Bankanın, sektörün yeni projeleri finanse etmesine yardımcı olmakla ilgilendiğini ve belirli mimariler veya teknolojilerle ilgili tercihleri ​​olmadığını belirtti.

Ona göre banka şu anda 1,3 milyar dolarlık finansman tekliflerini değerlendiriyor ve bu tekliflerin bir yıl içinde “uygulanması muhtemel”. Ek 4 milyar dolarlık anlaşmaların “biraz sonra geleceğini” ekledi.

Judith Pryor, “parmaklarınızla güvenebileceğinizden daha fazlası” olduğunu söylemek dışında, bankanın değerlendirdiği teklifler hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Haziran ayında, Rivada Space Networks genel müdürü Declan Ganley, şirketinin uydu takımyıldızı için Ex-Im Bank’tan fon almayı planladığını ve bunun uydu üreticisi Terran Orbital ile yapılan 2,4 milyar dolarlık bir sözleşme ile SpaceX’in fırlatma işlemleri için birkaç yüz milyon dolar arasında bölüneceğini söyledi. .


SpaceX’in, Ex-Im Bank tarafından finanse edilen Hispasat’ın Amazonas Nexus uydusunu fırlatışının illüstrasyonu. Kaynak: Thales Alenia Uzay

Pryor, Ex-Im Bank’ın çok çeşitli teklifleri değerlendirdiğini belirtti. “Geostationary yörüngede daha az uydu ve alçak yörüngede daha fazla mega takımyıldız planlıyoruz. Sektör bu yönde ilerliyor” dedi. Ayrıca bankanın Dünya gözlemi ve diğer “yeni uzay” sistemleri için finansman talepleri aldığını da sözlerine ekledi.

2021’de banka, SpaceX’in Hispasat iletişim uydusunu fırlatması için 80,7 milyon dolarlık bir sözleşmeyi finanse etti. 2022’nin sonunda banka, SpaceX ve United Launch Alliance tarafından iki ViaSat-3 uydusunun fırlatılması için 407 milyon dolarlık finansmanı onayladı.

Bu uydulardan biri olan ViaSat-3 Americas, fırlatıldıktan sonra geniş bant hizmeti sağlama yeteneğini etkileyebilecek bir anten sorunu yaşadı. Pryor, Viasat’ın bildirdiği dışında sorun hakkında ek bilgisi olmadığını ancak Ex-Im Bank’ın uydu operatörüyle uzay aracının durumu hakkında görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Bankanın belirli teknolojileri veya şirketleri tercih etmeyeceğini vurguladı. Ayrıca bankanın ek işlemleri değerlendirmek için yeterli potansiyele sahip olduğunu da belirtti: kredi limiti 135 milyar dolar, mevcut yatırım hacmi ise sadece 34 milyar dolar.

Bu tür yatırım hacimleri, uzay enkazının ortadan kaldırılması gibi yeni pazarlar için fırsatlar yaratıyor.genel-22