Nintendo’nun yeni nesil Switch 2 el konsolunun, en son söylentilere göre Ampere mimarisini temel alan binin üzerinde NVIDIA GPU çekirdeğine sahip olması bekleniyor.

Nintendo Switch 2 Handheld’in NVIDIA ve Arm Combo Özelliğine Sahip Olması Bekleniyor: 1280 GPU Çekirdeği, 8 CPU Çekirdeği

Bu haftanın başlarında, yakında çıkacak olan el bilgisayarını çalıştırmak için kullanıldığı iddia edilen T239 SOC (Çip Üzerinde Sistem) tespit edildi. SOC’nin NVIDIA tarafından tasarlandığı ve önceki nesil Ampere GPU mimarisini ve Arm CPU kompleksini kullandığı söyleniyor. Şimdiye kadar, bu SOC’nin gerçek özelliklerinin ne olabileceği ve hatta onu üretmek için kullanılacak süreç düğümü hakkında çeşitli sızıntılar oldu.

Artık en az iki sızıntıcımız var. Kopite7kimi Ve Tech_ReveSOC’nin Samsung 8nm işlem düğümünü temel alacağından oldukça eminler. Kopite7kimi’ye göre SEC8N, Nintendo Switch 2 için T239 SOC’nin üretiminde kullanılacak, Tech_Reve ise Samsung 8nm düğümünün geliştirilmiş bir versiyonu olan Samsung 7LPH işlem düğümünün kullanımını vurguluyor. Teknik olarak N5 veya 5 nm düğümünün geliştirilmiş bir versiyonu olan TSMC’nin NVIDIA için 4N düğümüne benzeyebilir.

Şimdi NVIDIA Orin SOC “T234” yukarıda bahsedilen süreç düğümünü zaten içeriyor ve Nintendo Switch 2 SOC’nin 5 nm’lik bir düğümle gelebileceğine dair söylentiler olsa da, geçmişte Nintendo’dan gördüklerimiz göz önüne alındığında bunlar biraz fazla iyimser geliyor. . Bu söylentilerin doğru olamayacağını inkar etmeyeceğim çünkü NVIDIA daha iyi bir üretim süreci kullanabilir ve Nintendo’nun gelecek konsolu için daha iyi bir mimari/yonga tasarımıyla bizi şaşırtabilir ancak şimdilik bu söylentilere biraz şüpheyle yaklaşın.

Süreç düğümünü aradan çıkardıktan sonra, özellikler hakkında konuşalım. KittyYYuko Nintendo Switch 2 SOC’nin 1280 CUDA çekirdeğine sahip olmasının beklendiğini belirtiyor. Artık NVIDIA’nın Ampere’nin iki sürümü var: SM başına 64 çekirdekli HPC sürümü ve SM başına 128 çekirdekli tüketici sürümü. Tıpkı Orin SOC gibi, Nintendo Switch 2 SOC de SM başına 128 çekirdekli tüketici sürümüne sahip olacak ve bu bize 10 SM’de toplam 1280 çekirdek sağlayacak.

Ancak işin eğlenceli kısmı da burada başlıyor, Kopite7kimi T239’un tek bir GPC’ye dayandığını, Orin SOC’nin ise her biri toplam 16 SM ve 2048 çekirdek için 8 SM’ye sahip iki GPC’ye dayandığını belirtiyor. NVIDIA’nın GA106 GPU kalıbıyla 10 SM’li tek bir GPC’si vardı ancak T239’un bir SOC olması buna kıyasla çok farklı görünebilir. Ayrıca SOC’nin gelecekteki bir versiyonda etkinleştirilebilecek fazladan kilitli veya devre dışı bırakılmış SM’lere sahip olması mümkün olabilir. Aşağıda 10 SM Amper GPU’nun neye benzediği görülmektedir:

CPU tarafında, Nintendo Switch 2 SOC’nin toplam 8 Cortex A78 Arm çekirdeği paketleyeceği söyleniyor. Bu çekirdeklerin tümü tek bir küme içerisinde düzenlenmiştir ve 8 MB’a kadar L3 önbelleğe sahip A78 “C” varyantını görmemiz mümkündür. Orin “A78AE”de yer alan sürüm, dört çekirdekli küme başına 2 MB L3 önbelleğe sahipti, yani toplam 12 çekirdek için 6 MB demekti.

Son zamanlarda Nintendo Switch 2 avuç içi cihazıyla ilgili birçok söylenti duyuyoruz. Bu söylentiler temel olarak cihazın kapalı kapılar ardında seçilmiş medya için sergilendiği Gamescom 2023’ten sonra geldi. Söylentilere göre Nintendo Switch 2 el cihazı, çeşitli oyunları yerel olarak 4K 60 FPS’de çalıştırıyordu ve ayrıca Ray Tracing ve NVIDIA’nın DLSS teknolojilerine tam destek sunduğu söyleniyor. Switch 2 el cihazının Unreal Engine 5 Matrix Awakens demosunu NVIDIA DLSS 3.1 ile çalıştırdığı gösterildi.

Şu anda Nintendo Switch 2 avuç içi cihazı için henüz resmi bir lansman tarihi açıklanmadı ancak önümüzdeki aylarda daha fazla bilgi gelebilir.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecan

genel-17