Filipinler, bir hafta süren bir inceleme ve çok sayıda kamuoyu tartışmasının ardından, Greta Gerwig’in merakla beklenen filmini yasaklamamayı seçti. Barbie film. Margot Robbie ve Ryan Gosling’in Barbie ve Ken rollerinde oynadığı, yakında gişe rekorları kıracak olan film, 19 Temmuz’da Güneydoğu Asya ülkesinde sinemalarda gösterime girecek.

Ülkenin Film ve Televizyon İnceleme ve Sınıflandırma Kurulu (MTPCB), Çarşamba günü kamuoyuna açıklanan bir mektupta, dışişleri yetkilileri ve hukuk uzmanlarına danıştıktan sonra “bu karara varmak için tüm olası kaynakları tükettiklerini” söyledi. Ancak filmin “titiz” incelemesinden sonra, sansürcüler “filmi yasaklamak için hiçbir temel olmadığına” karar verdiler.

Kurul, yerel bir Senatöre yazdığı ayrı bir mektupta, Warner Bros.’tan hiçbir izleyicinin diziyi “yanlış yorumlamamasını” sağlamak için tartışmayı ateşleyen sahnenin bir bölümünü bulanıklaştırmasını istediğini söyledi. Hollywood Muhabiri stüdyonun talebe uyup uymayacağını sormak için Warner Bros.’a ulaştı.

Barbie Vietnam’da yasaklanmış ve bazı izleyicilerin iddia ettiği bir haritanın Çin’in Güney Çin Denizi’nin derinliklerindeki tartışmalı toprak iddialarını gösteren U şeklinde bir işaret olan “dokuz çizgili çizgiyi” gösterdiğini iddia ettiği bir sekans nedeniyle Güneydoğu Asya’nın başka yerlerinde öfkeyi ateşliyor. Vietnam, Filipinler, Tayvan, Malezya ve Brunei’nin egemenliklerini ihlal ettiğini söylüyor. Çarşamba, Lahey’deki uluslararası bir mahkemenin Çin’in bu tür iddialar için yasal dayanağı olmadığına karar vermesinin yedinci yıldönümü (Ancak Pekin kararı tanımadı ve bunun yerine bölgedeki daha önce yerleşim olmayan adalara kapsamlı askeri tesisler inşa etti).

Filipinli sansürcüler, filmde gösterilen “karikatürize haritanın” dokuz çizgili çizgiyi tasvir etme niyetinde olmadığına ikna olduklarını söylediler. Kurul yaptığı açıklamada, “Bunun yerine harita, Barbie’nin Barbie Ülkesinden ‘gerçek dünyaya’ yaptığı hayali yolculuğun rotasını hikayenin ayrılmaz bir parçası olarak tasvir etti” dedi.

“Çocuksu bir şekilde” çizilen kesikli çizgiler, ekranın çeşitli yerlerinde belirdi. Barbie sansürcüler, kabaca Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Afrika ve Asya olarak tanımlanan kara kütlelerinin etrafındaki haritayı söyledi. Ancak “Asya” olarak adlandırılan kara kütlesinin etrafında yalnızca sekiz çizgi olduğunu fark ettiler.

Kurul, “Üstelik Filipinler, Malezya ve Endonezya haritada görünmüyor” dedi.

Vietnam ve Filipinler, daha küçük tiyatro filmi pazarları olmakla birlikte, göz ardı edilemez. Büyük bir Hollywood hiti, her ülkede 5 milyon dolardan 10 milyon dolara kadar kazanabilir.

Bu, büyük bir ABD filminin Asya’da dokuz noktalı çizgi yüzünden başının belaya girmesi ilk değil. Başrolünü Tom Holland’ın oynadığı Sony’nin Uncharted filmi, Çin’in tercih ettiği tartışmalı işaretleri içeren bir haritayı kısaca gösterdiği için geçen yıl her iki ülkede de yasaklanmıştı.sinema-2