ISRO Cuma günü, Chandrayaan-3 uzay aracının Lander Modülüne yerleştirilmiş kameralar tarafından yakalanan Ay’ın bir dizi görselini yayınladı. İniş Modülünün Perşembe günü uzay aracının Tahrik Modülünden ayrılmasının ardından çekilen görüntülerde, ISRO tarafından yayınlanan fotoğraflarda ‘Fabry’, ‘Giordano Bruno’ ve ‘Harkhebi J’ olarak işaretlenen Ay’ın yüzeyindeki kraterler görülüyordu. ‘.

Ülkenin uzay ajansı, 15 Ağustos’ta Lander Konum Tespit Kamerası (LPDC) tarafından çekilen görüntüleri ve 17 Ağustos’ta Lander Imager (LI) Kamera-1’den alınan görselleri X’te (eski adıyla Twitter) paylaştı. Tahrik Modülünden İniş Modülü.

İniş aracı (Vikram) ve gezici araçtan (Pragyan) oluşan Lander Modülü, 23 Ağustos’ta Ay’ın güney kutbuna yumuşak iniş için onu Ay’ın yüzeyine yaklaştıracak bir yörüngeye Cuma günü indirilecek.

Bu arada, Cuma günü ISRO, Chandrayaan-3’ün Lander Modülünün başarılı bir şekilde Ay’a yaklaştıran bir azaltma (yavaşlatma) operasyonu geçirdiğini ve sağlığının normal olduğunu söyledi.

İniş aracı (Vikram) ve gezici araçtan (Pragyan) oluşan Lander Modülü, 20 Ağustos’ta, kendisini Ay’ın yüzeyine çok daha yaklaştıracak bir yörüngeye indirilmek üzere ikinci boşaltma operasyonundan geçecek.

ISRO, ” Lander Modülü (LM) sağlığı normal. LM, yörüngesini 113 km x 157 km’ye düşüren bir güç azaltma operasyonundan başarıyla geçti. İkinci tahliye operasyonunun 20 Ağustos 2023, 02:00 IST civarında yapılması planlanıyor.” X üzerine bir yazı

Chandrayaan-3’ün Lander Modülü, uydunun 14 Temmuz’da fırlatılmasından 35 gün sonra, Perşembe günü Tahrik Modülünden başarıyla ayrıldı.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

genel-8