Worldcoin’in kripto bazlı “bedava para” vaadi için irisinizi zaten tarattıysanız, biyometrik yatırımınız lansmanından bu yana yarı yarıya azaldı.

WLD Worldcoin’in mevcut fiyatları, madalyonun piyasaya sürülmesinden bu yana her geçen gün hızla düştü ilk olarak 24 Temmuz’da düştü. İlk olarak bildirildiği gibi Blokverilerine göre, WLD’nin fiyatı Ağustos başında 2,50 doların biraz altındayken 25 Ağustos itibarıyla yaklaşık 1,31 dolara düştü. CoinGecko. Bu, son 30 günde %44’lük bir düşüşe işaret ediyor ve eğer bu düşüş eğilimi devam ederse WLD’nin fiyatı bir ay sonra tek haneli rakamlara düşecek.

Worldcoin aparatına kaydolmak için kullanıcılar irislerinin taranması gerekiyor “Orb” adı verilen büyük, çelik bir top tarafından. Bu, kullanıcılara bir sözde Dünya Kimliği, hesabın arkasındaki kişinin bir yapay zeka robotu değil, gerçekten insan olduğuna dair bir tür müşterinizi tanıyın kanıtı. Tüm bunlar, WLD’niz için evrensel bir cüzdan ve ödeme yapmanın bir yolu olması öngörülen World uygulamasında bir araya geliyor.

Şirket, birden fazlasını aldığını iddia etti 2 milyon kayıt 13 Temmuz’a kadar World ID için Worldcoin, lansmanı sırasında 43’ten fazla WLD tokenini kendi bünyesine tahsis etti. Genişleyen Kullanıcı tabanı. Worldcoin kurucu ortağı ve yapay zeka lideri Sam Altman terfi ettirildi lansmandan sadece üç gün sonra insanların irislerini taratmasını sağlayan “dünya çapında çılgın çizgiler”.

Heyecan uzun sürmedi. İris taraması yaptıranlara 25 WLD verildi ve bu değerin en yüksek olduğu dönemde değeri yaklaşık 60 dolardı. Aynı miktarda tokenın değeri şu anda 30 doların biraz üzerinde. Erken satın alan birçok kişinin kripto hesaplarında çok daha fazlası olabilir; eğer şimdiye kadar ellerinde tutarlarsa, ilk yatırımlarının yarısı kadar bir değere sahip olabilirler. Mutlu olan tek kişi, Worldcoin’in erkenden düşeceğine dair bahse giren açığa satış yapanlardır.

Worldcoin’in arkasındaki şirket olan Tools for Humanity, tokenın fiyatı hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Bunun yerine şirket, kurucu ortak Alex Blania’nın son zamanlardaki cıvıldamak 12 Ağustos’ta, World App’in aylık 1,7 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğu, ancak uygulamanın ilk sürümünün üzerinden henüz bir ay geçmemiş olduğu anlatılıyor.

Sorunun bir kısmı uzun süredir biyometrik veri toplama uygulamaları. Tools for Humanity, defalarca kullanıcıların iris verilerinin anonimleştirildiğini ve şifrelendiğini iddia etti. Quartz’taki arkadaşlarımız olarak rapor edildi Bu yılın başlarında ülkenin başkenti Nairobi’de yaşayan insanlar, popüler mobil para uygulaması M-Pesa’ya bağlı bedava para beklentisiyle cezbedildi.

Ardından, lansmandan bir haftadan biraz daha uzun bir süre sonra, Kenya devlet yetkilileri askıya alınmış şirketin faaliyetlerini araştırdıklarını ve göz küresi tarama teknolojisini çevreleyen varsayılan güvenlik riskleri nedeniyle araştırdıklarını açıkladılar. Yerel kaynaklar ayrıca Kenya polisinin baskın Ülkedeki Worldcoin ofisleri, ülkenin soruşturmasını açıklamasından sadece birkaç gün sonra.

Onun Altman’ın bütün yumurtalarını aynı sepette tutması gibi değil. OpenAI hala onun geçim kaynağı ve eğer bu proje başarısız olursa, bu onun hem AI işini hem de AI düzenlemelerini yönetme yönündeki mevcut arayışında bir dipnot olacak. Ancak gerçek, maddi varlıklarla bağlantısı olmayan tüm kripto paralar gibi, tokeninin fiyatını belirleyen tek şey abartıdır. Orijinalinde anlatıldığı şekliyle Worldcoin’in tutkusu Beyaz kağıtdünya sahnesinde rekabet etmek, parasızlara para vermek ve banka hesabı olmayanları bankaya yatırmaktı.

Bu, kripto savunucularının on yıldan fazla bir süre önce Bitcoin’in ortaya çıkışından bu yana söyledikleriyle aynı şey. Devletin sunduğu geleneksel para birimlerinin mevcut dengesini bozmak istiyorlar. Ne yazık ki, kripto para piyasalarındaki mevcut gerileme, yalnızca müşterilerinin banka bakiyelerini bozan FTX gibi şirketlerden kaynaklandı.

genel-7