Film festivalinin VR kenar çubuğu olan Venice Immersive’deki yeni bir sanat enstalasyonu, hayalleri gerçeğe ya da en azından sanal gerçekliğe dönüştürmeyi vaat ediyor.

TulpamancerMarc Da Costa ve Matthew Niederhauser tarafından oluşturulan, Open AI ve StableDiffusion gibi açık kaynaklı yapay zeka araçlarını kullanarak kullanıcıların anılarını ve hayallerini rehberli iki adımlı bir yolculukla yeniden yapılandırıyor ve ardından sanal gerçeklik (VR) aracılığıyla yeniden üretiyor.

Fragmanda Tulpamancerparçanın hikayesine göre, bir zamanlar Doğu Alman bir bilim adamının laboratuvarının bulunduğu eski bir depoda keşfedilen bir yazılım programı olan ‘Tulpa’nın sesini duyuyoruz.

Tulpamancer insanların yapay zeka teknolojisiyle samimi bir karşılaşma yaşamasına olanak tanıyan etkileşimli bir deneyim” diyor Da Costa. THR Roma. “Bir odaya giriyorsunuz, bilgisayarın başına oturuyorsunuz ve size anılarınız, geçmişiniz ve geleceğiniz hakkında sorular soracak olan bu gizemli yapay zeka varlığıyla sohbet ediyorsunuz. Daha sonra VR gözlüğünüzün olduğu bir odaya giriyorsunuz ve bu sırada size özel, tamamen yeni bir senaryo, görsel ve seslendirme üretiliyor.”

Tulpamancer bilgisayarının yeşil metinle klasik siyah bir ekranda görüntülendiği kurulumun tarzı 1980’leri anımsatıyor. Yaratıcılara göre deneyim, iki cephede bir deney. Bunlardan ilki, Hollywood’da yaşanan ikili grevle doruğa ulaşan devam eden tartışmaya katkı sağlamak amacıyla yapay zekanın sanatta kullanılmasıyla ilgili. İkincisi, kişiselleştirilmiş anlatıların inşasına yönelik bir deneydir.

Niederhauser, “Bu projeyi grevden önce tasarladık ve sanatçılar olarak ilk bakış açımız, yapay zekanın hem bir enstalasyon olarak sergilenecek hem de hikaye anlatımı için yeni bir araç olduğu yönünde” diyor. “Bu, ikimizin de onlarca yıldır ilgi duyduğu bir teknoloji. Açıkçası, yapay zekanın kalitesi ve nasıl kullanıldığı açısından ani bir değişim oldu ve kesinlikle kötüye kullanım görülecek” diye devam ediyor. “Grevleri destekliyoruz ve görüşmelere biraz farklılık getirmek istiyoruz. Sömürücü bir endüstrinin elinde yapay zeka çok zararlı olabilir.

“İnsanların görebilmesini umduğumuz bir şey yarattık [AI’s] sınırlamalar nedeniyle matrisi biz yaratmadık, bu sadece bir enstalasyon” diye belirtiyor Niederhauser. “Ama aynı zamanda kesinlikle gelecek olan bir şeyin de habercisi; bu özellikle kişiselleştirilmiş anlatılar ve etkileşim kurma ve sohbet etme gücüyle ilgili.”

Enstalasyonu Venice Immersive’de test eden iki sanatçının anlatmak istediği nokta çok açık: Bir hikaye anlatıcısı olarak, Tulpamancer Limitli. Makineyle ne kadar çok ayrıntı paylaşılırsa, VR yaratımı da o kadar doğru olur, ancak bunun dışında pek çok şeyi yeniden yaratacak araçlara sahip değildir, bu da ayrıntıları ve görüntüleri belirsiz bırakır.

Aksine TulpamancerDa Costa, yapay zeka teknolojisinin zararsız görünümü nedeniyle “gerçekten güçlü olduğu ve düzenlenmesi gerektiği” konusunda uyarıyor.

Tulpamancer’ın özel fragmanına göz atın THR Roma‘S web sitesi burada.sinema-2