Art arda gelen yıllık kayıpların ardından, SpaceX’in maliyetlerdeki artışa rağmen yılın ilk çeyreğinde kar elde ettiği bildirildi. şirket, henüz uçmamış olan kanıtlanmamış Starship roketi için harcama yapmaya devam ediyor.

Özel uzay şirketi, 2023’te 1,5 milyar dolarlık gelir üzerinden 55 milyon dolarlık ilk çeyrek karı elde etti, The Wall Street Journal bildirildi SpaceX’in mali durumunun nadir bir görüntüsünü sunan belgelere dayanmaktadır.

Hatta bu yıl SpaceX, Starship roketine daha fazla para bıraktıağır kaldırma fırlatma aracının atışları sırasında hasar gören bir fırlatma rampasının yükseltilmesi Nisan’da ilk test uçuşugüvenilir Falcon 9 roketinden ve internet takımyıldızı Starlink’ten elde edilen gelirler, şirketin kâr elde etmesine yardımcı oluyor.

Bir yıl önce SpaceX, giderlerinin 2021’de 3,3 milyar dolardan 2022’de 5,2 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. Ancak şirketin gelirleri ikiye katlanarak 4,6 milyar dolara yükseldi ve bu da SpaceX’in yıllık zararını 2021’de 968 milyon dolardan 2022’de 559 milyon dolara düşürdü. , mali belgelere göre. Belgeler ayrıca 2021 ve 2022’de şirketin mülk ve ekipman alımlarının yanı sıra araştırma ve geliştirme için toplam 5,4 milyar dolar harcadığını ve bunun bir kısmının belgelerde belirtilmese de Starship’in geliştirilmesine gittiğini ortaya koydu. tam olarak ne kadar

SpaceX’in Falcon 9’u rekor kıran 60 fırlatma gerçekleştirdi 2022’de. Güçlü roket daha da yüksekte gibi diğer fırlatma araçları gibi bu yıl talep United Launch Alliance’ın Vulcan Centaur’u, çıkışlarını yapamadı. SpaceX ayrıca kabarık 2023’te Falcon 9’da yörüngeye yapılan yolculukların fiyatı yaklaşık %8 arttı ve fırlatma şu anda 67 milyon dolara mal oluyor.

Yine de, SpaceX’in yaklaşmakta olan Starship roketinin yolculuğunda çok şey varsonrasında topraklı kalır roket motorlarından birkaçı arızalandığında ve kendi kendini imha etmeye zorlandığında ideal olmayan test uçuşu. Şirket son zamanlarda dosyalanmış Federal Havacılık İdaresi’ne (FAA) son aksilik raporu, yönetimin SpaceX’e Starship’i tekrar başlatması için yeşil ışık yakabilmesi için çok önemli bir adım. bu FAA ayrıca bir dava ile mücadele ediyor Boca Chica’daki SpaceX’in Starship faaliyetlerine verdiği onay nedeniyle koruma ve Teksas-yerel kar amacı gütmeyen grupların oluşturduğu bir koalisyonun dava açmasına neden olan başarısız lansmanla ilgili. UzayX yakın zamanda FAA’nın yanında savaşmak için başvurdu bu davada

SpaceX, şirket bir denetim altında olduğu için Starship’in uçtuğunu görmek için can atıyor. 2,89 milyar dolarlık sözleşme ile NASA, roketinin Ay’a iniş versiyonunu kullanacak 2025’in sonlarına kadar Ay’a insan iniş uzay ajansının Artemis 3 görevinin bir parçası olarak ve sonra Artemis 4 için tekrar 2028 yılında, bir 1,15 milyar dolarlık ayrı sözleşme geçen yıl imzalandı NASA, son zamanlarda ticari ortağından şüphe etmeye başladı. Starship, Artemis görevlerini ertelemekle tehdit ediyor.

Haziran ortasında, SpaceX CEO’su Elon Musk, Starship altı ila sekiz hafta içinde tekrar uçacaktı, ama aşırı iddialı zaman çizelgelerini ciddiye almamayı öğrendik. Şimdilik, yeni nesil roket, yörünge yüksekliklerine ulaşabileceğini kanıtlamak için ikinci bir şansı bekliyor.

Elon Musk’ın uzay macerası hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Kapsamımızın tamamına göz atın SpaceX’in Starship mega roketi ve SpaceX Starlink internet uydusu mega takımyıldızı. Ve hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin twitter ve Gizmodo’nun adanmışlarına yer işareti koyun Uzay uçuşu sayfası.genel-7