Ay, 31 Ağustos 2023’te Alaska’nın Aleut adalarının güneyinde, Pasifik Okyanusu’nun 262 mil üzerinde yörüngede dönerken Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan alınan bu fotoğrafta, Dünya’nın atmosferi nedeniyle kırılmıştır. Kredi: NASA

Şu anda gemide 10 kişi yaşıyor Uluslararası Uzay istasyonu (ISS), Cuma günü üç mürettebat arkadaşının Soyuz MS-24 uzay aracına gelişinin ardından. Ancak ayın sonunda, yörünge laboratuvarı sakinlerinden oluşan başka bir üçlü, uzayda geçen bir yılın ardından Dünya’ya geri dönecek.

NASA Astronot Loral O’Hara uzay istasyonundaki ilk haftasında Roskosmos kozmonotlar Nikolai Chub ve Oleg Kononenko. O’Hara ve Chub, istasyon operasyonlarına ve sistemlerine alışarak uzaydaki hayata ilk kez alışıyorlar. O’Hara ayrıca Chub’u kurarken gün boyunca yaşam destek görevlerinde de çalıştı. Dünya görüntüleme donanımı Harmony modülünde.

Astronot Loral O'Hara Soyuz Uzay Aracı Simülatörüne Giriyor

NASA astronotu Loral O’Hara, Uluslararası Uzay İstasyonu görevine başlamadan önce, uçuş öncesi eğitim için Sokol fırlatma ve giriş kıyafetiyle bir Soyuz uzay aracı simülatörüne girmeye hazırlanıyor. Kredi bilgileri: NASA

Kıdemli ve Yeni Astronot Faaliyetleri

Kononenko, uzay istasyonu mürettebat üyesi olarak rekor beşinci görevine başlıyor. Deneyimli kozmonot Pazartesi gününü, video kamera pillerini şarj etmek ve yeni Soyuz mürettebat gemisine teslim edilen kargoyu açmak da dahil olmak üzere çeşitli aktivitelerle geçirdi. Kononenko, Chub’la birlikte bir yıl boyunca uzayda kalacak, O’Hara ise altı aylık bir görev için bahara kadar istasyonda yaşayacak.

Bu arada NASA Uçuş Mühendisi Frank Rubio, her ikisi de Roscosmos’tan olan mürettebat arkadaşları Komutan Sergey Prokopyev ve Uçuş Mühendisi Dmitri Petelin ile birlikte uzayda bir yıla yaklaşıyor. Üçlü şimdi dikkatini Dünya’ya paraşütle atlamaya çeviriyor. Soyuz MS-23 Mürettebat gemisi 27 Eylül’de. Üçlü Pazartesi günü öğlen bir araya geldi ve eve dönüş sırasında Soyuz’da giyecekleri Sokol lansmanını ve giriş kıyafetlerini kontrol etti. Prokopyev ve Petelin ayrıca vücutlarının Dünya’nın yerçekimine daha hızlı uyum sağlamasına yardımcı olabilecek alt vücut negatif basınç giysisini de test etti.

Tropikal Jova Fırtınası Pasifik Okyanusunda Görüntülendi

Tropikal fırtına Jova, 9 Eylül 2023’te Pasifik Okyanusu’nda Uluslararası Uzay İstasyonundan 255 mil yukarıda yörüngede dönerken görüntülendi. Kredi: NASA

Expedition 69 Mürettebatının Diğer Faaliyetleri

İstasyonun diğer dört Expedition 69 uçuş mühendisi, 27 Ağustos’ta gemiye gelen yörünge laboratuvarındaki dördüncü haftalarındalar. SpaceX Ejderha Dayanıklılığı uzay aracı. Dörtlü, tanışma ve oryantasyon faaliyetlerini tamamladı ve tam zamanlı olarak uzay araştırmaları ve laboratuvar bakımı üzerinde çalışıyor.

NASA’dan astronotlar Jasmin Moghbeli ve ESA’dan Andreas Mogensen (Avrupa Uzay Ajansı) Pazartesi günü Columbus laboratuvar modülünde yaşam bilimleri ile başladı. Moghbeli, Mogensen’in kan örneklerini saklamak için kullandığı bir çift Kubik inkübatörü kurdu. İkili daha sonra bir doktorun muayenehanesinde bulunan benzer araçları kullanarak Destiny laboratuvar modülünde bir görme testi gerçekleştirdi.

JAXA (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı) astronotu Satoshi Furukawa, Pazartesi gününü Harmony modülünü temizlemek, yiyecek paketlerini yeniden düzenlemek ve kargoyu Cygnus uzay yük gemisinin içine ve dışına aktarmak için temizlik görevleriyle geçirdi. Kozmonot Konstantin Borisov, gününü öncelikle elektronik bakımı ve yörüngedeki laboratuvarın Roscosmos bölümündeki yüzeyleri mikroplara karşı silmekle geçirdi.uzay-2