Bir Amazon hissedarı, kurucu Jeff Bezos ve Amazon yönetim kurulu aleyhine, yöneticilerin şirketin Project Kuiper uydu projesi için fırlatma sözleşmelerini Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’e verme kararını tam olarak incelemediklerini iddia ederek dava açtı.

Cleveland Bakers ve Teamsters Emeklilik Fonu tarafından bu hafta başında açılan davada, Amazon yönetim kurulunun milyarlarca dolar değerindeki sözleşmeleri Blue Origin’e verdiği ve rakip Elon Musk’a ait SpaceX’i, geçmiş performansına rağmen alternatif fırlatma sağlayıcısı olarak görmediği iddia ediliyor.

Amazon’un Project Kuiper’ı, geniş bant interneti uzak bölgelere ışınlamak için tasarlanmış, 3.000’den fazla uydudan oluşan planlı bir ağdır. Bu da onu Musk’un Starlink’ine rakip kılıyor.

Davayla ilgili sorulan bir Amazon sözcüsü Reuters’e gönderdiği e-postada şunları söyledi: “Bu davadaki iddialar tamamen asılsız ve bunu yasal süreç aracılığıyla göstermeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Çok işverenli bir fon olan Cleveland Bakers ve Teamsters Emeklilik Fonu, başvurusunda lansman sözleşmelerinin o dönemde Amazon tarihindeki en büyük ikinci sermaye harcaması olduğunu söyledi. Amazon’un en büyük satın alımı, 2017’de Whole Foods’u satın almak için yaptığı 13,7 milyar dolarlık (yaklaşık 1.13.320 milyar rupi) anlaşma oldu.

Davada, Amazon’un projedeki üç lansman sağlayıcısına halihazırda yaklaşık 1,7 milyar dolar (yaklaşık 14.050 milyar rupi) ödediği, buna doğrudan Blue Origin’e 585 milyon dolar (yaklaşık 4.850 milyar rupi) dahil olduğu belirtiliyor ve şirketin henüz lansman yapmadığı belirtiliyor. Kuiper uydusunun bir prototipi yörüngeye yerleştirildi.

Amazon, bu yılın başlarında yaptığı açıklamada, Kuiper Projesi’nin bu yılın sonlarında uyduların seri üretimine başlayacağını ve 2024’te ticari müşterilerle beta testine başlayacağını söyledi.

2024 dağıtım hedefi, Amazon’un FCC’nin 3.236 uydudan oluşan Kuiper ağının yarısını 2026 yılına kadar başlatma yönündeki düzenleyici talimatını yerine getirme yolunda ilerlemesini sağlayacak.

Delaware Kançılarya Mahkemesi’nde 28 Ağustos’ta açılan bir davaya göre, emeklilik fonu belirtilmeyen tazminatlar ve avukatlık ücretleri talep ediyor.

© Thomson Reuters 2023


Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8