Göçmen işçilerin evlerine gönderdikleri para sadece ailelerine yardım etmekle kalmıyor, aynı zamanda tüm ekonomilerin gelişmesini sağlar. Ancak para transferinin işçiler için havale ücretleri gibi yüksek bir maliyeti var ortalama yaklaşık %6,5. MyZoi, ücretlerden başlayarak yarıdan fazla kesinti yapmak istiyor Birleşik Arap Emirlikleri’nde beş milyon düşük gelirli göçmen işçi.

MyZoi (Yunancada “hayatım” anlamına geliyor) bugün Standard Chartered’ın bir birimi olan SC Ventures ve Japon finansal hizmetler grubu SBI Holdings’ten 14 milyon dolar topladığını duyurdu. BAE Merkez Bankası’ndan iki düzenleyici lisansa sahiptir ve tamamı Standard Chartered Bank’a ait bir yan kuruluştur.

Başlangıçta iki temel teklif var. Bunlardan ilki, işlem maliyetlerini %3’ün altına indirecek dijital havale hizmetidir. Birleşmiş Milletler’in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin 10c maddesi. İkincisi ise göçmen işçi çalıştıran şirketlere özel oluşturulan bordro sistemidir.

MyZoi kurucu ortağı ve baş ürün sorumlusu Christian Buchholz, platform fikrini ilk ortaya attı ve onu SC Ventures altında kuluçkaya yatırdı. myZoi’ye başlamadan önce Buchholz, beş yıl boyunca SC Ventures’ın birçok bölgede tasarım ve inovasyon girişimlerine liderlik etti. Bu süre zarfında, pek çok düşük göçmen işçiyle konuştuğunu ve onların genellikle gelirlerinin yüzde 80’ini memleketlerindeki akrabalarına havale ettiklerini ve kişisel kullanım ya da tasarruf için çok az paralarının kaldığını gördüğünü söyledi.

Buchholz, konsepti pilot pazarı BAE olan ticari bir girişime dönüştürmek için SC Ventures tarafından kurucu ortağı CEO Syed Muhammed Ali ile tanıştırıldı. İkili, göçmen işçilerin ve işverenlerinin karşılaştığı sorunlar hakkında araştırma yapmaya devam etti.

Nabid Hassan, myZoi ürün lideri ve kurucu ortağı;  Syed Muhammad Ali, CEO ve kurucu ortak;  Christian Buchholz, CPO ve kurucu ortak;  Shanawaz Rouf, CCO ve kurucu ortak

Nabid Hassan, myZoi ürün lideri ve kurucu ortağı; Syed Muhammad Ali, CEO ve kurucu ortak; Christian Buchholz, CPO ve kurucu ortak; Shanawaz Rouf, CCO ve kurucu ortak

Ali, TechCrunch’a “Düşük gelirli göçmen işçiler esasen resmi finansal sistemin dışında kalıyor” dedi. “Şu anda onlara sunulan hizmetler ne birleştirilmiş ne de onların ihtiyaçları ve yetenekleri dikkate alınarak geliştirilmektedir.”

Sonuç olarak, birçok göçmen işçi eve nakit para göndermek için nakit temelli veya resmi olmayan yöntemlere yöneliyor. Örneğin, myZoi ekibi ev işlerinde yardımcı olarak çalışan ve ailesine düzenli olarak para gönderen bir kadınla konuştu. Banka hesabı olmadığı için parayı dağıtma aracısı olarak amcasına güveniyordu. Ancak amcasının bu parayı akrabalarıyla paylaşmadığını öğrendi.

Ali, birçok işverenin “güçlü bir sosyal etkiye sahip, uygun maliyetli, uyumlu ve basit çözümler” istediğini, çalışanlarının ise “temel işlem ihtiyaçlarını karşılamalarına olanak tanıyacak gerçekten kapsayıcı, kapsamlı ve amaca uygun bir finansal hizmet” istediklerini söyledi. uzun vadeli finansal ihtiyaçların yanı sıra. MyZoi, işverenler için bordro çözümleri, göçmen işgücü için havale hizmetleri ve finansal okuryazarlık materyalleri ile B2B2C modeli üzerinde çalışarak tüm bunları karşılamayı planlıyor.

Ali, myZoi’nin çözmek istediği zorluklardan birinin, birçok göçmen işçinin finansal hizmetlere, özellikle de dijital hizmetlere duyduğu güvensizlik olduğunu söyledi. Uygulama, finansal okuryazarlığı düşük düzeyde olan kişiler için tasarlanmış olup “kapsamlı araştırma ve insan merkezli tasarım ilkelerine dayanmaktadır.” Kullanıcılar maaşlarını doğrudan myZoi dijital cüzdanlarına alıyor ve tek tuşla oradan para gönderebiliyorlar.

Ali, MyZoi’nin yalnızca dijital modeli sayesinde havale maliyetlerini düşük tutabileceğini, bunun da nispeten yalın operasyonlar yürütebileceği ve genel giderleri en aza indirebileceği anlamına geldiğini söyledi. Ayrıca ana koridorlardaki işlem maliyetlerini sınırlamak için kendi raylarını da inşa ediyor.

MyZoi, işverenler için, her çalışanın kağıt bazlı işe alımını gerektiren ve gizli ücretler gerektiren sistemlerin yarattığı sıkıntıyı çözmek istiyor. Ali, birçok işverenin “çalışanlarının finansal hizmetleri kullanırken karşılaştıkları zorluklara karşı biraz daha empati görmek istediklerini” söyledi.

myZoi’nin hizmet vereceği müşteriler, petrol ve gaz, tıp, konaklama, inşaat ve perakende gibi farklı sektörlerden birkaç yüz çalışandan 10.000’den fazla çalışana kadar değişen büyüklükte olacaktır.

Ali, myZoi’nin düşük gelirli çalışanlar için oluşturulmuş olması nedeniyle diğer bordro çözümlerinden farklılaşacağını söyledi. İşverenler için bir avantaj, myZoi’nin kullanmaya başlamak için herhangi bir teknik entegrasyon veya kapsamlı evrak gerektirmemesidir. Bunun yerine, kullanıcı katılım süreci tamamen dijitaldir. MyZoi öncelikle Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Filipinler ve Nepal’den gelen işçilere hizmet verecek.

SC Ventures üyesi Gautam Jain, finansmana ilişkin yaptığı açıklamada, “Dünya çapında 1,4 milyarın üzerinde banka hesabı olmayan birey var. SC Ventures olarak, faaliyet gösterdiğimiz topluluklara daha iyi hizmet verebilmek için myZoi gibi yenilikçi iş modellerine yatırım yapıyoruz. myZoi gibi fintech yeniliklerinin değişimin katalizörü olarak ortaya çıktığına inanıyoruz. Düşük gelirli göçmen işçilere basit ama anlamlı çözümler sunarken ticari açıdan geçerli ve sosyal açıdan etkili bir teklif sunan bir ekosistem inşa ediyorlar.”genel-24