Webb Uzay Teleskobu yakın zamanda odağını yakınlardaki bir dış gezegene çevirdi ve bunun bir Hycean dünyası ya da tamamen tek bir küresel okyanusla kaplı bir dünya olabileceğini keşfetti. bir hidrojen atmosferi. Dahası, teleskop olası bir tespit tespit etti; not edin, olası Dünyada yalnızca canlı organizmalar tarafından üretildiği bilinen bir molekül olan dimetil sülfürün tespiti.

Dış gezegen K2-18 b, neredeyse dokuzuncu bir dünya. Dünya’dan yaklaşık 120 ışıkyılı uzaklıkta bir yıldızın etrafında dönen Dünya’nın büyüklüğünün katı. Webb’in sahip olduğu gözlenen su buharı belirtileri Daha önce ötegezegenlerde gözlemlenmişti ama asla su okyanuslarıyla kaplı gibi görünen bir ötegezegen olmamıştı.

Aralık 2021’de fırlatılan ve Temmuz 2022’den beri kozmosun bilimsel verilerini alan Webb, dış gezegeni keşfetmedi; oldu ilk kez 2015’te görüldü NASA’nın K2 misyonu tarafından.

K2-18 b, yıldızının yaşanabilir bölgesinde yer alıyor; bu, dünyanın yıldızından sıvı suyun dış gezegenin yüzeyinde kalması için gerekli uzaklıkta olduğu anlamına geliyor. Su, bildiğimiz şekliyle yaşam için gerekli olduğundan, ötegezegenlerin su ile ne kastedildiğine ilişkin mevcut hassasiyetlerimizi karşılamasındaki birincil engeldir. Hkabul edilebilir. Diğer bir engel ise dış gezegenin sıcaklığıdır; K2-18 b mümkündür NASA’ya göre okyanuslardan herhangi biri yaşamı sürdüremeyecek, hatta sıvı olamayacak kadar sıcak serbest bırakmak.

onun içinde on yıllık kıyaslama araştırması Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri astronomi ve astrofizik alanında yaşanabilir dünyalar bulmanın önemini vurguladı. Webb bu arayışın çok önemli bir parçası NASA, henüz genç olan Webb’in bu arayıştaki halefi için planlar hazırladı bile. Yaşanabilir Dünyalar Gözlemevi. Ancak bu görev en az on yıl içinde başlamayacak ve Webb’e (ve Webb’in halen faaliyette olan öncülü olan Hubble Uzay Teleskobu’na) pek çok ötegezegensel ayak işi yapmak zorunda kalacak.

Hubble’ın yakın zamanda gözlemlenen dış gezegeni gözlemledi 2019’da gezegenin atmosferinin su buharı içerdiğine dair işaretler buldu. Webb gözlemleri bir adım daha ileri gidiyor. Teleskobun Yakın Kızılötesi Görüntüleyicisi ve Yarıksız Spektrografı (NIRISS) ve Yakın Kızılötesi Spektrografı (NIRSpec) cihazları, ötegezegenin yıldızının önünden geçerken atmosferinde ne kadar yıldız ışığının engellendiğini görerek K2-18 b’nin spektrumlarını aldı.

K2-18 b'nin atmosferinde çeşitli moleküllerin tespitini gösteren bir grafik.

Webb, gezegende metan ve karbon dioksit gibi karbon taşıyan moleküllerin varlığını, ancak çok az amonyak olduğunu fark etti. Bu kimyasal bileşim, K2-18b’nin hidrojen atmosferinin altında bir su okyanusu içerebileceğini düşündürmektedir. Aday Hycean dünyasının analizi ön baskı sunucusu arXiv’de barındırılıyor ve yayınlanmak üzere kabul edildi Astrofizik Günlük Mektupları.

Cambridge Üniversitesi’nden gökbilimci ve araştırmanın baş yazarı Nikku Madhusudhan, NASA’nın açıklamasında “Bulgularımız, başka yerlerde yaşam arayışında çeşitli yaşanabilir ortamları dikkate almanın öneminin altını çiziyor” dedi. “Geleneksel olarak dış gezegenlerde yaşam arayışı öncelikle daha küçük kayalık gezegenlere odaklanıyordu, ancak daha büyük Hycean dünyaları atmosferik gözlemler için önemli ölçüde daha elverişli.”

Webb ayrıca gezegenin atmosferinde dimetil sülfüre (DMS) benzeyen bir şey de tespit etti. Dünya’da dimetil sülfit canlılar tarafından üretilir ve gezegenimizin atmosferik DMS’sinin çoğu deniz fitoplanktonu tarafından üretilir. Madhusudhan, “Yaklaşan Webb gözlemleri, DMS’nin K2-18 b atmosferinde gerçekten önemli seviyelerde mevcut olup olmadığını doğrulayabilmelidir” diye ekledi.

Madhusudhan, Webb’in K2-18 b’nin yalnızca iki gözleminde topladığı verilerin, yeni uzay gözlemevinin hassasiyeti ve gözlem yaptığı dalga boyu aralığı sayesinde Hubble ile yapılan sekiz gözleme eşdeğer olduğunu ekledi.

Hycean adayının takip gözlemleri Webb’in Orta Kızılötesi Enstrümanı veya MIRI kullanılarak gerçekleştirilecek. Dimetil sülfürün tespiti henüz kesinlik kazanmamış olsa da, K2-18 b, astrobiyolojik nedenlerden dolayı olmasa da yakın evrenimizdeki yaşanabilir dünya türlerini daha iyi anlamak için, potansiyele sahip bir su dünyası olduğuna dair işaretleri giderek daha fazla gösteriyor.

Daha: NASA, Webb Teleskobunun Halefi Hakkında Heyecan Verici Ayrıntıları Açıkladıgenel-7