Uzmanlar, bir kripto para birimi geliştiricisinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı dönüm noktası niteliğindeki yasal zaferinin, Coinbase ve diğer şirketleri, ajansın sektör üzerindeki yargı yetkisini savunma girişimine direnme konusunda harekete geçireceğini söyledi.

Perşembe günkü Ripple Labs’in XRP tokenini borsalarda satarak menkul kıymetler yasasını ihlal etmediğine dair kararı, kripto para birimi endüstrisine karşı on yıllık yaptırımda SEC için ilk büyük aksilik oldu. Konuya aşina olan ve halka açık konuşma yetkileri olmadığı için isimlerini vermek istemeyen iki kaynağa göre, yasa dışı dijital varlık borsaları işletmekle suçlanan diğer kripto firmaları karardan yararlanmanın yollarını arıyor.

Kripto endüstrisi, kripto pazarını dolandırıcılıkla dolu bir “Vahşi Batı” olarak tanımlayan SEC ve Demokrat başkanı Gary Gensler ile bir çekişme içinde. Çoğu kripto jetonunun menkul kıymet olduğunu söyleyen SEC, sektörü kendi gözetimi altına almak amacıyla ABD’nin en iyi borsası Coinbase de dahil olmak üzere kripto ticaret platformlarına baskı yaptı.

Kripto firmaları uzun süredir SEC’in yargı yetkisine itiraz ediyor ancak Perşembe gününe kadar hiçbir mahkeme bu görüşü desteklemedi. Şimdi, endüstri avukatlarının karşılık verecek cephaneleri var.

Mukasey Frenchman LLP’den Robert Frenchman, “Bu dava, insanların yeniden düşünmesine neden olacak ve bence zaten öyle,” dedi.

Örneğin iki kaynak, firmaların Yargıç’ın kararını savunmaları için kullanmanın yollarını düşündüklerini söyledi. Biri, “Borsaların hiçbirinin bunu bir şekilde kullanmayacağını hayal edemiyorum” dedi.

2020’de SEC, Ripple’ın kurucularının 2012’de yarattığı XRP’yi satarak 1,3 milyar dolarlık (kabaca 10.664 Rs) kayıt dışı menkul kıymet arzı gerçekleştirdiklerini iddia ederek San Francisco merkezli Ripple’a ve mevcut ve eski baş yöneticilerine dava açtı.

Perşembe günü New York’taki ABD Bölge Yargıcı Analisa Torres, halka açık kripto para borsalarındaki satışlarının menkul kıymet teklifi olmadığına karar verdi çünkü alıcıların Ripple’ın çabalarına bağlı makul bir kar beklentisi yoktu, bu da XRP’nin menkul kıymet olup olmadığını belirlemede önemli bir faktör. zaman. Bununla birlikte, Ripple’ın yatırımcılara doğrudan XRP satışının menkul kıymet olarak kaydedilmesi gerektiğine karar vererek SEC’e kısmi bir zafer kazandırdı.

Kripto savunucuları kararı bir dönüm noktası olarak gördüler ve yargıcın muhakemesini Coinbase, Binance, Bittrex ve menkul kıymet alım satımı temelinde SEC tarafından hedeflenen diğer borsalar için yeni bir savunma hattı olarak gördüler.

Washington’daki Baker & Hostetler’den Teresa Goody Guillén, “Bu, Coinbase ve Binance’in bu borsalarda alınıp satılan dijital varlıkların menkul kıymet olarak kabul edilmeyeceğine dair argümanlarını destekliyor” dedi.

Coinbase, Bittrex ve SEC sözcüleri, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Binance yorum yapmaktan kaçındı.

SEC itirazı mı?

Kripto dünyası kutlanırken, bazı hukuk uzmanları, SEC’in, diğer davaları gören hakimlerin borsalarda satılan diğer kripto varlıkların menkul kıymet olmadığına karar vermesini durdurmak için 2. ABD Temyiz Mahkemesindeki karara itiraz edeceğine inandıklarını söylediler.

Arkansas Üniversitesi’nden hukuk profesörü Carol Goforth, “Özellikle SEC’in Coinbase ve diğer ihraççılara karşı açtığı davalar ışığında, riskler çok büyük” dedi.

Ripple Baş Hukuk Sorumlusu Stuart Alderoty, Reuters ile yaptığı bir röportajda şirketin “temyizden çekinmeyeceğini, çünkü hakimin temel bulgularında haklı olduğunu” söyledi ve ekledi: “Buna bakan herhangi bir temyiz mahkemesinin konuyu güçlendireceğine ve Kesinlikle memnuniyetle karşılanacak olan bu kararları onaylayın” dedi.

Uzmanlar, temyizin SEC için risk taşıdığı konusunda hemfikirdi.

Seward & Kissel’in avukatı Philip Moustakis, kararları New York, Connecticut ve Vermont’taki federal mahkemeler üzerinde bağlayıcı olan 2. Daire, Ripple kararındaki mantığı benimserse, Coinbase davasının büyük kısmının “kadeh kızartma” olduğunu söyledi.

“Kripto piyasaları üzerindeki yargı yetkilerinin, itiraz etmeleri ve kaybetmeleri halinde daraltılması önemli bir risk oluşturuyor” dedi.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8