Haziran Wan/ZDNET

2023 muhtemelen katlanabilir akıllı telefonların yılı olacak; diğer şeylerin yanı sıra Motorola Razr 40, Samsung’un iki Galaxy Z modeli, Google’dan Pixel Fold ve olası OnePlus modeli (Açık mı Katlanır mı?)

Ancak performans ve güç arıyorsanız iki teklif hala diğerlerinden öne çıkıyor: Samsung Galaxy Z Fold 5 ve Google Pixel Fold. İkisi de 1800 dolardan başlıyor AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ. Fransa’da Fold 5’in en ucuz versiyonunun fiyatı 1.800 €. Şimdilik, Google katlanabilir cihazını Fransa’da pazarlamıyor ancak internetten satın almak mümkün (burada 2500 €’dan görülüyordu…). Her iki cihaz da açıldığında 7,6 inçlik mini tabletlere dönüşüyor. Ve bu iki model, kendi üreticilerinin bu katlanabilir formatta sunduğu en iyi modellerdir.

Ve bu iki model geçen yaz cebimde en çok zaman biriken katlanabilir cihazlar oldu. Pixel Fold haziran ayından ağustos ayına kadar günlük cihazımdı ve Galaxy Z Fold 5 geçen ay devraldı.

Bir yönü Galaxy Z Fold 5’i benim için en büyük favori haline getiriyor

Her iki cihazı da uzun vadede test ettikten sonra, Galaxy Z Fold 5’in benim için açık bir şekilde favori haline geldiğini gördüm.

Eğer elinizde katlanabilir bir telefon tuttuysanız (ki burada tablete dönüşen akıllı telefonlardan bahsediyorum) heyecanınız tasarımdan, biraz da nasıl kullanılacağına dair meraktan kaynaklanmış olmalı. Ayrıca bir sürü “Vay canına, bu şey çok ağır!” Senin etrafında. Her yıl en son modelleri masanın etrafından geçirdiğimde olan şey bu. Ve bu özellikle Pixel Fold için geçerliydi.

283 gram ağırlığıyla Pixel Fold, Samsung Galaxy Z Fold 5’ten (253g) belirgin şekilde daha ağırdır ve Apple’ın en son modeliyle (240g) karşılaştırıldığında daha da ağırdır. Peki sorun ne?

İletişim, kullanıcı deneyiminin en çok gözden kaçan yönlerinden biridir

Yıllar boyunca katlanabilir telefonları kullanmaktan öğrendiğim bir şey varsa o da dokunmanın kullanıcı deneyiminin en çok gözden kaçan yönlerinden biri olduğudur. Elde taşınır bir tabletin sağlayabileceği tüm çoklu görev özellikleri ve sürükleyici görüntüleme özellikleri arasında kaybolmak kolaydır. Ancak günün sonunda bunlar her gün saatlerce elinizde tutacağınız aletlerdir.

Bir haritayı taramak, metroda haberleri okumak ve gece geç saatlerde video izlemek için bu cihazı kaldırdığınızda, daha ağır bir cihazın bileğinizde yarattığı gerginlik ve stres yavaş yavaş fark edilir hale gelir. Uzun vadeli etkilerinden bahsetmiyorum bile.

Yukarıdaki tüm görevleri Pixel Fold ve Galaxy Z Fold 5 ile gerçekleştirdikten sonra rahatlıkla söyleyebilirim ki eğer aradığınız rahat bir mobil deneyim ise Galaxy Z Fold 5’i tercih edin.


Samsung Galaxy Z Katlama 5

Samsung Z Fold 5’i tutmak daha kolaydır. Haziran Wan/ZDNET

“Vay be, bu çok ağır!” : yani hayır!

Aslında bu, çevremdeki insanlara “Vay be, bu çok ağır!” yorumunu yapmayan ilk büyük katlanabilir ekran. masanın etrafında dolaşırken. İşte o zaman Samsung’un son modelinin özel olduğunu anladım.

Yeni menteşe tasarımı veya daha hafif malzemelerin kullanılması olabilir, ancak eldeki his farkı Pixel Fold ile karşılaştırıldığında çok büyük. Galaxy Z Fold 5’i şu anda önerdiğim 1.800 dolarlık katlanabilir cihaz yapan da bu.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15