Kıyamet binlerce nedenden dolayı ikoniktir. Kan ve metal seviyesi tasarımı, geniş, harika hissi veren cephaneliği ve öldürmesi her zaman eğlenceli olan iblisleri arasında, Doom 1993’ün neden tüm klasik FPS oyunları arasında en büyük ve en etkili oyun olmaya devam ettiği açıktır. Ancak her şeyden önce bir şey öne çıkıyor; hız. Diğer atıcılar hızlı olabilir ve çok fazla hareket gerektirebilir, ancak nadiren ‘Kıyamet hızlı’ olurlar ve balistik hareket ile sürekli kurşun savurma hücumu arasındaki son derece tatlı noktayı bulabilirler. Lovecraft dünyasını ve Dishonored’ın özel yeteneklerini Doom’un mükemmel dans ve yıkım karışımıyla birleştiren, Unreal Engine 5 ile oluşturulmuş yeni bir patlayıcı nişancı oyunu Forgive Me Father 2’ye girin. Blood, Quake, Half-Life ve 90’ların diğer monolitleri burada güçlü ancak Borderlands, BioShock ve XIII’ün tonları da var. Bu, her açıdan, FPS fanatikleri için bir FPS’dir.

Byte Barrel tarafından 2022’de piyasaya sürülen orijinal Forgive Me Father, Innsmouth’tan ilham alan doğrusal bir dünyada kozmik korku düşmanlarının dalgalarını yok ederken sizi ya ‘Gazeteci’ ya da ‘Rahip’ olarak canlandırıyor. Devam filminde ise işler değişiyor. Her seviye arasında, donanımları ve becerileri kişiselleştirebileceğiniz ve hayranların en sevdiği birkaç karakterle esintiyi yakalayabileceğiniz küçük bir merkeze dönersiniz. Anlatı dallara ayrılıyor ve birden fazla son var. Patlayıcı bir nişancı ruhuna sahip olan Forgive Me Father 2 yine de Unreal’ın en son sürümü üzerine inşa edilmiş ultra modern bir FPS’dir.

Byte Barrel CEO’su Ernest Krystian, PCGamesN’e “UE5, daha iyi oyunları daha kolay oluşturmanıza olanak tanıyor” dedi. “Bazen çok büyük olabilir! Bazı geliştiriciler bu nedenle farklı motorlar seçebilir. Ama bizim için mükemmel bir şekilde uyuyor. Unity’de geliştirmeye başladık ama harika oyunlar yapma konusunda bize daha fazla olanak sağladığı için Unreal’a geçtik.”

Beni Affet Baba 2’nin bu kadar güzel görünmesinin nedeni kısmen bu. Pürüzsüz. Çok keskin. Dinamik ve ortam aydınlatmasıyla doludur. Ama aslında anahtar, Byte Barrel’in müthiş görsel tasarımıdır. Bölüm 3D, kısmen gölgeli, ancak her zaman Doom ve Build motorlarının klasiklerinden ilham alan Forgive Me Father 2’nin estetiği her zaman çarpıcıdır. Her kare bir çizgi roman paneline benziyor. Silah vuruşları net ve kanlı, animasyonlar ise retro sadelik ile modern gelişmişlik arasında harika bir çizgide yürüyor.

Krystian şöyle devam ediyor: “Bir Boomer Shooter’ın kalbinize dokunması ve çocukluğunuzun anılarına ulaşması gerekiyor.” “Bazı şeylerin yapılması gerekiyor. Örneğin harika bir av tüfeği. Ayrıca bir tür basitlik. Ama bunun bir çeşit tarifi olduğunu söylemek istemiyorum.”

Her Lovecraft hikâyesinde olduğu gibi, Affet Beni Baba 2’de de akıl sağlığı önemli bir rol oynuyor. Ne kadar çok kaos ekerseniz ve ne kadar çok katliama tanık olursanız, ‘Delilik’ ölçünüzü o kadar yükseltirsiniz. Çok yükselirse, olumsuz etkileri olabilir, ancak bunu doğru anda kullanırsanız, zamanı geçici olarak durdurabilir, donmuş düşmanları patlatıp aksiyona geri dönebilirsiniz.

İlk oyundan itibaren The Priest olarak oynadığınızda zihniyetiniz de hikayenin merkezinde yer alıyor. Görünüşe göre Rahip bir sanatoryuma kilitlenmiş ve Beni Affet Baba’daki olaylardan sonra gerçekliğe olan hakimiyetini kaybetmiş. Sonra yine her şey göründüğü gibi olmayabilir…

Forgive Me Father 2, 2023 yılı sonundan önce Steam’de Erken Erişime çıkacak ancak Byte Barrel henüz kesin bir tarih belirlemedi. Benzer şekilde, henüz tam bir çıkış tarihi yok, ancak modern ile klasiği kusursuz bir şekilde harmanlayan hızlı, yoğun ve derinlemesine bir FPS istiyorsanız Forgive Me Father 2 kesinlikle beklemeye değer.

Bu arada, PC’de hâlâ alabileceğiniz en iyi eski oyunlardan bazılarıyla retro nişancı heyecanını giderin. Alternatif olarak, önümüzdeki birkaç ay ve sonrasında çıkacak en iyi oyunlarla geleceğin neler getireceğini görün.oyun-2