Kasım gişe takviminde büyük bir değişiklik yaparak, Denis Villeneuve’ün merakla beklenen filmi Dune: İkinci Bölüm Yıldızların projelerini tanıtmalarını engelleyen, devam eden aktör grevi nedeniyle gelecek yıla ertelendi.

Efsanevi ve Warner Bros.’ Büyük bütçeli devam filminin 3 Kasım’da Kuzey Amerika’da vizyona girmesi planlanıyordu, ancak bunun yerine yurt içinde 15 Mart 2024’te vizyona girecek. Legendary ve Warners, eşleştirilmiş bir hamleyle geri çekildi. Godzilla x Kong: Yeni İmparatorluk 12 Nisan 2024’e kadar bir ay (daha önce açılması planlanmıştı) Kumdan tepe‘nin yeni tarihi 15 Mart).

Son olarak bir sonrakine basıyoruz Godzilla taksit, New Line ve Warner Bros. Pictures Animation’ın yerinin değiştirilmesiyle sonuçlandı Yüzüklerin Efendisi: Rohirrim’in Savaşı 12 Nisan 2024’ten 13 Aralık 2024’e kadar. (New Line’ın canlı aksiyonu LOTR çadır direkleri Aralık ayının vazgeçilmeziydi.)

Kumul 2 grevin 2023 sinema gösterim takvimi üzerindeki etkisi açısından bugüne kadarki en büyük kayıp oldu ve sinema sahipleri için pek de iyi bir haber değil. Ancak etkisi çok daha kötü olabilirdi. İlginç bir şekilde Warners Aralık ayındaki üç büyük filmini takvimde tutuyor: Wonka (15 Aralık), Aquaman ve Kayıp Krallık (20 Aralık) ve Mor renk (25 Aralık).

İçerdekiler, Warner Bros.’un tiyatroya kararlı olduğunu ve pandeminin yarattığı karışıklığın ardından, ikili WGA ve SAG-AFTRA saldırılarının yarattığı belirsizlik ortamında bile işleri toptan taşımakta tereddüt ettiğini söylüyor.

Şöyle bir film Kumdan tepeTimothée Chalamet ve Zendaya’nın liderliğindeki yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosuna sahip olan film, yeteneklerin güçlü bir küresel tanıtım baskısı olmadan tam gişe potansiyelini gerçekleştirme açısından zorlanacaktı. Yüksek profilli devam filminin evi olan Legendary, kararını dağıtım ortağı Warners ile birlikte verdi. Bir ödül kampanyası da aynı şekilde sorunlu olacaktır.

Gruba yeni katılanlar Kumdan tepe franchise arasında Austin Butler, Florence Pugh, Christopher Walken ve Léa Seydoux yer alıyor. Geri dönen oyuncular arasında Rebecca Ferguson, Javier Bardem, Josh Brolin, Stellan Skarsgard, Dave Bautista ve Charlotte Rampling gibi isimler yer alıyor.

İçerdekiler, Warners’ın pazarlamaya başlaması gerekeceğini göz önünde bulundurarak Legendary’nin fişi çekmeden önce daha fazla bekleyemeyeceğini söylüyor Kumul 2 Eylül ayı başlarında ciddi anlamda. İçeridekiler, ek sürenin oyuncu kadrosunun başlangıçta amaçlandığı gibi dünya çapındaki bir pazarlama hamlesine katılmasına olanak tanıyacağından umutlu. Filmin yeni vizyon tarihi tam teşekküllü bir Imax sürümüyle desteklenecek. Mart ayı, bahar tatili ve bunu takip eden Paskalya tatili sayesinde, etkinlik fotoğraflarını yayınlamak için önemli bir koridor.

2021’de vizyona giren Villeneuve’ün Kumdan tepe Dünya çapındaki gişede 402 milyon dolardan fazla hasılat elde etti; bu, pandemik baskılar ve HBO Max’te eş zamanlı olarak yayınlanmış olması dikkate alındığında sağlam ve umut verici bir rakam. Devam filmi, çeşitli nedenlerden dolayı daha da büyük bir çekişme olmayı umuyor.

Bölüm Bir daha çok düşündürücü bir film. Bölüm iki aksiyon dolu, destansı bir savaş filmi. Çok daha yoğundur. Tüm yeni mekanlara gittik” dedi Villeneuve, Nisan ayında CinemaCon’da. “Tekrarlama hissini istemedim. Hepsi yeni setler. Her şey yeni.”sinema-2