Kredi: Unsplash/CC0 Public Domain

Uçan arabalar. Uzay turizmi. Mars’tan dönen astronotlar için güvenli yeniden giriş.

NASA Langley Araştırma Merkezi’nin akıllı uçuş sistemleri baş mühendisi Charles “Mike” Fremaux’a göre, bu teknolojiler hala bilim kurgu, ancak bazıları çok uzun sürmeyecek.

Bu kavramları, özellikle kamu ve askeri güvenlik açısından test etmek için NASA Langley, 40 yılı aşkın bir süredir ilk yeni rüzgar tünelini inşa ediyor. Fremaux’nun 25 yıldır peşinde olduğu bir proje olan NASA Uçuş Dinamik Araştırma Tesisi, yaklaşık 80 yaşında olan iki küçük rüzgar tünelinin yerini alacak. Merkezin en yeni ve en büyüğü olan Ulusal Transonik Tesis 1980 yılında inşa edilmiştir.

Salı günü Hampton’daki Virginia Hava ve Uzay Bilim Merkezi’nde bir sunumda “Bu tesisler, bu işin çoğunu yapmak için gerçekten özel olarak yapılmış” dedi. Konuşma, NASA Langley’in Sigma Serisi topluluk derslerinin bir parçasıydı.

“Bu bizim geleneksel kaptan köşkümüz değil. On yıllardır üzerinde pervane olan hiçbir şeyi test etmedik.”

Bunun nedeni, birçok yeni geminin elektrikli dikey kalkış ve iniş veya “eVTOL” teknolojisine bağlı olmasıdır. Hava yollarında muhtemelen düzinelerce hatta yüzlerce özel araç varken, araçların gerçek dünya koşullarında nasıl tepki vereceğini anlamak için araştırmaya ihtiyaç vardır.

Fremaux, bu teknolojilerden bazılarının 2040 veya daha erken bir tarihte yaygınlaşmasını bekliyor.

25.000 metrekarelik tesisi tasarlamak ve inşa etmek için 43,2 milyon dolarlık federal hükümet sözleşmesi, Birmingham, Alabama merkezli bir inşaat şirketi olan BL Harbert International’a gitti. 2025’in başlarında açılması bekleniyor.

Fremaux, rüzgar tünelinin 130 fit uzunluğunda olacağını söyledi ve yeteneklerini yerini alacak olanlarla karşılaştırdı: 1939’da inşa edilen 12 fitlik, Düşük Hızlı Dönen Tünel ve 1940’ta inşa edilen 20 fitlik Dikey Dönen Tünel.

Fremaux’nun söylediğine göre, merkezin diğer rüzgar tünellerini kullanarak üzerinde çalıştığı bir proje, şu anda yaklaşık 16 tanesi çalışıyor, dedi, 2006’da Ay’ın yörüngesinin dışından malzeme getiren ilk uzay aracı olan Stardust Misyonuydu.

Fremaux, NASA Langley’de geliştirilen paraşüt teknolojisi olmadan, bu görevden örnekleri kurtarmanın mümkün olmayacağını söyledi.

Şimdi, yeni nesil ticari, dünyaya bağlı havacılığın test edilmesinin yanı sıra, Uçuş Dinamikleri Araştırma Tesisi, Ay ve Mars’tan dönen misyonların giriş, iniş ve inişlerinin yanı sıra Venüs ve Titan’ın bir uydusu olan Venüs’ün keşfi için deneysel destek sağlayacak. Satürn.

Araştırma, insanlı uzay araştırmalarını destekleyerek, Mars’a bir insan görevinde güvenli iniş ve yeniden giriş olasılığına katkıda bulunacak.

Fremaux, araştırmanın, Langley’in yaklaşık 100 yıldır kamu ve özel hava trafiğinin hayal etmesi zor olandan hayal etmesi zor olana geçtiği için yaklaşık 100 yıldır gerçekleştirdiği bazılarına benzer olacağını söyledi.

Tünel sadece halka değil, orada çalışan teknisyenlere de koruma sağlayacak.

“Modeller nasıl piyasaya sürülecek ve geri alınacak?” 89 yaşındaki seyirci üyesi Ronald Hermansderfer, küçük, serbest uçan ölçekli modellere atıfta bulunarak sordu.

Fremaux izleyicilerden mırıldanarak, “Plan, bunu tıpkı şimdi yaptığımız gibi yapmak; çok yetenekli bir teknisyen modelleri elle başlatacak. Bu şaka değil,” dedi. “Bu doğru ve burada, şimdi emekli olan ve bu işi uzun yıllar yapan bir kişi var. Bu yüzden bunun yüklü bir soru olduğunu biliyorum.”

Fremaux, merkezde 1983’ten 2002’ye kadar teknisyen olarak çalışan Hermansderfer’i tanıdı. Hermansderfer’in işi tehlikeliydi; birisi tesisin başka bir yerinde yanlış kapıyı açarak basınç farkını etkilerse, bir teknisyen bir modeli fırlatırken rüzgar tüneline çekilebilir.

Fremaux, yeni sistemin bir basınç dengeleme sistemine sahip olacağını söyledi.

Konuşmanın ardından Hermansderfer, çocukken kağıt uçakları ateşe verip pencerelerden dışarı attığını söyledi. Langley’deki test tünellerinde oldukça benzer bir şey yaptı. Ama tehlikede olduğu hiç aklına gelmemişti.

Aynı zamanda Ronald Hermansderfer adlı ve NASA Langley’den emekli olan oğlu güldü.

“Belki de sana söylememişlerdir,” dedi.

©2023 Virginian-Pilot.

Tribune Content Agency, LLC tarafından dağıtılmaktadır.

Alıntı: NASA’nın 40 yıldaki ilk yeni rüzgar tüneli bilim kurguyu gerçeğe dönüştürecek (2023, 17 Temmuz) https://phys.org/news/2023-07-nasa-tunnel-years-science-fiction adresinden 18 Temmuz 2023 tarihinde alındı. html

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1