San Sebastian film festivali, İspanya’da henüz gösterime girmemiş, eleştirmenlerce beğenilen yeni filmleri gösteren Perlak kenar çubuğu için bu yılki festival sezonunun en iyilerini bir kez daha seçti.

Cuma günü açıklanan 2023 Perlak dizisi, Celine Song’un Sundance hitini içeriyor Geçmiş Yaşamlar ve Maite Alberdi’nin Büyük Jüri ödüllü belgeseli Ebedi Hafıza, Christian Petzold’un Berlin kaçışı Bir ateş ve Cannes sansasyonları ilgi alanı Jonathan Glazer’dan, Todd Haynes’in Mayıs AralıkAki Kaurismäki’nin Düşmüş yapraklar, Wim Wenders’ın Mükemmel Günler, Warwick Thornton’ın Yeni Çocuk, Canavar Hirokazu Kore-eda’dan ve Justine Triet’in Palme d’Or kazananı Bir Düşüşün Anatomisi.

İstenmeyenlerFransız yönetmen Ladj Ly’nin (SefillerÖnümüzdeki ay Toronto’da prömiyeri yapılacak olan ), yarışma dışı gösterimle Perlak bölümünü kapatacak. Toronto’ya bağlı başka bir özellik, Aptal Para, Perlak kesimini de yaptı. Avustralyalı film yapımcısı Craig Gillespie’den (ben, Tonya) GameStop kısa süreli dramanın hikayesini anlatıyor ve başrollerde Paul Dano, Seth Rogen ve Shailene Woodley var.

Venedik’ten San Sebastian, Ryusuke Hamaguchi’nin yerini alacak Kötülük YokturDanimarka dönemi draması Vaat Edilen Topraklar yönetmen Nikolaj Arcel’den (Kraliyet meselesi) Matteo Garrone’nin mülteci draması Mads Mikkelsen’in oynadığı Io Capitanove Michel Franco’nun Hafıza Jessica Chastain ve Peter Sarsgaard’ın oynadığı.

Kapanış filmi dışında, Perlak bölümündeki tüm filmler, San Sebastian izleyicileri tarafından oylanan San Sebastian Seyirci Ödülleri, 54.000$ (50.000 Euro) en iyi film ödülü ve 22.000$ (20.000 Euro) en iyi Avrupa filmi ödülüne hak kazanır.

San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin 71.’si 22-30 Eylül tarihlerinde yapılacak.sinema-2