Universal Music Group (UMG) duyuruldu yeni bir yayın anlaşması bugün, daha fazla dinleyici ödemesini profesyonel sanatçılara yönlendirmeyi amaçlayan Fransız müzik hizmeti Deezer ile birlikteyiz. Değişiklikler, popüler parçalarda tek bir dinlemeyi iki dinleme olarak sayacak ve bu onlara küçük parçalara göre daha fazla gelir sağlayacak. Şu anda Apple Music ve Spotify (ve Deezer) gibi platformlar, parçanın ne olduğuna veya kimin yaptığına bakılmaksızın genellikle ödemeleri toplam dinleme sayısına göre bölüştürüyor.

Yeni anlaşmada, BTS ve Billie Eilish gibi büyük yıldızlardan gelecek vaat eden gruplara kadar “profesyonel sanatçılar”, ödemelerde fiilen yüzde 10 artış görecek. the Finans Zamanları raporlar. Artan ödemelere hak kazanmak için sanatçıların en az 500 ayrı kullanıcı tarafından ayda en az 1.000 yayın yapması gerekiyor. Kullanıcılar aktif olarak belirli sanatçıları ve çalınacak parçaları ararsa değerler iki katına çıkarak dört akışa eşdeğer olabilir.

“Yağmurun sesi veya çamaşır makinesinin sesi, en sevdiğiniz sanatçının şarkısı kadar değerli değildir”

Deezer CEO’su Jeronimo Folgueira, anlaşmanın ilk başlangıcından bu yana müzik akışı ekonomisinde yapılan “en iddialı değişiklik” olduğunu söylüyor. Folgueira bir basın bülteninde şöyle diyor: “Tüm içeriğin aynı değerde olduğu başka bir sektör yok ve yağmur sesinin veya çamaşır makinesinin sesinin en sevdiğiniz sanatçının şarkısı kadar değerli olmadığı herkes için açık olmalı.”

Deezer, sanatçıya ait olmayan ortam gürültüsü olarak tespit edilen parçaları şeytanlaştıracak ve şirket bunları yeni bir şirket içi ses kitaplığıyla değiştirmeyi planlıyor. Deezer, gelecek gürültü parçalarından herhangi bir telif ücreti almayacağını söyledi.

Müzik akışının popülaritesi plak şirketlerinin daha derin kesimlerine tam olarak yansımadı

Basın açıklamasına göre, UMG ve Deezer’ın “sanatçı merkezli” anlaşması, amatör parçaları ve izinsiz yüklemeleri esasen caydırarak sanatçıların yayın telif haklarının korunmasına yardımcı oluyor. Deezer, 2022’deki yayınların yaklaşık yüzde 7’sinin, sahte hesapları ve ödeme sahtekarlığını tespit eden sistemleri tarafından sahtekarlık amaçlı olarak tespit edildiğini söylüyor. Deezer, yeni modeli bu yılın dördüncü çeyreğinde Fransa’da piyasaya sürecek ve daha sonra diğer pazarlara da sunacak.

Bir e-postada SınırFolgueira, anlaşmanın UMG’nin ötesine geçebileceğini söylüyor:

Şu anda yeni modele kaydolan birkaç plak şirketimiz daha var ve bu nedenle, başladığımızda daha fazla içerik sağlayıcının aramıza katılmasını bekliyoruz. Amacımız, 2024 yılında tüm sağlayıcılar ve ülkelerde tam kullanıma sunmaktır.

Müzik akışının popülaritesi plak şirketlerinin daha derin kesimlerine tam olarak yansımadı. Goldman Sachs Araştırma verileri Temmuz ayında yayınlandı Yayınlanan müzik tüketiminin 2017’den bu yana 2,5 kat arttığını ancak aynı zaman diliminde dinleme başına gelirin yüzde 20 düştüğünü buldu.

Deezer ve UMG, zaman içinde ödeme modellerini ayarlamak için işbirliği yapacak ve bu da diğer yayın sağlayıcı anlaşmaları üzerinde dalgalanma etkisi yaratabilir. SoundCloud, Warner Music Group’un da dahil olduğu “hayran destekli telif hakları” modeliyle ödemelerle oynayan başka bir müzik yayını hizmetidir. Bu model, tüm abonelik gelirlerini her sanatçı tarafından paylaşılacak tek bir havuzda toplamak yerine, her abonenin ödemesini gerçekte dinlediği sanatçılar arasında bölüştürür.genel-2