahip olan tek önemli başarı değil. Örneğin, Xbox oyuncularının yarısından biraz fazlası (%56) Constellation’a katıldı; bu, Vectera’dan ayrıldıktan kısa bir süre sonra birisiyle etkileşime girilerek açılan, kaçırılması zor bir erken oyun başarısıdır ve oyuncuların yalnızca %46’sı kazanç elde etmiştir. 5. seviyeye kadar öğütme başarısı.

Xbox oyuncularının dörtte birinin yükselişe bile geçememesi aslında kötü bir şey değil. Aslında bu, Bethesda’nın oyuna ne kadar ayrıntı, çaba ve içerik kattığının bir kanıtı olabilir. Oyunun açılış yeri o kadar ilginçse ki, önemli sayıda oyuncu şu anda bulundukları gezegen hakkında daha fazla bilgi edinmek için boş bir uzay gemisinin yanından geçiyorsa, Bethesda’nın Starfield’ın “uzaydaki Skyrim” olacağına dair verdiği sözü yerine getirdiği anlamına gelir ” Dahası, Starfield’ın herkes için bir oyun olduğu ve oyuncunun nasıl deneyimlemek isterse deneyimleyebileceği bir oyun olduğu gerçeğine değiniyor. Bazı oyuncular bir arkadaşla aşk yaşamak ister, bazıları uzay korsanlarıyla savaşmak ister, bazıları ise ornitorenk şeklinde bir gemi inşa edin ve kargo bölümünü çalıntı sandviçlerle doldurunve bazıları keşfetmek istiyor. Starfield’ın güzelliği, onu oynamanın “yanlış” bir yolunun olmamasıdır. Önemli bir başarıyı kaçıran oyuncuların %25’i mutlaka oyundan vazgeçtikleri anlamına gelmez; bu sadece bazılarının farklı bir oyun tarzına sahip olduğu anlamına gelir. (Ya da belki de yer çekimiyle zıplamak onları biraz rahatsız ediyor olabilir.)

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde yer alan herhangi bir şeyi satın almanız durumunda GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1