Experian Tüketici Hizmetleri’ne, tüketicilere gelecekteki e-posta aboneliklerini iptal etme seçeneği sunmadan ticari e-postalar gönderdiği iddiasıyla Pazartesi günü 650.000 dolar para cezası ödemesi emredildi. Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Experian’ın, ticari e-postalar gönderen tüm şirketlerin veya bireylerin tüketicilere kapsam dışında kalma seçeneği sunmasını gerektiren CAN-SPAM Yasasını (İstenmeyen Pornografi ve Pazarlamaya Saldırıyı Kontrol Etme Yasası) ihlal ettiğini tespit etti..

Experian, tüketicilere ücretsiz kredi izleme üyelikleri sunmak için kredi bilgileri, pazarlama hizmetleri ve analitik araçlar sunuyor; bu, istese de istemese de herkesin bir noktada karşılaşacağı türden bir şirket.. A şikayet Kaliforniya’nın merkezindeki ABD Bölge Mahkemesi tarafından açılan davada, ücretsiz bir hesap açan herkesin, abonelikten çıkma seçeneği olmaksızın istenmeyen e-postalarla boğulduğu iddia edildi. “Hizmet Hesabı yerine Ücretsiz Üyelik hesabı oluşturan tüketiciler için, [Experian] şikayette, daha sonra bu tüketicilerin e-posta adreslerine, hesap güncellemeleri sağlayan mesajlar gibi görünen ticari e-postalar gönderildiği iddia ediliyor.

İddiaya göre e-postalar önemli bilgiler içerdiğini ima ediyordu, ancak bunun yerine tüketiciden Experian’ın tespit ettiği bir arabanın kendilerine ait olup olmadığını doğrulamasını istedi ve tüketicilere kredi puanlarını artırmak için hizmetlerini kullanmalarını önerdi. veya bir “Karanlık Web Taraması” teklif etti. FTC’nin bir raporunda, şikayette e-postaların iddia edildiği gibi tüketicinin hesabına odaklanmadığı, bunun yerine “doğası gereği ticari” olduğu belirtildi. basın bülteni.

Şikayette, diğer sorunların yanı sıra, araçların sahte olduğunu, çok eski olduğunu veya bunlarla veya kimlikleriyle hiçbir ilgisi olmadığını söyleyen çok sayıda tüketiciye “arabanızı onaylayın” e-postalarının gönderildiği bildirildi. Şikayette ayrıca, Experian’ın “kişisel bilgilerini üçüncü taraf pazarlamacılarla paylaşmayı kabul etmeden” araçları kaldırmalarına izin vermediğinden de şikayetçi oldukları belirtiliyor.

Gösterilen e-postalar mahkeme belgeleri, kişinin hesabının durumuyla ilgili bir güncelleme olduğunu iddia ederken altta “Bu bir pazarlama e-postası değil” ifadesini okuyun. E-posta, tüm Experian e-postalarından aboneliğinizi iptal etmek için bir bağlantı sunmuyor, bunun yerine alıcının “bazı uyarıları ve iletişim tercihlerini güncelleyebileceğini” söylüyor ancak şunu ekliyor: “Hesabınızın durumuyla ilgili bunun gibi bildirimler almaya devam edeceksiniz. ”

Mahkemenin öngördüğü şekilde karar vermesi kalıcı tedbir kararı Experian’ın “CAN-SPAM Yasasını ihlal eden yanıltıcı ve adil olmayan eylem veya uygulamalara katıldığını” ve şirketin tüketicilere “işlem veya ilişki” mesajları göndermesini yasakladığını söyledi. Başvurudan sonraki yedi gün içinde ödenmesi gereken 650.000 ABD dolarına ek olarak mahkeme, Experian’ın pazarlama e-postalarından vazgeçmeye yönelik açık bir seçenek eklemesini de talep ediyor.

FTC Tüketiciyi Koruma Bürosu’ndan Direktör Samuel Levine, “Üyeliğe kaydolmak, istenmeyen e-postalara kaydolduğunuz anlamına gelmez, özellikle de tüm yapmaya çalıştığınız şey kimliğinizi korumak için kredinizi dondurmak olduğunda” dedi. FTC’nin basın bülteni. “Pazarlama mesajlarına aboneliğinizi her zaman iptal etme hakkına sahipsiniz ve FTC bu hakkın uygulanmasını ciddiye alıyor.”

Experian, Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi. Aşağıda yer alan şikayetin tamamını okuyabilirsiniz.genel-7