Oasis ve Jul, Bad Bunny ve Adidas, DJ Snake ve McDonald’s… Sektör ne olursa olsun, müzik sanatçılarıyla yapılan işbirlikleri markalar için her zaman kesin değerler olmuştur: yeni bir kitleye ulaşmak, kendilerine yeni bir imaj kazandırmak ve hatta satış oluşturmak. . Bunu akılda tutan Coca-Cola, Coke Studio adlı bir müzik platformu oluşturarak daha da ileri gitmeye karar verdi.

Uzun süredir devam eden bir proje olan Coke Studio

Coca-Cola’da bu proje uzun süredir üzerinde çalışılıyor. Daha 2007’de, bir kampanyanın parçası olarak, Amerikan soda markası Brezilya’da Coke Studio’nun açılışını yaptı. Farklı müzik tarzlarına sahip iki yeni yeteneğin bir araya gelmesi etrafında inşa edildi.

Konsept gerçekten bir yıl sonra, konsept etrafında bir televizyon programının geliştirildiği Pakistan’da şekillendi. Genç Pakistanlı sanatçılar, samimi bir atmosferde canlı parçalar çalmak ve yeni izleyicilerle bağlantı kurmak için sete gidiyor. Format, Asya ülkesinde o kadar başarılı oldu ki şov yayınlanmaya devam ediyor. Coke Studio daha sonra Hindistan’da (MTV’nin yardımıyla), Fas’ta ve hatta Filipinler’de reddedildi.

Coca-Cola, gizli bir içerik olarak müzik

Yıllar geçtikçe proje hayata geçti. Mayıs 2022’de özel içerik ve ikonik müzikten oluşan yedi cover içeren bir müzik platformu kullanıma sunuldu. Bir tür sihir Uluslararası üne sahip sanatçıların yapımcılığını üstlendiği Queen of Queen’e 90 saniyelik bir film eşlik ediyor. Bu benzersiz iş birliğinin amacı, Coke Studio’nun çok kültürlü boyutunu vurgulamak ve birden çok izleyiciye ulaşmaktır.

Coca-Cola bu yönde devam edebilmek için orijinal isimlerin yaratılması üzerine de iddiaya giriyor. Son haftalarda marka, Eylül ayında piyasaya sürülecek olan yirmi beş şarkıdan bazılarını açıklamaya başladı. Bu büyük ölçekli işbirliğine toplamda on dokuz sanatçı katılacak. Bunlar arasında şarkıcı Sam Smith veya Imagine Dragons grubu da var.

Bu çok sayıdaki müzikal kreasyona paralel olarak, Coke Studio da dünya çapındaki festivallerle ortaklıklar geliştiriyor. Amerikan şirketi için zorluk açık: artık tüketicilere basit reklamlar sunmak değil, kalbinde müzik olan gerçek zenginleştirici ve sürükleyici deneyimler sunmak. 2022’de Consumer Science & Analytics tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, Fransızların %78’inin Coca-Cola’yı bu sanatla ilişkilendirdiğini bildiğinizde mantıklı bir strateji.

Müziği, bir reklamda yer alan şarkıdan daha bütünsel olarak ele alıyoruz. Bizim için bu iki yönlü bir konuşma. Markamız genelinde bu bağlantının özgün bir şekilde gerçekleşmesine izin veren bir müzik kültürü yaratmaya çalışıyoruz.Coca-Cola Müzik ve Kültür Pazarlama Küresel Başkanı Josh Burke, Digiday.

Müziğin avantajı, sınırları aşmasıdır. Marka, pazarlama stratejisinin merkezi haline getirerek, nerede olurlarsa olsunlar tüketicileri hem dijital hem de fiziksel olarak birbirine bağlayan deneyimler yaratmayı garanti ediyor.genel-16