A korkunç yeni rapor New York Times’tan “neredeyse çarpışmalar” iddiasıTicari uçakları içeren Amerika’da temelde haftalık bir olaydır. Times raporu, Federal Havacılık İdaresi’nin yanı sıra az bilinen NAS’tan alınan kapsamlı kayıtlardan yararlanıyorPilotlar ve hava trafik kontrolörleri tarafından sunulan “güvenlik raporlarını” içeren bir veritabanı. Bütünüyle bakıldığında, belgeler “tüm büyük ABD havayollarının” uçaklarının hemen hemen her zaman “kötü ıskalama” yaşadığını, yani neredeyse birbirlerine çarpacaklarını ortaya koyuyor.

Times’ın analizi, bu tür “yakın görüşmelerin” haftada birkaç kez gerçekleştiğini ve yalnızca geçen ay bu tür 46 olayın rapor edildiğini gösteriyor. Verilerin mevcut olduğu en son 12 aylık dönemde muhabirler, büyük havayollarının karıştığı yaklaşık 300 “çarpışmaya yakın” olayın rapor edildiğini ve bunların bazılarının yalnızca son saniye manevrasıyla felaketten kaçındığını buldu.

Bu olaylardan bazılarının somut ayrıntıları Times’ın haberlerinde açıkça ortaya çıkıyor ve bu ayrıntılar muhtemelen bazı okuyucuların doğal hayatlarının geri kalanı boyunca hava yolculuğuna çıkmamaya yemin etmeleri için yeterli. Times’ın haberine göre, olayların büyük çoğunluğunun pilot veya hava trafik kontrolörünün hatasından kaynaklandığı söyleniyor ve bunların çoğu havalimanlarının içinde ve çevresinde kalkış veya iniş sırasında meydana geliyor.

Yakın zamanda Fort Lauderdale, Florida’da meydana gelen bir olayda, bir hava trafik kontrolörü yanlışlıkla bir Delta jetinin iniş için havaalanına yaklaşmasına izin verdi ve bu da onu, iniş izni verilen Spirit havayollarına ait bir uçuşla çarpışma rotasına soktu. New Orleans Uluslararası Havalimanı’ndaki başka bir olayda, Southwest’e gelen bir uçuş, kalkış aşamasında olan bir Delta uçuşuyla neredeyse çarpıştı. Hikayeler uzayıp gidiyor.

The Times, tüm bu karmaşayı “güvenlik ihlalleri ve kıl payı atlatılan endişe verici bir durum” olarak adlandırıyor ve ABD havalimanlarında tehlikeli olayların giderek daha sık rapor edildiğini söylüyor. Bununla birlikte, tehlikeli olayların daha sık mı meydana geldiği ya da olayların raporlanmasının artıp artmadığı belli değil. Yine de rapor, bu eğilimin ardındaki en büyük suçlunun, hava trafik kontrol kulelerindeki “kronik” personel yetersizliği olduğunu öne sürüyor. Bu bir bilinen sorun bir süredir ticari havacılık dünyasında. Yaygın görüş, salgının özellikle hava yolculuğu endüstrisini sert bir şekilde etkilediğini ve bu dönemde hava trafik kontrol personel seviyelerinin azaldığını ve hiçbir zaman tam olarak toparlanmadığını öne sürüyor. FAA’nın personel sayısını yeniden artırma yönündeki son çabalarına rağmen işler oldukça çetrefilli görünüyor. Gazete şöyle diyor:

Times’ın tespitine göre, Mayıs ayı itibarıyla ülke çapındaki 313 hava trafik tesisinden yalnızca üçünde FAA ve kontrolörleri temsil eden birlik tarafından belirlenen hedefleri karşılamaya yetecek kadar kontrolör bulunuyordu. Birçok kontrolörün haftada altı gün çalışması gerekiyor ve bir program o kadar yorucu ki, birçok federal kurum bunun kontrolörlerin işlerini düzgün bir şekilde yapma yeteneklerini engelleyebileceği konusunda uyardı.

Görünüşe göre hava trafik kontrolörleri bu durumdan o kadar rahatsız olmuşlar ki, ek insan gücü ve kaynak için çaresiz bir taleple FAA’ya mektuplar yazmaya başladılar. Raporda ortaya çıkan böyle bir mektupta şunlar belirtiliyor: “Personel sıkıntısı sürdürülemezliğin de ötesinde. Artık SADECE TEHLİKELİ bir aşamaya geçti… Kontrolörler sağda ve solda hatalar yapıyor. Yorgunluk aşırı… Güvenlik sınırı on kat aşındı. Moral dibe vurmuş durumda. Kendimi normalde asla almayacağım riskler ve kestirme yollar alırken buluyorum.”genel-7