TikTok Çalışanları Ofise Dönüş Takip Uygulamasından Geri Çekildi başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Martin Meisner (Erişim noktası)

TikTok’un çalışanlarına ofiste daha fazla gün geçirmeleri yönünde baskı yapma çabasının bir parçası olarak yeni bir çalışan rozeti izleme uygulamasını devreye aldığı bildiriliyor. buna göre New York Times’ın yakın tarihli bir raporu. Katılım uygulaması, Meta ve Google gibi teknolojideki diğer büyük oyuncularla benzer şekilde geliyor sıkıştırmaya devam et aşağı Açık esnek çalışma programları covid-19 salgınının başlangıcında tanıtıldı.

TikTok’taki çalışanlar Times’a, MyRTO adı verilen ve ofise girişte kimlik kartı geçişlerini izleyen ve çalışanlardan ofise gelmeleri beklendiği günlerde devamsızlıklarını açıklamalarını isteyebilen yeni araç hakkında bildirimler aldıklarını söyledi. Personele, “kasıtlı ve tutarlı bir ihmalin disiplin cezasıyla sonuçlanabileceği” konusunda bilgi verildiği bildirildi. Bu “sapmalar” aynı zamanda çalışanların performans değerlendirmelerini de etkileyebilir ve bu da terfi yolunu engelleyebilir.

Times’ın belirttiğine göre MyRTO, TikTok’un kendi dahili yazılımına entegre edilmiştir. MyRTO tarafından derlenen devam ve devamsızlık verilerinin çalışanların kullanımına sunulduğu bildiriliyor insan kaynakları personelinin yanı sıra. Pek çok TikTok çalışanının haftada en az üç kez şahsen gelmesi gerektiği bildiriliyor; daha küçük bir yüzdenin ise haftanın beş günü olması bekleniyor. Diğer teknoloji şirketleri gibi TikTok da geçtiğimiz yıl bu politikanın uygulanmasını artırdı ve hatta Çalışanları kovmakla tehdit etti ev adresi atanan ofis adresleriyle eşleşmeyen. Bir TikTok sözcüsü, aracın Gizmodo ile varlığını doğruladı ve işe dönüş gereklilikleri konusunda şeffaflığı ve netliği artırmayı amaçladığını söyledi.

Sözcü, “Bu hafta duyurulan ve kullanıma sunulan MyRTO aracı, çalışanların kendi kişisel verilerini görüntülemesine, geçerli ofis dışı iş nedenlerini yakalamasına ve gerektiğinde yanlışlıkları düzeltmesine olanak tanıyor” dedi. “MyRTO’nun nihai hedefi, hem çalışanlara hem de liderlere RTO beklentileri ve ofis içi programları konusunda daha fazla netlik ve bağlam sağlamak ve ayrıca daha şeffaf iletişimin teşvik edilmesine yardımcı olmaktır.”

Büyük oranda asılsız kaygılar itibaren Verimlilik düşüşlerinden endişe duyan yöneticiler uzaktan çalışmaya geçişin neden olduğu gençleşti işyeri gözetim araçları endüstrisi. Bazı şirketler, rozet geçişlerini izlemek ve bunları üretkenlik kotalarına bağlamak için yazılım kullanırken, diğerleri, çalışanların cihazlarına ne zaman giriş yaptığını ve sözde boşta kaldıkları süreyi takip edebilen cihaz izleme araçları kullanıyor. İş dünyası patlama yaşıyor. Çalışan izleme araçları için arama sonuçları Mart 2020’de %75 arttığı bildirildi Mart 2019 ile karşılaştırıldığında salgının başlangıcında. 2021 yılı uzaktan ve hibrit çalışanlarla ilgili çalışma ExpressVPN tarafından yürütülen bir araştırma, işverenlerin %78’inin bir tür çalışan izleme yazılımı kullandığını belirledi.

TikTok uzaktan çalışma kampanyasında yalnız değil. Meta’nın İnsan Sorumlusu geçen ay personele bir not gönderdi kovulabileceklerini bildirmek Şirketin işçilerin haftada üç gün ofiste geçirme zorunluluğuna defalarca ters düşmeleri durumunda. Apple ayrıca bazı kuruluşlarla katılımı da takip ediyor İşçileri işten çıkarmakla tehdit ettiği bildirildi Şirketin üç günlük şahsen görüşme zorunluluğuna uymayanlar. Bir zamanlar uzaktan ve hibrit çalışmayı benimseyen Google, yakın zamanda yeni uzaktan çalışma taleplerini değerlendireceğini söyledi”yalnızca istisna olarak.” Halihazırda uzaktan çalışan olarak atanmayanlar da artık katılım açısından takip ediliyor.

genel-7