Güney Çin Sabah Postası şu sıralar en çok incelenen iki telefon hakkında ilginç haberler yayınladı. Huawei Mate 60 Pro, Huawei ve SMIC’in (Çin’in en büyük dökümhanesi) ABD yaptırımları karşısında nasıl 7nm Kirin 9000S 5G yonga setlerini ürettiğini anlamaya çalışan ABD hükümet yetkililerinden ciddi bir inceleme alıyor. Huawei’nin, çip üretmek için Amerikan teknolojisini kullanan herhangi bir çip dökümhanesi tarafından üretilen son teknoloji çiplerin gönderilmesine izin verilmemektedir.
Sonuç olarak Huawei’nin amiral gemisi Mate 50 serisi ve P60 serisi, şirketin bileşenleri ithal etme lisansını almasının ardından Qualcomm’un Snapdragon 8+ Gen 1 uygulama işlemcisini kullandı. Ancak Qualcomm, bu çipleri 5G ağlarıyla çalışmayacak şekilde ayarlamak zorunda kaldı. Ancak Mate 60 Pro, birdenbire SMIC tarafından ikinci nesil 7nm işlem düğümü kullanılarak üretilen çipleri kullanıyor ve bu çipler 5G’yi destekliyor.

iPhone’un montajını yapan Foxconn çalışanları, Mate 60 Pro’nun montajını yapanlara göre %19,2 daha az kazanıyor

Yoğun inceleme altındaki diğer telefon ise farklı bir nedenden dolayı iPhone 15. Apple serideki dört yeni modeli tanıttı ve dünya çapındaki telefon alıcıları hangi modelleri satın almak istediklerini görmek için yeni telefonları dikkatle inceliyor. Ayrıca cihazlarda yeni USB-C bağlantı noktasını da görmek istiyorlar.

İlginç bir şekilde, Çin’de hem Mate 60 Pro hem de iPhone aynı sözleşmeli üretici Foxconn tarafından üretiliyor. Ve Huawei telefonlarının montajını yapan Foxconn birimi, çalışanlarına iPhone’un montajını yapan birimden daha fazla para ödüyor.

İki işe alım temsilcisi SCMP’ye, eskiden Foxconn International Holdings olarak bilinen bir yan kuruluş olan Foxconn’un FIH bölümünün, Shenzhen’in Longhua bölgesindeki Foxconn fabrikasında Mate 60 Pro’nun montajına yardımcı olmak için geçen hafta yeni işçilere saat başına 26 yuan (3,60 $) teklif ettiğini söyledi. . Bu arada, Foxconn’un entegre Dijital Ürün İş Grubu’nda (iDPBG) iPhone’un montajına yardımcı olan işçiler saatte 21 yuan (2,88 dolar) kazanıyor; bu da Mate 60 Pro’yu üreten işçilerden %19,2 daha az.

Çin’de iPhone’un montajını yapan Foxconn çalışanları daha fazla sosyal yardım alıyor

Shenzhen’deki Xu soyadına sahip bir işe alım temsilcisi şunları söyledi: “Fabrika onları mevcut talebe göre farklı ekiplere atadıktan sonra yeni işe alınanlar hangi telefonu ürettiklerini bilecekler, ancak bu günlerde Huawei için telefon üretme şansları daha yüksek.” Temsilci, iPhone üretenlerin Foxconn’un FIH biriminde çalışanlardan daha az kazandığını çünkü iPhone üretim biriminin işçilere daha fazla sosyal yardım sağladığını söyledi.

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max için hemen ön sipariş verin!

Dünyanın en büyük iPhone fabrikasına ev sahipliği yapan Zhengzhou’da Foxconn, işçilere 6.480 yuan (888,35 $) tutarında zirve imza ikramiyesi sunuyor. Bu arada bu yıl iPhone’un Çin’deki en zorlu lansmanlarından biri olabilir. Huawei Mate 60 Pro’nun piyasaya sürülmesi ülkede bir milliyetçi gurur dalgasını serbest bırakmakla kalmadı, aynı zamanda ÇKP, telefondaki güvenlik sorunlarını gerekçe göstererek iPhone’un devlet dairelerinde kullanılmasını yasakladı.telefon-1