iPhone 15 serisi akıllı telefonların bu yıl erteleneceği bildiriliyor. Apple, yeni iPhone neslini genellikle Eylül ayında tanıtıyor ve aynı ay içinde birkaç gün sonra satın alınabilir hale getiriyor. iPhone 12 serisi, 2020 yılındaki COVID-19 salgını nedeniyle normalden daha geç tanıtıldı. Bu yıl, Apple’ın yakında çıkacak olan iPhone 15 serisi benzer bir gecikmeyle karşılaşabilir. Bir Bank of America (BoA) analisti, iPhone 15 serisinin Eylül yerine yalnızca Ekim ayında piyasaya çıkabileceğini öne sürüyor. iPhone 15 lansmanındaki gecikmenin Apple’ın Eylül çeyreğini de etkileyeceği tahmin ediliyor. Bu arada başka bir rapor, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’in ekran üretim sorunları nedeniyle Eylül ayındaki lansmanda yetersiz kalacağını iddia ediyor.

BoA Global Araştırma Analisti Wamsi Mohan, son yatırımcı notunda erişildi by Barrons, “iPhone 15’in lansmanı birkaç hafta ertelenebilir ve yeni nesil telefonun lansmanı Aralık çeyreğine itilebilir” diyor. Mohan’ın iddialarının bazı tedarik zinciri denetimlerine dayandığı bildiriliyor. Analist ayrıca Apple hisseleri için fiyat hedefini 190 $’dan (yaklaşık 15.000 Rs) 210 $’a (yaklaşık 17.000 Rs) yükseltti, ancak Eylül 2023’te sona eren mali yıl için iPhone satışlarının beklenenden daha düşük olabileceğine dair endişeler olduğunu söylüyor.

Mohan, 2020’de iPhone 12 lansmanı hakkında oldukça doğru bir tahminde bulundu. Tedarik zinciri üzerindeki koronavirüs etkisi nedeniyle, iPhone 12 Pro’nun sevkiyatı Ekim ayı sonuna ertelendi ve iPhone 12 mini ve iPhone 12 Pro Max’in sevkiyatı Kasım ayının ikinci haftasında başladı.

bu arada bir rapor The Information, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’in Eylül ayında resmiyet kazanacağını ancak ekran üretimindeki sorunlar nedeniyle çok az tedarik edileceğini belirtiyor. Apple’ın ekran tedarikçilerinin, çerçevelerin genişliğini azaltmak için Pro modelleri için yeni bir üretim süreci kullandıkları bildiriliyor. Bu da iPhone 15 Pro modellerinin önceki modellere göre biraz daha büyük ekrana sahip olmasını sağlayacak.

LG Display’in üretim sürecinde, Pro modellerinin metal kabuğuna kaynaştırıldığında güvenilirlik testinde başarısız olan ekranlarla ilgili sorunlar yaşadığı bildiriliyor. Apple’ın, güvenilirlik testini geçmeleri için LG tarafından yapılan ekranların tasarımını değiştirdiği ve montaj için kullanılabilecek Samsung yapımı ekranlara sahip olduğu söyleniyor. Bu sorunlar, lansman sırasında bir kıtlığa neden olabilir. Serinin en premium modeli olan iPhone 15 Pro Max’in en çok etkileneceği bildiriliyor.

Apple, Eylül ayında yeni iPhone ünitelerini piyasaya sürme geçmişine sahip olsa da, iPhone X ve iPhone XR Eylül ayında tanıtılmış ancak mağazalara bir süre sonra ulaşmıştı. Önceki raporlara göre iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerinden oluşan iPhone 15 serisinin Eylül ayında resmiyet kazanması bekleniyor.


Apple, yıllık geliştirici konferansında yeni Mac modelleri ve yaklaşan yazılım güncellemeleriyle birlikte ilk karma gerçeklik kulaklığı Apple Vision Pro’yu tanıttı. Gadgets 360 podcast’i Orbital’de WWDC 2023’te şirket tarafından yapılan en önemli duyuruların tümünü ele alıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8