TF Securities International analisti Ming-Chi Kuo’ya göre iPhone 16 Pro, bu yıl yalnızca Apple’ın en üst düzey modeline özel önemli bir kamera yükseltmesiyle donatılabilir. Apple, iPhone 15 Pro Max’i 5x optik yakınlaştırma desteğine sahip geliştirilmiş periskop telefoto lensle donatırken, daha küçük olan Pro modelinde önceki modele benzer şekilde 3x optik yakınlaştırmaya sahip standart bir yakınlaştırma lensi bulunuyor. Analist daha önce iPhone 15 Pro Max’in ‘güçlü talep’ nedeniyle üretim zorluklarıyla karşı karşıya olduğunu iddia etmişti.

Kuo tahmin Yeni bir Medium blog yazısında, yalnızca tek bir model (iPhone 15 Pro Max) sunan iPhone 15 serisinin aksine, iddia edilen iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max’in Apple’ın yeni “tetraprizma” telefoto yakınlaştırma lensiyle donatılmasının beklendiği belirtildi. 5x’e kadar optik yakınlaştırma ve 120 mm odak uzaklığı sunan yükseltilmiş telefoto lens ile.

Şirketin 12 Eylül’deki ‘Wonderlust’ lansman etkinliğinde Apple, 120 mm tetraprizma lens tasarımının, iPhone 15 Pro Max’in gövdesi içinde oluşturulan cam yapının içinde ışık ışınlarını dört kez yansıtacağını belirtti. Apple, kamera sensörü ile lens arasında yeterli mesafeyi sağlayarak ve ışığın yakalanmadan önce daha uzun süre hareket etmesini sağlayarak daha uzun odak uzaklığı yaratmayı başardı.

Bununla birlikte Apple’ın “Pro Max” modelini yeni bir “Ultra” modeliyle değiştirmeyi planladığı da bildiriliyor; bu da geliştirilmiş telefoto kameranın en üst seviyeyle sınırlı bir donanım özelliği olabileceğini düşündürüyor. Pro ve Pro Max/Ultra modelini ayırt etmek için model. Bu yıl Apple, iPhone 15 Pro Max’in fiyatını önceki modele kıyasla 100 $ (yaklaşık 8.300 Rupi) artırdı.

Apple’ın, ürünlerinin geliştirilmesine ilişkin gizliliği koruma çabaları göz önüne alındığında, iPhone 16 Pro veya iPhone 16 Pro Max’in kamera özelliklerine ilişkin ayrıntılar hakkında daha fazla bilgi edinmemiz biraz zaman alabilir. Apple, lansman etkinliklerinde yalnızca gelecek ürünlerinin özelliklerini doğruluyor ve iPhone 15 serisinin haleflerinin bir yıl daha gelmesi beklenmiyor.

Kuo kısa süre önce iPhone 15 Pro Max’in, Apple’ın en pahalı akıllı telefonuna yönelik “güçlü talep” nedeniyle üretim zorluklarıyla karşı karşıya olduğunu belirtti. Kuo, son Medium gönderisinde amiral gemisi telefon için “en önemli tedarik darboğazının” tetraprism kompakt kamera modülü (CCM) olduğunu belirtiyor. Kuo’ya göre şirket, CCM verim sorunlarına çözüm bulmak için spesifikasyonlarını yükseltti. Apple’ın üst düzey akıllı telefonuna olan talebin artması nedeniyle ABD ve diğer bölgelerde iPhone 15 Pro Max teslimatları Kasım ayına ertelendi.


Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8