Palmer Lucky, Trump’ın gözdesi Oculus sanal gerçeklik kafasının kurucusuT otonom askeri uçakların dünyasına dalıyor. Perşembe günü, Lucky’nin girişim fonlu şirketi Anduril askeri teknoloji şirketişirketin “Fury” adını verdiği yeni yapay zeka destekli, otonom, savaş uçağı görünümlü uçağını tanıttı..” Anduril, Fury’yi “Lattice” yapay zeka gözetim sistemine entegre etmeyi planladığını söyledi. şu anda ABD sınırında konuşlandırılıyor “sanal bir duvar” görevi görecek. Anduril’in duyurusu, ABD’nin yenilenen hamlesinin ortasında geldi ABD Savunma Bakanlığı ile uygun ölçekte ucuz, yeni yapay zeka sistemleri edinin.

Fury ile Tanışın: Anduril’in Grup 5 Otonom Hava Aracı

Fury uçağı aslında Anduril’in Perşembe günü bilinmeyen bir miktar karşılığında resmi olarak satın aldığı Blue Force Technologies adlı başka bir şirket tarafından tasarlandı ve üretildi. Anduril, Fury’yi grup-5 seviyesi olarak tanımlıyor (bu en yüksek seviye) “savaş uçağı benzeri performans” sergileyebilen otonom uçak. Anduril, saatte 700 milin üzerinde hıza ulaşabilen uçağın, görev gereksinimlerine bağlı olarak çok çeşitli sensörler ve faydalı yüklerle donatılabileceğini söylüyor. Bu açıklamaya göre Fury’nin hem gözetleme hem de savaş operasyonları için kullanılabileceği anlaşılıyor. İçinde basın bülteni, Anduril potansiyel ortak olarak ABD Savunma Bakanlığı’na işaret etti.

Şirket, “Bu yeni yetenekler, stratejik rekabet çağında caydırıcılığı sürdürmek açısından kritik önem taşıyor” dedi. “Gücü yansıtmak, saldırganlığı caydırmak ve uygun fiyatlı kitleyi yeniden kazanmak için Savunma Bakanlığı’nın büyük miktarlarda daha küçük, daha düşük maliyetli, daha özerk sistemlere güvenmesi gerekecek.”

“Onun [Anduril’s] Şirket, amacının Savunma Bakanlığı ve müttefik askeri servislerin otonom ve yapay zekalı sistemlerin mümkün olan en hızlı şekilde devreye alınmasını desteklemek olduğunu ekledi.

Savunma Bakanlığı sözcüsü Jeff Jurgensen, Gizmodo’ya ajansın, Anduril’in Fury uçağıyla ilgili kendisine yaklaşıp yaklaşmadığı sorulduğunda yorum yapamayacağını söyledi.

Jurgensen, “Bakanlık, belirli birleşme ve satın alma durumları veya potansiyel, gelecekteki sözleşme eylemleri hakkında yorum yapmıyor” dedi. “Sonuç olarak elimizde hiçbir bilgi veya beyan yok.”

Anduril, Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Anduril yapay zeka silahlanma yarışından para kazanmaya çalışıyor

Anduril, Fury uçağını, bağlı askeri teknoloji araçlarının çoğunu denetleyen, yapay zeka destekli bir kontrol merkezi olarak işlev gören Lattice sistemine entegre etmeyi planlıyor. İnsan operatörler, buna göre Anduril blog yazısı, robotik varlıkların ekiplerini kontrol etmek için Lattice’te oturum açabilir. Şirket, birlikte çalışan bu otonom sistem koleksiyonunun, verileri insan operatörlerden daha hızlı ve daha doğru bir şekilde tarayabileceğine inanıyor. Lattice’in bir versiyonu şu anda ABD, Meksika sınırına yayılmış devasa gözetleme kuleleri koleksiyonuna entegre edilmiş durumda. Gümrük ve Sınır Devriyesi bu kulelerin 100’den fazlasını kullanıyor Sınır geçişlerini gözetlemek için.

ABD ordusunun Anduril’in Öfkesi’ni satın almak isteyip istemediği henüz belli değil Özellikle uçaklar konusunda Pentagon liderleri genel olarak ordunun otonom yeteneklerini artırma arzusunu dile getirdi. Bu hafta bir konuşma sırasında, ilk görüldü The Wall Street Journal tarafından, Savunma Bakanlığı Savunma Bakan Yardımcısı Kathleen Hicks, Pentagon’un önümüzdeki yıllarda binlerce hava, kara ve deniz tabanlı yapay zeka sisteminden oluşan bir filo üretmek için yüz milyonlarca dolar harcamayı planladığını söyledi. Project Replicator olarak adlandırılan girişim, Çin ordusuyla teknolojik üstünlüğü korumayı amaçlıyor.

Hicks konuşma sırasında “Savaşta değiliz” dedi. “Savaşmak istemiyoruz ama bu departmanın da aynı aciliyetle harekete geçmesini sağlamalıyız çünkü Çin Halk Cumhuriyeti [People’s Republic of China] beklemiyor”

Savunma Bakanlığı otonom sistemlerde yeni değil. Pentagon’un iddialı araştırma ve geliştirme kanadı DARPA, ilerlemelerin önünü açmak için onlarca yıl harcadılar sürücüsüz arabalarda, otonom helikopterlerde ve hatta otonom, it dalaşıyla savaşan savaş uçaklarında. Yine de eleştirmenler, yapay zekanın hesap verebilirliğine ilişkin maliyet ve etik kaygılar nedeniyle ajansın bu sistemleri aktif savaş operasyonlarında kullanma konusunda yavaş hareket etmekle suçladı. Ancak bu biraz temkinli yaklaşım değişmeye hazırlanabilir.

yakın zamanda röportaj Breaking Defense ile Lucky, OpenAI’nin ChatGPT’sinin getirdiği son zamanlarda yapay zekaya yönelik kültürel ilgi patlamasının, bir zamanlar teknolojiyi benimsemeye isteksiz veya ilgisiz olan hükümet liderleri ve politikacıların Anduril’in yapay zeka askeri teknolojisine olan ilgisini artırdığına inandığını söyledi.

Lucky, “Kulağa çılgınca gelebilir ama o kadar doğru ki” dedi. “Pentagon’da ve Capitol Hill’de sırf ChatGPT etrafındaki heyecan döngüsü nedeniyle o İsa anını yaşayan o kadar çok insan var ki, onları gelecek konusunda heyecanlandırmak için bunu kullanmaktan çok mutluyum.”

Palmer Luckey hakkında daha fazlası:

Palmer Luckey, Oyunda Öldüğünüzde Sizi Öldürecek Bir VR Kulaklığı Yarattı

Palmer Luckey’nin Askeri-Endüstriyel Kompleksi VR ile Bozmak İçin ‘Yurtsever’ Bir Planı Var

Meksika, Tartışmalı ‘Akıllı’ Sınır Gözetleme Teknolojisine Yatırım Yapmak İçin 1,5 Milyar Dolar Harcayacağını Açıkladıgenel-7