Bu hafta içinde bölümü AhsokaMon Mothma ve bir senatör kadrosunun iyimser bir tavırla ortaya koyduğu gibi, Yeni Cumhuriyet sinir bozucu yükünü taşıyor tehdidi olarak İmparatorluğun yeniden dirilişinin ateş kutusunun üzerinde oturdukları gerçeğini bir kenara bırakalım Büyük Amiral Thrawn yanan bir kibrit sunuyor. Keşke görebilselerdiİzleyiciler kadar kahramanlarımız da onlara yalvarıyor. Nasıl bu kadar kör olabilirler mi?

Çünkü Yeni CumhuriyetTıpkı Eski Cumhuriyet gibi, nesillerin doruk noktasıdır. George Lucas’ın politik düşünceleri ne hakkında Yıldız Savaşları gerçekten de, özellikle ön bölüm üçlemesinde, Senato’nun kendi çöküşüne hazırlanırken içindeki çürümeyle ilgili. Empire, çağdaş Amerikan siyasetiyle paralellikler kurdu. Yıllar sonra aynı düşünce ve eleştiriler her zamankinden daha net bir şekilde ortaya çıkıyor. Yıldız Savaşları‘ döngüsel hikaye anlatımı, artık kendimizi yeni doğmasına rağmen hala her zamanki gibi olan bir Yeni Cumhuriyet’te buluyoruz. Ve Onun 2023’te de, 2003’te olduğu gibi, kendi dünyamızın merkezci siyasetiyle -ne yazık ki mücadele etmek için gerekli donanıma sahip olmayan faşizmin yeniden dirilişiyle kuşatılmış- aynı derecede güçlü bir paralellik. Çünkü Yeni Cumhuriyet gibi liberal bir düşünce motoru nedir bize sunuluyor burada ile Ahsokaama aynı kötü politika daha iyi bir pazarlama kampanyası?

Yeni Cumhuriyet’in hem mevcut süreklilik hem de Genişletilmiş kurgudaki çok daha uzun süreli çöküşü içindeki yükselişi ve düşüşü Yıldız Savaşları Evren, belki de hiçbir zaman algılanabileceği kadar keskin niyetlere sahip olmayan bir eleştiridir. Nihayet, Yıldız Savaşları iyisiyle kötüsüyle döngüsel bir çatışma hikayesidir. Işık yükselir ve bunu karşılamak için karanlık, İmparatorluklar düşer ve Cumhuriyetler yükselir, böylece onlar da düşebilir ve İmparatorluklar yeniden yükselebilir. Ancak bu algı, Batı dünyasının büyük bir kısmının içinde bulunduğu siyasi dönemde yalnızca kültürel açıdan anlamlı değil; Benpişmiş Yıldız SavaşlarıSiyasal ideolojinin ilk başlangıcından modern çağa kadargelen her şey Yıldız Savaşları İsyancılar ile Andor kahramanlarının mezhepleri arasındaki siyasi ayrımla değişen derecelerde boğuşuyor.

Star Wars'un Ne Olduğu Bu başlıklı makale için resim  Cumhuriyet Her Zaman Vardı

Ekran görüntüsü: Lucasfilm

Devrim ne kadar kansız olabilir ve Faşizm tehdidiyle yüzleşmek için kendinizin hangi parçalarını masaya yatırmanız gerekiyor? ABunlar, aşağıdaki gibi serilerde öne çıktığını gördüğümüz büyüleyici düşünce keşifleri olacak mı? AndorSaw Gerrera’nın Mon Mothma’yı kışkırttığı yollar bunlardır. İsyancılar, amansız kötülükle savaşmak ve “kurallara göre savaştığınızı” bilerek kazanmak. Ama bunlar, o zamana kadar pencereden çıkmış fikirlerdir. Ahsoka Ve Mandaloryalı Çünkü Cumhuriyetin siyasal sistemine döndük. Ve nÖyle ya da böyle, Mon Mothma gibi figürlerde bile aynı yüzlerin yer aldığı Cumhuriyet her zaman farklı şekillerde sunulmuştur. Yıldız Savaşları yozlaşmış bir kalbin üzerine demokratik adaletin cilası gibi. Galaksinin en kötü unsurlarıyla anlaşmayı kesmeye istekli biri çünkü bu, uzlaşmanın erdemi adına ve Bu haftaki bölümde körü körüne söylendiği gibi, istekli biri Ahsoka, imparatorluk makinesinin altyapısını ve insanlarını pembe bir sözle yerinde tutmak. Bçünkü Ölüm Yıldızı hakkında ne söylersen söyle ama en azından İmparator Palpatine trenlerin zamanında çalışmasını sağladı.

Ahsoka Ve Mandaloryalı her ikisi de, İttifak’ı yeniden kuran asi, siyasi açıdan radikal unsurların devrildiği -ya öldürülüp, hayatlarını yaktıkları- Yeni Cumhuriyet’e işaret ediyor. asla göremeyecekleri gün doğumuya da savaşın çirkin gerçekliği artık gerekli olmadığında bir kenara atılacaktı. Onun yerine statüko geldiİmparatorluğun yükselişine ilk etapta: aynı tür Senato, statükonun ötesini görmeye isteksiz, İsyan’ın savaştığı aynı tür programlara, çünkü sistemler orada ve onları kullanmak ve güzel bir isim koymak daha kolay Bu sistemleri gerçekten sökme işini yapmak yerine bunun üzerine gidin; kahramanlarımız akıllarını yüzemez, bu kötü olur! Bir tedavi olarak, biraz hafif beyin yıkamayla olayları hafifletiyorlar.

Star Wars'un Ne Olduğu Bu başlıklı makale için resim  Cumhuriyet Her Zaman Vardı

Ekran görüntüsü: Lucasfilm

Yeni Cumhuriyet’in kaçınılmaz başarısızlığı ve bunun yarattığı hayal kırıklığı mesajı Yıldız Savaşları‘ hem kahramanlar hem de izleyiciler, aynı zamanda imtiyaz anlatının döngüsel iniş ve çıkışları hepimiz için bir uyarıdır:Kötülüğü gerçekten yenmek yerine onunla uzlaşmaya varıldığında elde edilen şey budur. Bu dersi ciddiye alana kadar her şeyi yeniden yapacaksınız, dünyayı yeniden alt üst edeceksiniz. Yıldız Savaşları en azından bu dersi görmezden gelmenin nasıl bir şey olduğunu bize yeterince iyi gösterdi.


Daha fazla io9 haberi mi istiyorsunuz? En son gelişmeleri ne zaman bekleyeceğinizi öğrenin hayret, Yıldız SavaşlarıVe Yıldız Savaşları yayınlanıyor, sırada ne var Film ve TV’de DC Universeve geleceği hakkında bilmeniz gereken her şey Doktor Kim.genel-7